Pazar, Temmuz 25

Gözat: Radar Sistemleri

Intelkit Defence’in askeri elektronik ve haberleşme alt kategorisi olan radar sistemleri hakkındaki arşividir. Hava savunma radarları, keşif-gözetleme radarları, silah tespit radarları gibi bağlantılı konularla ilgili bilgiler bu kategoride paylaşılmaktadır.

Elektronik Harp Aselsan Komuta Kontrol
ASELSAN – Komuta Kontrol, Radar ve Elektronik Harp Sistemleri
Yazar

Komuta Kontrol Muharebe Bilgi Sistemleri, ASELSAN tarafından 30 yılı aşkın süredir bilginin doğru ve daha çabuk aktarılabilmesi için geliştirilmektedir. Komuta Kontrol Muharebe Bilgi Sistemleri manevra, ateş desteği, hava savunma, istihbarat, gözetleme, keşif, taktik haberleşme ve elektronik harp gibi faaliyet alanlarını kapsamakta ve bu alanların fonksiyonel ihtiyaçlarını destekleyecek şekilde entegre çözüm sunmaktadır.

Radar Sistemleri Radar Hava Gözetleme
Hava Savunma Radarları
Yazar

Savunma Sanayi İcra Komitesi’nin 1991 yılında almış olduğu karar doğrultusunda Radar Teknoloji Merkezi olarak Aselsan, silahlı birliklerimin ihtiyaçlarına yönelik olarak gelişmiş teknolojiye sahip radar sistemlerini tasarlamakta, geliştirmekte ve üretmektedir. Radar sistemleri farklı menziller için hava, kara ve deniz platformlarında kullanılmaktadır.

Radar Sistemleri Gözetleme Uyduları
Keşif ve Gözetleme Radarları
Yazar

Radar sözcüğü RAdio Detection And Ranging kelimelerinin baş harfleri birleştirilerek oluşturulmuştur. Cisimlerin istikamet, mesafe ve yükseklikleri hakkında bilgi sağlayan cihazlardır. Radar ile ilgili ilk çalışamlar 20. Yüzyılın başlarında radyo dalgalarının uygulama prensipleri ve özelliklerinin araştırılmasıyla başladı. İlk radar istasyonu 1940 yılında kuruldu.