Pazar, Temmuz 25

Elektronik Harbin Özellikleri ve Amaçları

Birliğindeki tanklara istediği taktik düzeni aldıramayan bir liderin zırhlı birlik harekatı, radar merkezi ile koordinasyon sağlayamayıp güdümlü füzelerini ateşleyemeyen bir uçağın hava harekatı, hedefi tespit edemeyip etkisiz hale getiremeyen bir Oerlikon bataryasının hava savunma harekatı savaşı kaybettirir. Harekat alanının her safhasında elektronik harp yer alır. Elektronik silah ve cihazların geliştirilmesiyle günümüzün savaşları elektronik harp çevresinde gerçekleşir.

Elektronik Harp Nedir?

Elektromanyetik yayınların aranması, tespiti, teşhisi, düşman elektromanyetik spektrumunun engellenmesi, anti-radyasyon füze kullanımı gibi elektromanyetik dalgaları ve yönlendirilen enerjinin taarruz için kullanılması, dost kuvvetlerin elektromanyetik spektrumu aktif şekilde kullanmasını destekleyen askeri bir harekattır. Geçmişteki harplerde düşmanın kullandığı sistemlerden yararlanma olarak değerlendirilirken, günümüzde kullanımını engelleme faaliyeti olarak geliştirilmiştir. Elektronik harp sinyalden düşmanın en az seviyede yararlanmasını amaçlarken dost kuvvetlerin azami derecede sinyal kullanmasını sağlamaktadır.

Elektronik Harbin Amaçları

 1. Elektronik silah ve teçhizatın olumsuz olarak etkilenmeden aktif olarak kullanılmasını desteklemek
 2. Bilgi temin ederek istihbarata dönüştürmek adına düşmanın elektronik teçhizatından faydalanmak
 3. Düşmanın elektronik silah ve teçhizatını etkisiz hale getirmek

Elektronik Harbin Özellikleri

 1. Komutanın karar analizini destekler. Elektronik destek kapsamında istihbarat sağlar.
 2. Her harekat türünde yer alır. Tüm harekatlardaki manevra elemanı ve ateş desteğinin kullandığı silah ve teçhizat elektronik harpten etkilenir.
 3. Son derece teknik bilgi ister.
 4. Kuvvet çarpanı olarak nitelendirilen bir silah sistemidir.
 5. Düşmanla yakın temasa girmeden uygulanabilir. Barış durumunda da kullanılır.
 6. İnsani değerlere aykırı uygulaması yoktur. İnsanlar hayatını kaybetmeden ve silahlar çalışmadan düşman etkisiz hale getirilir.
 7. Barışın tesis edilmesini sağlar. Uluslararası anlaşmaların uygulanmasında kontrol mekanizmasıdır.
 8. Kazandırdıkları düşünüldüğünde maliyeti düşüktür. Düşük değerdeki EH cihazı, yüksek değerdeki silah sistemlerini savaş dışında veya etkisiz bırakabilir.

Elektronik Harp Kapsamında Yapılabilecekler

Elektronik destek olarak istihbarat elde etmeye yönelik dinleme yapılır. Düşman silah ve teçhizatının yayınlarını karıştırma, bozma ve engelleme elektronik harbin kabiliyetlerindendir. Harekatın amacına uygun olarak aldatma faaliyeti icra edilir. Dost birlikler tarafından elektronik taarruz uygulamalarının etkinliği kontrol edilebilir. Birliklerin haberleşmesinin dinlemeye karşı gizlenmesi imkan dahilindedir. EH kapsamında hedef vericilerin tespitinin yapılması için kestirme icra edilir. Düşman karıştırması altındaki dost birliklere önem derecesi yüksek mesajların iletilmesi EH karıştırma uygulamasıyla yapılabilir.

Elektronik Harp Hedefleri

Komuta kontrol ve bilgi Sistemleri, muhabere sistemleri, radarlar, füze sistemleri, güdümlü mermi sistemleri, düşman elektronik harp sistemleri, keşif ve gözetleme sistemleri, seyrüsefer sistemleri, uydu sistemleri, kızıl ötesi ve elektro – optik sistemler, elektronik istihbarat sistemleri elektronik harbin hedefleri arasındadır.

 Elektronik Harp Çeşitleri

 1. Elektronik Destek: Elektronik taarruz, korunma, hedef tespiti, acil tehdit tanımlama, tehditten kaçınma ve diğer faaliyetlerde verilecek kararlar için bilgi kaynağını sağlayacak elektromanyetik dalgaları tespit, teşhis, tanımlama ve konumlandırma faaliyetidir. Keşif ve gözlem harekatında icra edilir.
 2. Elektronik Taarruz: Yönlendirilmiş enerji veya elektromanyetik dalgaların kullanılmasıyla düşman elektromanyetik spektrumu kullanma kabiliyetinin köreltilmesi ve etkisiz hale getirilmesidir. Düşman sistemleri, personeli, silah ve teçhizatını hedef alır. Anti Radyasyonel Füze kullanımı elektronik taarruza dahildir. Taarruz harekatının vazgeçilmez faaliyetidir.
 3. Elektronik Korunma: Düşman elektronik harp uygulamalarının etkilerinden sistemleri, personeli, silah ve teçhizatı korumak, dost birlikler elektro manyetik spektrumun etkin kullanımını desteklemek için yürütülen faaliyetlerdir. Savunma hareketlerinin önemli bileşenlerindendir.

Silah sistemi olarak kabul edilen elektronik harpte modern silah ve araçlar kolaylıkla etkilendiğinden savunma sanayi, elektronik harp sistemleri üzerinde yeni teknolojiler geliştirmektedir. Ülkemizde elektronik harp sistemleri geliştiren ASELSAN, Koral Mobil Elektronik Harp Sistemi ve Milli Elektronik Harp Suiti (MEHS) çözümleri sunmaktadır.

About Author

1 Yorum

 1. Pingback: Elektronik Taarruz Yöntemleri | Savunma Sanayi

Cevap Bırakın

%d blogcu bunu beğendi: