Bütçe Savaşları: 2020 Savunma Bakanlığı Bütçesi Hava Kuvvetleri’nin Kaybettiği Anlamına mı Geliyor?

Bütçe payı için mücadele bürokratik yaşamın daimi bir gerçeği olsa da, bu yılki versiyon ölümcül ‘Açlık Oyunları’nı andırıyor çünkü tüm hizmetler ABD Savunma Bakanlığı, Rusya ve Çin’in küresel rekabette düşük seviyeli isyanlara karşı savaşma zorunluluğuyla mücadele ediyor. Washington da Savunma Bakanlığı bütçesinin resmi olarak yayınlanmasından üç hafta önce, yıllık ve klasik departmanlar arası savaşa başladı. Hava kuvvetleri kendilerini çılgına çeviren bu yeni bütçe planının kaybeden tarafı olduklarını savunuyorlardı.

Hava kuvvetlerinin 2020 talebi 204,8 milyar dolarken, uzayla ilgili istihbarat faaliyetlerine geçiş yapma fikri de eklendiğinde 39,2 milyar dolarlık ek bir fon daha gerekiyordu. Ancak bu yıl için hizmetin gerçek fonlama seviyesi 165,5 milyar dolar diyor Dave Deptula. Açıklamayı yapan kişi Mitchell Havacılık ve Uzay Güç Araştırmaları Enstitüsü emekli Hava Kuvvetleri generali. (Mitchell Enstitüsü Hava Kuvvetleri Birliği tarafından yönetilir ve büyük ölçüde kurumsal sponsorlar tarafından finanse edilir.)

Dave Depula değiştirilen bu rakam “Donanmaya ayrılan 191,4 milyar dolardan veya Kara Kuvvetlerine ayrılan 205,6 milyar dolardan önemli ölçüde daha az diyerek”, Hava Kuvvetlerinin Savunma bakanlığının diğer departmanlara ayırdığı bütçenin yanına bile yaklaşamadığını ve bunun sonucunda çok yetersiz fonlandığını bir şekilde fonlandığını da sözlerine ekledi.

Depula’nın en son belirttiği mesele ise önceki yıllarda hava kuvvetleri uzay programları için planlanan ve yaklaşık 13 milyar dolar olarak fonlanan personel artık uzay kuvvetlerine ayrılacağı için gerçek hava kuvvetleri bütçesi 204,8 değil 152,5 dolar olduğudur.

Deptula’nın yorumları, Ordu Sekreteri Ryan McCarthy’nin Ordunun yıllık bütçede çok az önem verdiğini iddia ettiği gerekçesiyle dün Sydney’in hikayesine yanıt olarak verildi. Bu da Pazartesi günü, Deniz Harekâtları Şefi Mike Gilday’ın, Paul tarafından bildirildi, hizmetinin diğer iki hizmetten daha fazla fon payı vermesi nedeniyle anlayışsız bir çağrıyı izledi.

Hava kuvvetleri yetkilileri ise, süregelen bütçe çekişmesine yorum yapmayı reddetti.

Gerçekten de, rapor ettiğimiz gibi, Hava Kuvvetlerinin geçtiğimiz yıl Beyaz Saray ve Kongre tarafından kabul edilen iki yıllık bütçe sınırlarında kalmak için eski uçaklara büyük kesintiler yaptığı bildiriliyor. Bütçe kavgalarına yakın bir kaynak, söz konusu hizmetin, 2021 bütçesindeki taslakta Büro Yönetimi ve Bütçe’den geri dönüşün ardından, yapması gereken kesintilerde 11 milyar dolar ila 12 milyar dolarlık bir “fatura” aradığını söyledi. Kaynağın dediğine göre bu taslak B-1 ve F-15 donanmalarının kesintileri de dahil.

“Dedikodu kazanı, Hava Kuvvetleri’nin emekliye ayrılmaya çalışabileceği konusunda birçok düşünceyle çalkalanıyor” dedi Todd Harrison. Kendisi Stratejik ve Uluslararası Çalışmalar Merkezi’nde(CSIS) çalışan bir Hava Kuvvetleri rehberi.

Hava Kuvvetleri’nin önerilen kuvvet yapısı değişikliklerinde arayacağım şeylerden biri, yeni filolara yatırım yapmak için daha fazla para açacak olan tüm filoların elden çıkarılıp çıkarılmayacağı ya da kısmi filo emekliliğinin tuzağına düşüp düşmediği, çünkü bunlar para tasarrufu daha az sağlar ve uçak başına işletme maliyetlerini artırır ” diye ekledi.

Marty Faga, Ulusal Keşif Dairesi(NRO) eski başkanı, gerçek Hava Kuvvetleri bütçesi kuramsal toplam gelirden daha azdır, çünkü “aynen iletilen” bütçe “NRO’yu ve diğer şeyleri de içerir.

Faga bugün bir e-postada “Ulusal Keşif Dairesi esasen Hava Kuvvetleri ve CIA’in görev yaptığı ancak az sayıda Donanma ve Ordu insanının da olduğu bir Savunma Bakanlığı-Ulusal İstihbarat Dairesi ortak faaliyetidir” dedi. Sonra da açıkladı, “Hava Kuvvetleri Ulusal Keşif Dairesi bütçesinin ne olduğu konusunda hiçbir şey söylemiyor, bütçenin çoğu da Ulusal İstihbarat Dairesi tarafından geliştirilen ve onun tarafından Başkana ve Kongreye yayınlanan Ulusal İstihbarat Programı’nın içinde.”

Güvenli Dünya Vakfı’ndan Brian Weeden, Uzay Kuvvetleri fonu devam ettikçe, uzay için yeni bir hizmet oluşturmanın Savunma Bakanlığı uzay programları için daha büyük bir bütçe sağlayacağını düşünenlerin ne yazık ki yanlış olduğunu belirtti – Bu iddia 2020 Ulusal Savunma Yetkilendirme Hareketi ve Başkan Donald Trump tarafından 20 Aralık’ta yasalarla imzalanan 2020 Savunma Bakanlığı ödenekleri tasarısında şimdiye kadar kongre tarafından kanıtlanmış bir şey.

“Savunma Bakanlığı için ayrılan maksimum fonun önümüzdeki birkaç yıl içinde çok fazla artmayacağı konusunda iki taraflı bir anlaşma var” dedi Weeden. “Bu demek oluyor ki Uzay Kuvvetleri için artmış herhangi bir fonlama diğer hizmetlerin bütçesinden yiyecek ve bu olmadan önce dişlerini tırnaklarına takacaklar.”

Harrison, Savunma Bakanlığı’nın kapsayıcı hedefini gözden kaçırdığı için departmanları hafifçe azarladı. “Mücadele hangi hizmetin bütçeden ne kadar pay aldığı üzerine olmamalıdır. En etkili ve verimli bir şekilde Ulusal Savunma Stratejisi’ni nasıl uygulayacağımızla ilgili olmalı.” Bununla beraber “ Strateji takibindeki hizmetler arasındaki bazı rekabetler sağlıklı bir şey olabilir,” dedi.

Diğer bir yandan, Faga konuyu alaycı bir tavırla özetledi: “Hizmetler neden bütçenin eşit bir şekilde ikiye bölünebileceğini umuyor hiç anlamıyorum, bu çok nadir gerçekleşir.”

Kaynak : https://breakingdefense.com/2020/01/budget-battles-ic-costs-mean-air-force-gets-short-straw/

 

 

 

 

About Author

Cevap Bırakın

%d blogcu bunu beğendi: