Pazar, Temmuz 25

Elektronik Taarruz Yöntemleri

Sıcak bir temas yaşanmadan ve zayiat verilmeden düşman tanklarını ve hava savunma sistemlerini çalışamaz duruma getirmek büyük zaferdir. Harpte belirsizlik ortamı personeli yorar ve motivasyonunu düşürür. Komuta kontrol sistemleri ve haberleşme cihazlarının yayınında kesinti, karşı tarafın savaşmadan kazanması anlamına gelir. Muharebe anında uçaklara rehberlik eden navigasyon sisteminin çalışmaması bir pilota neler hissettirecektir?

Elektromanyetik dalgalar ve yönlendirilmiş enerji kullanarak düşmanın elektromanyetik spektrumu kullanmasını zayıflatmak veya ortadan kaldırmak suretiyle silah sistemleri, personel ve teçhizatına taarruz etmeye elektronik taarruz adı verilir. Elektronik taarruz Anti-radyasyon Füze Kullanımı (ARM), Yönlendirilmiş Enerji Kullanımı, Elektromanyetik karıştırma, Elektromanyetik örtme ve aldatma faaliyetlerinden oluşur.

Anti-Radyasyonel Füze (ARM) Nedir, Nerelerde Kullanılır?

Elektronik harp kapsamında tahrip amaçlı kullanılır. Sinyal güdümlü olarak özellikle hava savunma sistemlerine karşı kullanılmaktadır. Özel hedef tespiti yapan uçaklar (F4G, F16 C/D, F35A gibi) veya insansız hava araçları şeklinde yerden kontrollü olarak kullanılır. Bilinen patlayıcılar gibi harp başlığına sahiptir. Pasif radarlara güdümlü olması sebebiyle tespit ve karıştırma için yoğun radyasyon yayan sistemlere yönelirler. Aselsan tarafından üretilen KORAL gibi sistemler bu füzenin hedefi olabilir. ABD yapımı AGM-88 HARM Anti-Radyasyon Füzeleri Türk ordusunun envanterinde bulunmaktadır. Türk Hava Kuvvetleri bünyesindeki 155 adet AGM-88 HARM füzesinin ABD merkezli Raytheon şirketi tarafından modernizasyona tabi tutularak 2020 Aralık ayında teslim edilmesi planlanmaktadır. Ayrıca Türk savunma sanayi AKBABA adındaki anti radyasyon füzesi üzerinde çalışmalara başlamıştır. Dünya üzerinde Rusya KH-38, ABD AGM-88 gibi az sayıdaki anti radyasyon füzelerinden daha üstün özelliklere sahip olması beklenmektedir.

Yönlendirilmiş Enerji ile Elektronik Taarruz

Yüksek güçteki elektromanyetik enerjinin veya atom parçacıklarının delici ve yakıcı gücünü kullanarak tahrip eder. Elektronik sistemlere karşı da kullanılabilmektedir. Hedefin tespiti, optik takibin başlaması, ince takibin başlaması, lazer odaklamasının başlaması ve hedefin imhası safhalarından meydana gelir. Tehdit sayılacak balistik füzeler, roketler, insansız hava araçları kara, deniz ve hava platformlarının korunması için hareket halindeyken etkisiz hale getirilir.

Yönlendirilmiş Enerji Silahlarının Avantajları :

 • Işık hızında tepki
 • Sürekli ve sınırsız atış yeteneği
 • Yüksek geliştirme maliyetine rağmen düşük atış maliyeti
 • Hedefte isabet oranı yüksek
 • Otomatik nişan alma ve kolay takip
 • Çoklu hedeflere aynı anda tepki
 • Sessiz ve görünmez
 • Ayarlanabilir enerji miktarı ve dalga boyu
 • Uzun menzil ve penetrasyon yeteneğidir.

 Elektromanyetik Karıştırma Faaliyeti

Muharebe sistemlerine karşı yapılan karıştırma, muharebe dışı sistemlere karşı karıştırma, elektro-optik sistemlere karşı yapılan karıştırma olarak üçe ayrılır. Uygulama yöntemleri baraj, nokta,  tarama, sıralı karıştırmadır.

 • Elektromanyetik Karıştırmanın Avantajları:
 • Düşmanın koordine olmasını engeller.
 • Düşmanı daha ilkel, etkin olmayan sistemler kullanmaya iter.
 • Düşmanın savaş maliyetini artırır, personelini etkin kullandırmaz.
 • Dost birliklere zaman kazandırır, istihbarata karşı koyar.

Elektromanyetik karıştırmanın dezavantajlarıysa karıştırma cihazının yerinin tespit edilebilmesi, baskın etkisini azaltması, istihbarat kaybına neden olabilmesi, dost birliklerin muhabere sistemlerine de etki etmesidir.

Muhabere sistemlerine yapılacak olan karıştırma ve aldatma faaliyetleri, haberleşmeyi engelleyerek panik ve karışıklık oluşturur. Komuta kontrol etkinliğini azaltarak haberleşme trafiğini sabote eder. Düşmanı taktiksel olarak aldatmaya yönelik yanlış bilgilendirir. Görev etkinliği ve disiplini bozulan birlikler iyi eğitilmiş olsalar da savaşta yer alamazlar. Düşman yedek sistemleriyle daha ilkel ve kısıtlı çalışmaya zorlanır. Sistemler arası koordinasyon yok edilerek düşmanın zırhlı birliklerini, hava savunmasını, topçu bataryalarını, ihalarını ve savaş uçaklarını yalnız bırakır. Son dönemde sıkça duyduğumuz dost birliklerin hava saldırılarında kazayla zayi edilmesi, koordinasyon eksikliğidir.

Ülkemizde Roketsan ve Aselsan yol kenarına ve meskun mahallere tuzaklanan el yapımı patlayıcıların imhası için lazer imha kabiliyetine sahip yönlendirilmiş enerji silah sistemi çalışmalarını uygulamaya koymuştur. Daha büyük çapta ve yüksek enerjideki silahların geliştirilmesi konusunda tüm ülkeler gizlilik ilkesine göre faaliyetlerini yürütmektedir.

İlgili Yazılar : https://savunma-sanayi.com/elektronik-harbin-ozellikleri-ve-amaclari/

 

 

 

About Author

Cevap Bırakın

%d blogcu bunu beğendi: