Pazar, Temmuz 25

Gözat: Siber Güvenlik

Intelkit Defence’in askeri elektronik ve haberleşme alt kategorisi olan siber güvenlik hakkındaki arşividir. Sızma, bilgi güvenliği, askeri siber güvenlik, siber taarruzlar gibi bağlantılı konularla ilgili bilgiler bu kategoride paylaşılmaktadır.

Siber Güvenlik Kritik Altyapı Güvenliği
Kritik Altyapılarda Siber Güvenlik
Yazar

Geleceğin savaşlarını görmek istiyorsanız 2015 yılındaki Ukrayna’ya bakabilirsiniz. Noel’den iki gün önce Batı Ukrayna’daki bir elektrik üretim istasyonuna bölgedeki 250.000 kişinin etkilendiği büyük bir siber saldırı gerçekleştirildi.

Siber Güvenlik Siber Güvenlik Parametreleri
Siber Güvenlik Hizmeti Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar
Yazar

Internet kullanıcı sayısının 513 milyon (dünya nüfusunun %8’i) olduğu 2001 yılında gerçekleşen bir siber saldırı, 4.54 milyar (dünya nüfusunun yaklaşık %59’u) olduğu 2020 yılından çok daha farklıdır.  Artan ve değişen siber tehditlere karşı kurum ve kuruluşlar, güncel siber saldırı yöntemlerini takip edemiyor ve bilgi sistemlerini yeterince koruyamıyor.

Siber Güvenlik Muscow ve İstihbarat
Öncelikli İstihbarat İhtiyacının Belirlenmesinde Yöntemler
Yazar

Ekonominin altın kuralı “İhtiyaçlar sonsuz, kaynaklar kısıtlıdır” ifadesi, siber istihbarat için elmas niteliğindedir. Sürekli kendini yenileyen tehdit ortamı, sınırsız bir istihbarat ihtiyacı doğurmuştur. Öncelikli istihbarat ihtiyacının belirlenmesi, altyapıda riski azaltmak için yapılan stratejik, operasyonel veya taktiksel değişikliklerin önemli bir aşamasıdır.

Siber Güvenlik Abd Hava Kuvvetleri Siber
ABD Hava Kuvvetleri Ödülle Güvenlik Açığı Aratıyor
Yazar

Güvenlik kavramının genişlemesiyle birlikte devlet kurumları ve şirketler bilgi teknolojilerine yönelik artan tehditlere karşı mücadele etmek için etik hackerlara ihtiyaç duymaktadır. Sistemi korumak için kapıya kilit vurmanın yetersiz kalacağının farkına varan birçok kurum, güvenlik açığı bildiren iyi niyetli hackerlara ödül vermektedir.

Siber Güvenlik Korona Virüs Yemleme Saldırısı
Korona Virüs Kaynaklı Siber Saldırı Yöntemleri
Yazar

COVID-19’un dünya çapında hissettirdiği etki, siber saldırılara yeni boyut kazandırdı. Siber tehdit aktörleri, korku ortamından faydalanıp Koronavirüs’ü yem olarak kullanmaktan çekinmiyor. 2020 yılı itibariyle isminde Coronavirüs bulunan 513 farklı zararlı dosya ve 2673 siber tehdit tespit edildi.

Siber Güvenlik
Sosyal Medya İstihbaratı Nedir? – SOCMINT
Yazar

Web 2.0’ın başlangıcıyla web sitelerinde tek taraflı paylaşılan bilgiler, yerini kullanıcıların eş zamanlı paylaşım yaptığı sosyal ağlara bırakmıştır. Dünya üzerinde kişi başına düşen ortalama sosyal medya hesabı Globalwebindex verilerine göre 8.6 bandında seyrederken Türkiye’de 9.1 seviyesinde.

Siber Güvenlik Siber Güvenlik
Siber Tehdit İstihbaratı
Yazar

Dünya çapındaki verilerin önümüzdeki 10 yıl içerisinde 163 ZetaByte boyutuna ulaşması bekleniyor. Bu kadar büyük bir veri içinde şirketinizin tüm işlemlerinin yapıldığı önemli dosyalar tehdit altında olabilir. Tüm resmi işlemlerin kayıt ve işleminin yapıldığı sistem kısa süre dursa neler yaşanır? Tüm bu soruların cevabı siber tehdit istihbaratı sayesinde verilebilir.

1 2