Balistik Füzeler

Balistik füzeler belirli merkezlerden ateşlenerek hedefe doğru fırlatılan önemli miktarda patlayıcı madde taşıyabilen silahlardır. Temelde fırlatıldığı platformlara ve menzillerine göre Yakın Mesafe Balistik Füze (50-300km), Kısa Mesafe Balistik Füze (300-1000km), Orta Mesafe Balistik Füze (1000-3000km), Uzun Mesafe Balistik Füze (3000-5500km) Kıtalararası Balistik Füze (5500+km) ve Denizaltında Fırlatılan Balistik Füze, Havadan Ateşlenen Balistik Füze şeklinde sınıflandırılan bu füzeler tasarımlarına göre değişken miktarda patlayıcı taşıyabilmektedir. Çok aşamalı olacak şekilde ateşlenen balistik füzelerde temel çalışma prensibi bir füze rampasından ateşlenip füze motoru aracılığı ile hedeflenen yüksekliğe çıkıp burada başlıkla motorun birbirinden ayrılmasının ardından savaş başlığının hedefe doğru yer çekiminin de yardımı ile ivmelenerek düşmesi şeklindedir. Atmosferin üst katmanlarına hatta kimi durumlarda uzay boşluğuna çıkan bu füzelerin temel problemi güdüm sistemleridir. Hava basıncının çok düşük olduğu katmanlarda yolculuk yapan bu füzelerin hava kanatları ile yönlendirilmesi mümkün olmamaktadır. Tasarımları itibari ile manevra kabiliyeti düşük olan bu füzelerin ateşleme sırasındaki ve savaş başlığının ayrılmasından itibaren yönlendirilmesi en önemli meselelerdir.

Roket motoru ile yükselen bu füzeler motorlarının yapısı itibari ile atmosfer dışında da hareket edebilmektedir. Bilindiği üzere seyir füzelerinde kullanılan motor türü jet motorudur. Jet motorları kompresör yardımı ile sıkıştırdığı havayı yakıt ile ateşlemek sureti ile çalışan bir motor türü olup atmosfer içerisinde uzun süreli uçuşlara imkân tanımaktadır. Roket motorları ise jet motorlarının aksine atmosferdeki havayı kullanmak yerine bir tüp ile içerisine yerleştirilen sıvı oksijeni kullanarak çalışmaktadır. Bu motorların amacı uzun süreli uçuşlar olmayıp kısa süreli bir ateşleme ile füzenin başlık kısmını gerekli irtifaya çıkarmaktır. Bu görevde yaklaşık 2-3 dk sürmektedir. Ardından başlıktan ayrılan motor görevini tamamlamış olur.

Nükleer, biyolojik, parçacık etkili yüksek patlayıcılı vs. farklı türlerde başlık taşıma imkanına sahip bu füzeler tasarımlarına ve işlevlerine göre çok yüksek miktarlarda patlayıcı taşıyabilmektedirler. Örneğin yakın mesafe operasyonlarında kullanılmak üzere tasarlanan bir füze olan yıldırım füzeleri 150 km menzile sahip olup 2 tonluk savaş başlığı taşıyabilirken kıtalararası balistik füze olan Rus malı Topol M füzeleri 11.000 km menzile sahip olup 500 kilotonluk (500 bin ton) savaş başlığı taşıyabilmektedir. Bu sayılar füzelerin işlevlerine ve tasarımlarına göre değişmektedir.

Seyir füzeleri ile işlevleri açısından ayrılan bu füzeler daha geniş çaplı bombardımanlar için kullanılmak için tasarlanmıştır. Öyle ki seyir füzeleri alçak irtifa uçuşları ile füze savunma sistemlerini bertaraf edip nokta atışı hedef avlamayı hedeflerken balistik füzeler doğrudan yüksek irtifadan düşecek şekilde tasarlanmışlardır. Her ne kadar düşüş sırasındaki hızları ile savunma sistemlerinden kurtulmayı hedefleseler de açık hedef oldukları gerçeği değişmemektedir. Bunun yanında taşıyabildikleri patlayıcı miktarı açısından da farklılıklar göstermektedirler. Bir Tomahawk 450 kg patlayıcı taşıyabilirken daha önce bahsettiğimiz topol m füzeleri bu miktarın çok çok üstünde patlayıcı taşıyabilmektedirler. Bu manada seyir füzeleri daha taktik operasyonlar için uygunken balistik füzeler topyekün savaşlar için tasarlanmış yüksek yıkıcı güce sahip füzelerdir.

 

About Author

Cevap Bırakın

%d blogcu bunu beğendi: