Pazar, Temmuz 25

BMC ve Savunma Sanayi Ürünleri

BMC, 1964 yılından bu yana Türkiye’nin en büyük askeri ve ticari araç üreticilerinden biri olmuştur. 1966 yılında Leyland ismiyle TM Serisi kamyon üretmeye başlayan firma, 1973 yılında Türkiye’nin ilk otomotiv dökümhanesini bünyesinde kurmuş ve 1975 yılında ilk dizel motoru üretmiştir. Şirket 1999 yılından bu yana savunma sanayii alanında çözümler üretmektedir. İzmir Pınarbaşı’nda bulunan 250 bin m2’lik arazisinde bulunan modern üretim tesislerinde nitelikli işgücü, yüksek üretim kapasitesi ve geniş ürün gamı ile otomotiv ve savunma sanayiine özel çözümler sunmaktadır. 2500’ün üzerinde çalışanı bulunan BMC, İzmir Pınarbaşı’ndaki tesisinde mayına karşı korumalı zırhlı araçtan taktik tekerlekli araca, otobüsten kamyona kadar birbirinden farklı birçok konfigürasyonu üretebilecek esneklikte çalışıyor.

BMC; tasarımdan AR-GE’ye, üretimden satış sonrası desteklere kadar tüm hizmetlere kendi bünyesinde çözümler sunuyor. Kurulduğu günden bu yana 300 binden fazla araç üreten BMC, 80’den fazla ülkeye ihracat yaparak ülke ekonomisine büyük katma değer sağlıyor. BMC, sektördeki yenilikleri yakından takip ederek, dayanıklı, yüksek teknolojili, güvenilir ve çevre dostu araçlar üretmeye devam ediyor. Şirket müşteri isteklerine cevap verebilmek için her yıl cirosunun büyük bir bölümünü AR-GE çalışmalarına ayırıyor.

BMC’nin savunma sanayii alanında ürettiği araçlar şöyledir:

1.Mayına Karşı Korumalı Zırhlı Araç (KİRPİ)

 • KİRPİ (4×4): Araç yüksek koruma özelliklerine ek olarak yolcu konforu ve yol tutuşu özellikleri ile de mayına karşı korumalı araç sınıfında üstünlük sağlıyor. KİRPİ II; özel zırhlı camlar, monokok tipte zırhlı kabin, silah istasyonu, acil çıkış kapağı ve şok emici koltukların yanı sıra farklı görevlere entegre edilmesini sağlayan; atış yeri hedef tespit sistemi, KBRN koruma sistemi, karıştırma köreltme sistemi, iç konuşma sistemi ve otomatik yangın söndürme sistemi gibi donanımları da bünyesinde bulunduruyor. Özel tasarlanmış patlayıcı madde keşif ve imha robot kolunu bulunduruyor.
 • KİRPİ II (4×4): KİRPİ II 4×4’ mayına karşı korumalı araç sınıfında yer alan ve özellikleri KİPRİ 4×4 ile benzer olan bir araçtır. Araç yüksek koruma özelliklerine ek olarak yolcu konforu ve yol tutuşu özellikleri ile de mayına karşı korumalı araç sınıfında üstünlük sağlıyor. KİRPİ II; özel zırhlı camlar, monokok tipte zırhlı kabin, silah istasyonu, acil çıkış kapağı ve şok emici koltukların yanı sıra farklı görevlere entegre edilmesini sağlayan; atış yeri hedef tespit sistemi, KBRN koruma sistemi, karıştırma köreltme sistemi, iç konuşma sistemi ve otomatik yangın söndürme sistemi gibi donanımları da bünyesinde bulunduruyor. Özel tasarlanmış patlayıcı madde keşif ve imha robot kolunu bulunduruyor.
 • KİRPİ (6×6): Mayına karşı korumalı araç sınıfında yer alan KİRPİ 6×6, V şeklindeki özel tasarım karın alt yapısı, acil çıkış kapağı, monokok tipte zırhlı kabin, şok emici koltuklar, özel zırhlı camlar ve silah istasyonu özellikleri ile ön plana çıkıyor.
 • KİRPİ (4×4) AMBULANS: KİRPİ ailesi araçlarının sahip olduğu teknik özelliklere sahip olan KİRPİ 4×4 Ambulans, özel geliştirilen iç tasarımı ile tam teşekküllü ambulans olarak kullanılabilmektedir.

2.Taktik Tekerlekli Araçlar

 • 10 TON (6×6): 6 silindirli dizel motoru, 6 ileri otomatik şanzımanı ve 380 PS ile saatte 95 km hıza ulaşabilen araç, %30 yan, %60 dik eğimde kolaylıkla hareket edebiliyor. 800 mm sudan hazırlıksız kolaylıkla geçebilen araç; patlar gider tekerlekleri, özel vinci, merkezi lastik şişirme sistemi ile Kargo Taşıyıcı, Kurtarıcı, Su Tankeri, Akaryakıt Tankeri, Top Çeker ve Mühimmat Taşıyıcı platformları başta olmak üzere çok farklı ihtiyaçlara yönelik kullanılabiliyor.
 • 5 TON (4×4): 245-16 P taktik tekerlekli araçlar, 6 silindirli turbo dizel motoru ile saatte 100 km hıza ulaşabiliyor. %30 yan ve %60 dik eğimde kolaylıkla hareket edebiliyor. Kendi sınıfında üstün hareket kabiliyetleri ile ön plana çıkıyor.
 • 5 TON ZIRHLI KABİN TTA (4×4): 5 ton zırhlı 285 taktik tekerlekli araç, zırhlı kabiniyle güvenli çözümler sunarak birçok ülkenin ordusu tarafından tercih ediliyor. %30 yan ve %60 dik eğimde sınıfının diğer üyelerinin sahip olduğu üstün manevra kabiliyetine sahip olan araç saatte 90 km hıza ulaşabiliyor.

3.Çok Amaçlı Zırhlı Araç

 • AMAZON (4×4): 7 kişilik taşıma kapasitesine sahip olan araç, el yapımı ve balistik patlayıcılara karşı yüksek koruma seviyesi sunuyor. Otomatik yangın söndürme sistemi, patlak yol gider lastik özelliği, merkezi lastik şişirme özelliği, arka görüş kamerası, yüksek manevra kabiliyeti, kamuflaj ve karartma ışığı gibi özellikleri bir arada bulunduruyor. Saatte 120 km hıza ulaşabilen araç %40 yan ve %70 dik eğimde kolaylıkla hareket edebilirken 800 mm su ve 400 mm karın altı yüksekliğinde engelleri kolaylıkla aşabiliyor.
 • AMAZON UKS (4×4): BMC’nin Uzaktan Kumanda Sistemli çok amaçlı zırhlı aracıdır. Asimetrik ve meskun mahal savaş ortamları için yenilikçi teknolojilerle geliştirilen araç, tüm özelliklerin uzaktan gerçek zamanlı olarak kullanılmasına imkan sağlamaktadır.

4.Lojistik Destek Araçları

 • BMC SU TANKERİ (8×2): 6 silindirli dizel motoru ile saatte 114 km hıza ulaşabilen araç, maksimum %18 eğimde tırmanma yeteneğine sahip ve her türlü hava sıcaklığı için arttırılmış manevra kabiliyetine sahiptir. BMC Su Tankeri, 20.000 lt tanker kapasitesi ve 32.000 kg azami ağırlığa sahiptir. 16 ileri, 2 geri vitesi ile her türlü zorlu koşulda yüksek performans gösterir.
 • AKTAN: AKTAN Muharebe Sahası Yakıt Tankeri; tank, uçak, helikopter gibi hem hava hem kara savunma araçlarına operasyon esnasında akaryakıt ikmali yapabilmesi için özel olarak geliştirilmiş bir kara aracıdır. AKTAN, aynı anda 4 araca birden yakıt ikmali yapabilecek şekilde tasarlanmıştır.

5.Özel Araçlar

 • BMC MİDİLUX-Z (4×2): BMC Midilux-Z, balistik koruma seviyesi ve mayına karşı dayanıklılığı ile öne çıkıyor. Polikarbon dış camlar, balistik koruma seviyesine sahip özel camlar, atış mazgalları ve mayın kilitli kapılar gibi donanım özellikleri ile zorlu koşullarda güvenle personel taşınması için tasarlanmış bir zırhlı araçtır.
 • BMC TOMA (4×4): Zorlu koşullara kolay adaptasyonu ve yüksek manevra yeteneğine sahip olan BMC TOMA toplumsal olaylara etkin ve hızlı bir şekilde müdahale edebilmek amacıyla tasarlanmış araçtır. Kırsal ve kentsel alanda asayişin sağlanması için tam destek vermektedir.

6.Tank ve Yeni Nesil Araçlar

BMC bünyesinde kurulmuş olan, BMC Tank ve Yeni Nesil Araçlar Genel Müdürlüğü, başta ALTAY Tankı olmak üzere ülkemizin farklı sektörlerdeki ihtiyaçlarını karşılayacak yeni nesil paletli araçlar ve taktik tekerlekli araçların üretimi üzerine faaliyet göstermektedir. Özellikle geleceğin savaş alanı koşullarına cevap verebilecek özellikte geliştirilen ALTAY Ana Muharebe Tankı Üretim Programı’nın temelleri Savunma Sanayii Başkanlığı ile BMC arasında 9 Kasım 2018’de imzalanan seri üretim sözleşmesi ile atılmıştır. Proje kapsamında BMC 250 adet ALTAY Ana Muharebe Tankı üretecek ve Türk Silahlı Kuvvetleri’ne teslim edecektir. Projede büyük kısmı yerli olmak üzere 200’e yakın alt yüklenici görev alacaktır.

About Author

Cevap Bırakın

%d blogcu bunu beğendi: