Pazar, Temmuz 25

Çin’li ‘Öğrenciler’ Key West’deki Donanma Üssünde Tutuklanmaya Devam Ediyor

Dean Cheng, Miras Vakfı’nda Çinli bir analist, beceriksiz casusluk işinin “çok garip” olduğunu söyledi, ama benzer hareketlerin tüm Amerika Birleşik Devletleri’nde gerçekleşme olasılığını da belirtti.

WASHINGTON: Bu ayın başlarında, Michigan Üniversitesi’ndeki Çinli öğrenciler Yuhao Wang ve Jielun Zhang, Key West Donanma Hava İstasyonu ‘ndaki bir kapının önünden tüm geri dönme talimatlarını görmezden gelerek arabayla geçti, askeri zabıtanın otuz dakikalık kovalamasından sonra müfettişler, askeri binaların fotoğraflarının bulunduğu bir kamera ve telefon ele geçirdi.

Birkaç hafta sonra Çinli bir vatandaş, Lyuyou Liao, etraftaki insanların, oranın kısıtlı bir alan olduğuna dair uyarılarını göz ardı ederek, çevre çitinin etrafında yürüyüp üsse sudan girip Key West’deki askeri binaların fotoğraflarını yasadışı bir şekilde çekmekle suçlandı. Liao güneşin doğuşunun fotoğraflarını çekmeye çalıştığını iddia etti, ancak araştırmacılar sadece Truman Annex’in(Key West’te hem mahalle hem de askeri tesis) fotoğraflarını kamerasında buldular.

Çinliler neden Key West Donanma Hava İstasyonu’na bu kadar çok dikkat ediyorlar tam olarak bilmiyoruz. Küçük olsa da, üs denizdeki gemilerin eğitimi, teknik deneyleri, izleme ve takipte büyük rol oynamaktadır.

F-18 donanma pilotları orada savaş taktiklerini geliştirmek için eğitiyor ve aynı zamanda Ordu, Donanma ve Deniz Kuvvetleri özel birliklerinin Donanma müfrezelerini eğitmek için de kullanılıyor. Kritik olarak, bölgede istihbarat toplarken Deniz Kuvvetleri ve Sahil Güvenlik hava ve deniz operasyonlarını birleştirerek Karayipler’de yasadışı ticareti izleyen Kuruluşlararası Görev Gücü Güney’e(Interagency Task Force South) de ev sahipliği yapıyor.

Bu görev – ve örgütlenme ile yürütme biçimi – ilk ada zincirini agresif bir şekilde zorladığı ve kendisini büyük okyanus kıyılarını izlemeye devam etmek zorunda kaldığı için Pekin’in ilgi alanına girebilir. Halkını birbirine bağlı tutmak için Pekin, oyunda birden fazla gemi, uçak ve sensörle birlikte farklı operasyonları ve platformları birleştirmek zorunda kalacak. Çalışma timi, Aralık ayında Liao’dan çok fazla ilgi gören Truman Annex’de yer alıyor.

Key West ayrıca geçtiğimiz günlerde donanmanın deneme yaptığı ve Pekin’in gözüne çarpmış olabilecek yeni insansız hava ve denizaltı sistemlerini test etmek için kullanılmıştı.

Çin hükümetinin ABD’nin güçlerini nasıl eğittiği ve donattığı konusundaki ilgisi şaşırtıcı değil. Pentagon yıllardır Pekin’in gizli planlara ve hassas edinim verilerine izinsiz halde eriştiği için hükümet ve askeri yüklenicilerin ağlarına girdiği konusunda yıllardır uyarıyordu. Ancak şaşırtıcı olan şey, kapıdaki hücumların basit doğasıdır, Pentagon’un kendini korumak için uğraştığı daha teknoloji merkezli casusluktan çok uzaktır.

Savunma Bakanı Mark Esper geçtiğimiz hafta Çin’in Amerikan teknolojisini “ne pahasına olursa olsun” çalmaya kararlı olduğunu belirterek, Amerikan şirketlerinin dijital olarak “sürekli kuşatma” altında kaldıklarını söyledi. Donanma Sekreteri Thomas Modly geçtiğimiz günlerde bana “Çinliler bizden çok fazla teknoloji çaldılar ve bizden çalıp sonucunda bunu bizi tehdit edebilecek platformlara koyma konusunda oldukça iyiler” dedi.

Dean Cheng, Miras Vakfı’nda Çinli bir analist, beceriksiz casusluk işinin “çok garip” olduğunu söyledi, ama benzer hareketlerin tüm Amerika Birleşik Devletleri’nde gerçekleşme olasılığını da belirtti. Cheng, Çinlilerin “Pekin Özel Operasyonlar’ın ne yaptığından endişe duyduğundan beri üsdeki özel harekat kuvvetlerinin nasıl eğitildiğini ve donatıldığını görmek isteyebilirler. Buna bakıp bu adamların Tayvan misyonunu destekleyebileceğini düşünebilirler” dedi.

Key West’tekilere benzer bir sahne geçen sonbaharda iki Çinli diplomat ve eşleri Fort Story, Va’daki bir kapı muhafızının talimatlarını görmezden geldiğinde yaşandı ve sadece itfaiye araçları yollarına park edildiğinde sona eren başka bir kovalamacaya yol açtı. The New York Times diplomatlarından birinin Çin istihbaratıyla bağları olduğundan şüphelenildiğini bildirdi. Her ikisi de Aralık ayında sınır dışı edildi.

Aralık ve Ocak olayları, orijinal Çin kapısı koşucusu Zhao Qianli’nin Eylül 2018’de kompleksin içine girmesinden yaklaşık bir yıl sonra geldi. Sonunda, Komuta’nın güvenli Anten Parkı ile birlikte Kuruluşlararası Görev Gücü Güney’in fotoğraflarını yasadışı bir şekilde çekmekten suçlu bulundu. Federal yetkililer daha sonra vize başvurusunda yalan söylediğini ve bu Çin askeri hizmetini ihmal ettiğini iddia edeceklerdi. Miami otel odasında arama yapan müfettişler, polis üniforması ve babası tarafından kendisine verildiğini iddia ettiği Çin Halk Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı kemer tokasını buldu. Bir yıl hapse mahkum edilmişti ve kasımda salınmıştı.

Donanma Hava İstasyonu Key West sözcüsü, üssün güvenlik önlemleri veya buradaki son değişiklikler hakkında konuşmazdı ama “Buradaki görevimiz savaşçı eğitimini desteklemektir. Boca Chica Sahası’ndaki havaalanımızdaki ve Truman Annex’teki Truman Limanı’nda tüm hizmet ve acentelerden uçak ve diğer filoları / birimleri ağırlıyoruz. Key West’in güneyindeki ve Meksika Körfezi’ndeki havadan havaya muharebe eğitimi için çoğunlukla F / A-18 Süper Hornet filolarına ev sahipliği yapıyoruz” dedi.

Bir diğer ilgi alanı, Donanma ve Deniz Piyadeleri pilotlarının karşı karşıya geldiği “saldırgan” bir filo olan Key West’teki Savaşçı Filosu Kompoziti 111’in (Fighter Squadron Composite) varlığı olabilir. Filo, düşman uçakların rolünü oynarken savaş pilotlarına hava muharebe taktikleri uygulama şansı verir, Çin’in yakından görmek isteyeceği şey, pilotlarının Güney Çin Denizi’ndeki insan yapımı adalarda uçak gemileri ve uçak pistleri üzerinde denize doğru ilerlemesi.

Ancak şimdilik, son iki aydır Key West’te tutuklanan adamlar, kaderlerini bekleyerek hapiste oturuyorlar.

Kaynak : https://breakingdefense.com/2020/01/chinese-students-keep-getting-arrested-at-key-west-navy-base/

 

 

About Author

1 Yorum

  1. Pingback: Nükleer İstihbaratın özelleşmesi : Bugün herkes nükleer bir casus | Savunma Sanayi

Cevap Bırakın

%d blogcu bunu beğendi: