Pazar, Temmuz 25

Gözat: Elektronik Harp

Intelkit Defence’in askeri elektronik ve haberleşme alt kategorisi olan elektronik harp hakkındaki arşividir. Karıştırıcı sistemler, elektronik istihbarat, elektronik taarruz, önleyici elektronik harp gibi bağlantılı konularla ilgili bilgiler bu kategoride paylaşılmaktadır.

Elektronik Harp
Elektronik Harpte Yeni Teknolojiler
Yazar

1905 yılında Rus-Japon savaşı esnasında telsiz sinyallerinin karıştırılması elektronik harbin başlangıcıdır. O günden beri ülkeler arasında elektromanyetik spektrumun kontrol mücadelesi devam etmektedir. Son teknolojik adımlarla elektronik harbin kara, hava, deniz kuvvetleri kadar önemli olduğu NATO tarafından ifade edilmiştir.

Elektronik Harp Aselsan Komuta Kontrol
ASELSAN – Komuta Kontrol, Radar ve Elektronik Harp Sistemleri
Yazar

Komuta Kontrol Muharebe Bilgi Sistemleri, ASELSAN tarafından 30 yılı aşkın süredir bilginin doğru ve daha çabuk aktarılabilmesi için geliştirilmektedir. Komuta Kontrol Muharebe Bilgi Sistemleri manevra, ateş desteği, hava savunma, istihbarat, gözetleme, keşif, taktik haberleşme ve elektronik harp gibi faaliyet alanlarını kapsamakta ve bu alanların fonksiyonel ihtiyaçlarını destekleyecek şekilde entegre çözüm sunmaktadır.

Elektronik Harp Elektronik Saldırı
Elektronik Taarruz Yöntemleri
Yazar

Sıcak bir temas yaşanmadan ve zayiat verilmeden düşman tanklarını ve hava savunma sistemlerini çalışamaz duruma getirmek büyük zaferdir. Harpte belirsizlik ortamı personeli yorar ve motivasyonunu düşürür. Komuta kontrol sistemleri ve haberleşme cihazlarının yayınında kesinti, karşı tarafın savaşmadan kazanması anlamına gelir. Muharebe anında uçaklara rehberlik eden navigasyon sisteminin çalışmaması bir pilota neler hissettirecektir?

Elektronik Harp Radar Jammer
Elektronik Harbin Özellikleri ve Amaçları
Yazar

Birliğindeki tanklara istediği taktik düzeni aldıramayan bir liderin zırhlı birlik harekatı, radar merkezi ile koordinasyon sağlayamayıp güdümlü füzelerini ateşleyemeyen bir uçağın hava harekatı, hedefi tespit edemeyip etkisiz hale getiremeyen bir Oerlikon bataryasının hava savunma harekatı savaşı kaybettirir.