Pazar, Temmuz 25

Gözat: Elektronik ve Haberleşme

Intelkit Defence’in askeri elektronik ve haberleşme hakkındaki arşividir. Siber güvenlik, elektronik harp, komuta kontrol, radar sistemleri, simülatör sistemler gibi bağlantılı konularla ilgili bilgiler bu kategoride paylaşılmaktadır.

Elektronik Harp
Elektronik Harpte Yeni Teknolojiler
Yazar

1905 yılında Rus-Japon savaşı esnasında telsiz sinyallerinin karıştırılması elektronik harbin başlangıcıdır. O günden beri ülkeler arasında elektromanyetik spektrumun kontrol mücadelesi devam etmektedir. Son teknolojik adımlarla elektronik harbin kara, hava, deniz kuvvetleri kadar önemli olduğu NATO tarafından ifade edilmiştir.

Elektronik ve Haberleşme Bio-Terörizm
Biyolojik Savaş ve Bio-Terörizm
Yazar

Biyolojik savaş terimi, savaşçıların ölü sığırları şehir duvarlarına ya da gizli hükümet ajanlarına atarak gizemli mikropları düşman topraklarında gizlice yaydığı, ortaçağdan kalma görüntüleri çağrıştırır. Tabii ki, biyolojik savaş günümüzde bu tür olayları kapsamamaktadır; fakat biyolojik savaşı oluşturan şeyler artık daha kolay yayılıyor.

Siber Güvenlik Kritik Altyapı Güvenliği
Kritik Altyapılarda Siber Güvenlik
Yazar

Geleceğin savaşlarını görmek istiyorsanız 2015 yılındaki Ukrayna’ya bakabilirsiniz. Noel’den iki gün önce Batı Ukrayna’daki bir elektrik üretim istasyonuna bölgedeki 250.000 kişinin etkilendiği büyük bir siber saldırı gerçekleştirildi.

Siber Güvenlik Siber Güvenlik Parametreleri
Siber Güvenlik Hizmeti Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar
Yazar

Internet kullanıcı sayısının 513 milyon (dünya nüfusunun %8’i) olduğu 2001 yılında gerçekleşen bir siber saldırı, 4.54 milyar (dünya nüfusunun yaklaşık %59’u) olduğu 2020 yılından çok daha farklıdır.  Artan ve değişen siber tehditlere karşı kurum ve kuruluşlar, güncel siber saldırı yöntemlerini takip edemiyor ve bilgi sistemlerini yeterince koruyamıyor.

Elektronik Harp Aselsan Komuta Kontrol
ASELSAN – Komuta Kontrol, Radar ve Elektronik Harp Sistemleri
Yazar

Komuta Kontrol Muharebe Bilgi Sistemleri, ASELSAN tarafından 30 yılı aşkın süredir bilginin doğru ve daha çabuk aktarılabilmesi için geliştirilmektedir. Komuta Kontrol Muharebe Bilgi Sistemleri manevra, ateş desteği, hava savunma, istihbarat, gözetleme, keşif, taktik haberleşme ve elektronik harp gibi faaliyet alanlarını kapsamakta ve bu alanların fonksiyonel ihtiyaçlarını destekleyecek şekilde entegre çözüm sunmaktadır.

Siber Güvenlik Muscow ve İstihbarat
Öncelikli İstihbarat İhtiyacının Belirlenmesinde Yöntemler
Yazar

Ekonominin altın kuralı “İhtiyaçlar sonsuz, kaynaklar kısıtlıdır” ifadesi, siber istihbarat için elmas niteliğindedir. Sürekli kendini yenileyen tehdit ortamı, sınırsız bir istihbarat ihtiyacı doğurmuştur. Öncelikli istihbarat ihtiyacının belirlenmesi, altyapıda riski azaltmak için yapılan stratejik, operasyonel veya taktiksel değişikliklerin önemli bir aşamasıdır.

Siber Güvenlik Abd Hava Kuvvetleri Siber
ABD Hava Kuvvetleri Ödülle Güvenlik Açığı Aratıyor
Yazar

Güvenlik kavramının genişlemesiyle birlikte devlet kurumları ve şirketler bilgi teknolojilerine yönelik artan tehditlere karşı mücadele etmek için etik hackerlara ihtiyaç duymaktadır. Sistemi korumak için kapıya kilit vurmanın yetersiz kalacağının farkına varan birçok kurum, güvenlik açığı bildiren iyi niyetli hackerlara ödül vermektedir.

1 2 3 5