Salı, Eylül 28

Bora-12 Keskin Nişancı Tüfeği

Bora-12 veya JNG-90 ismiyle, Jandarma Genel Komutanlığı ve Makine Kimya Endüstrisi’nin müşterek çalışmaları sonucunda yerli sermaye ve milli tasarıma sahip Türk keskin nişancı tüfeği, 2008 yılından beri kullanılmaya devam ediyor. 2011 yılında, Pakistan Ordusu tarafından icra edilen uluslararası keskin nişancı tüfeği mukayeselerinde, atış dağılımı kriterinde üstün özellikler gösteren Bora-12, Accuracy AS5 ve Sig Sauer gibi bu alanda lider silahları geride bırakmıştır. Rakiplerinin dikkatini fazla çekmesi sonucunda, 2014 yılının Haziran ayında Paris’te gerçekleşen “Eurosatory” fuarında 1 adet Bora-12 çalınmıştır. Günümüzde Türkiye’de teröristle mücadelede aktif olarak kullanılan Bora-12, Battlefield gibi birçok oyuna üstün özellikleriyle konu olmuştur.

Bora-12 ve JNG-90 İsimleri Nereden Geliyor?

2004 yılında Jandarma Genel Komutanlığı’nda 1990 yılında göreve başlamış Astsubay Başçavuş Necmi Güngör tarafından tasarlanmış olmasına ithafen, Jandarma’dan “J” harfini, isim ve soy isimden “N ve G” harflerini, mezun olduğu 1990 yılından ise 90 sayısını almıştır. 2012 yılından “12” sayısını alan Bora-12, yağmurla birlikte gelen sert ve hızlı fırtınayı nitelendiren borayı anımsatıyor.

Bora-12 Keskin Nişancı Tüfeği Teknik Özellikleri

Mekanizmalı bir keskin nişancı tüfeği olan Bora-12, atış sıhhati ve hassasiyeti için ayarlanabilir dipçik, kabze, 3 ayak, yanaklık ve tetik kuvvetine sahiptir. Fişek besleme şarjör ya da el ile yapılabilir. Susturuculu ve ses altı hıza sahip mühimmatla kullanılabilir. Güvenlik maksadıyla iki adet emniyet mekanizmasına sahiptir. Sahip olduğu pikatin ray yapısıyla dürbün, çatal ayak, termal, gece görüş gibi ilave gereksinimler kolaylıkla entegre edilebilir. Bora-12 namlu ömrünün artırılması için soğuk dövme yöntemiyle üretilmiştir.

NATO standartlarında 7.62×51 mm. Namlu çapına sahiptir.

Şarjörsüz ağırlığı 6.5 kilogram şarjör kapasitesi 10 fişektir.

Dipçik açık uzunluğu 126.5 cm iken kapalı uzunluğu 122 cm’dir.

Yiv-set adeti 4 olan Bora-12 12×50 dürbünle 1000 metreye kadar tesirlidir.

Namlu çıkış hızı mühimmata bağlı olarak Lapua ile 860, MKE ile 876’dir.

12 büyütmeye sahip 900 gram ağırlığındaki KESKİN adlı dürbün ile yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu dürbün aynı zamanda üstün performanslı optik aydınlatmalı şebekeye sahiptir. Keskin dürbün 3 metreye kadar suya dayanıklıdır. Bora-12 sıfırlaması yapılırken Keskin dürbün üzerindeki kliklerin 100 metrede vuruşları ne kadar kaydırdığı hesaplanmalıdır.

Bora-12 dipçik

 

Bora-12’yi Diğerlerinden Ayıran Özellikler

  1. Tetik istinat boşluğu ve hassasiyet olarak iki aşamalı ayarlanabilir.
  2. Mekanizma ve tetiğe özel iki ayrı emniyet vardır.
  3. Susturucu kullanılabilir.
  4. Kullanıcının boy uzunluğuna göre atış pozisyonunu olumlu etkileyecek dipçik boyu, 40 mm uzatılabilir.
  5. Dipçikte, atış esnasında meydana gelen geri tepme basıncını azaltmak için amortisör mevcuttur.
  6. Silahın istikrarlı atış yapmasını sağlamak için sabitlemeye yarayan üçüncü ayağı vardır.
  7. Ayarlanabilir yanaklık ve dipçik tabanı ile tüfeğe hakimiyet maksimum düzey kazanır.
  8. Mekanizma, atıcının dikkatini toparlaması ve sıhhatli atış yapması için elle çalışır. Fişekler kurma kolu ile tek tek doldurulmaktadır.

Tetik emniyetinde mekanizma hareket eder tetik düşmez. Mekanizma emniyetindeyse mekanizma hareket etmez ve tetik düşmemektedir.

Bora-12 Hangi Ülkelerde Kullanılıyor?

JMK Bora-12 keskin nişancı tüfeği aynı zamanda Azerbaycan ordusuna ihraç edilerek Azerbaycan üzerindeki silah ambargosundan kaynaklanan eksikliği üstün özellikleriyle tamamlamıştır. Suudi Arabistan ve Türkmenistan ordusu da gücünü Bora-12 ile artırmıştır.

Her geçen gün gelişen Türk Savunma Sanayi, silah alanındaki teknolojik birikimlerini ve operasyonlardaki deneyimlerini göz önüne alarak Bora-12 keskin nişancı tüfeğini temel kabul etmiştir. Türk Ordusu’nun sürekli, hızla gelişen operasyon tecrübesini fırsata çevirerek ihtiyaçlara cevap veren bir silah sanayi haline gelişmiştir. Çalışmalarda emeği olan ve deneyimleriyle geri dönüş sağlayan personele şükranlarımızı sunarız.

 

 

About Author

1 Yorum

  1. Pingback: METEKSAN Tüm Savunma Sanayi Ürünleri | Savunma Sanayi

Cevap Bırakın

%d blogcu bunu beğendi: