Pazar, Temmuz 25

Gözat: Simülatör Sistemleri

Intelkit Defence’in askeri elektronik ve haberleşme alt kategorisi olan simülatör sistemleri hakkındaki arşividir. Deniz platformları simülatörleri, felaketlerle mücadele simülatörleri, uçuş simülatörleri gibi bağlantılı konularla ilgili bilgiler bu kategoride paylaşılmaktadır.

Simülatör Sistemleri Askeri Eğitim Simülatörü
İsrail Hava Kuvvetleri Uçuş Eğitimi Merkezine Bir Bakış
Yazar

IAF Bağlantılı Similatör Tesisleri İsrail Hava Kuvvetleri (IAF) F15’inin kanopisi (Uçak kanopisi (İngilizce: aircraft canopy), bazı uçak türlerinde kokpiti saran saydam yapı. Gürültü ve meteorolojik etkileri yalıtırken, görüş imkânını artırdığı, sürtünmeyi azalttığı için özellikle akrobasi ve savaş uçaklarında tercih edilir.)

Simülatör Sistemleri DEDAS Simülatör
Denizaltı Dalış Simülatörü (DEDAS)
Yazar

Bilgisayar teknolojisindeki gelişmeler gerçek dünyadaki sistem ve durumların sentetik ve yarı sentetik ortamlar aracılığı ile yüksek performansta benzetimini gerçek kılmıştır. Bu gelişim sayesinde kompleks sistemler ve süreçlerde kullanılarak ya da tasarlanarak özellikle askeri alanda personelin hazırlık sürecinde eğitiminde, analiz ve değerlendirilmesinde kullanılmaya başlamıştır.

Simülatör Sistemleri Drone Simülatörleri
İnsansız Hava Aracı Simülatörleri
Yazar

İnsansız hava aracı simülatörleri, yetiştirilen operatörlerin eğitimlerini en az riskle tamamlamaları için geliştirilmiş bir eğitim sistemidir. Hava – yer entegre sistemleri, hava aracı, yer sistemleri ve görev sistemleri modüllerini içermektedir. Bu modüller geliştirilebil şekilde simülle edilmiştir. Değişen teknoloji ya da kullanım alanlarına uygun olarak güncellenebilmektedir.

Simülatör Sistemleri Deniz Eğitim Simülatörleri
Deniz Platformları Simülatörleri
Yazar

Eğitim simülasyonları, yarı sentetik, sentetik ve gerçek sistemlerin birlikte kullanılması ile oluşturulan özellikle savunma ve güvenlik alanlarında adayların test, değerlendirme aşamalarında kullanılan eğitim sistemleridir. Simülasyon uygulamaları temelde 4 ana başlık altında toplanmaktadır ve bunlar: sanal, canlı, yapısal simülasyon uygulamaları ile hava trafik kontrol simülatörüdür. Deniz platformları simülatörleri de sanal simülasyon uygulamalarından biridir. Genel deniz simülatörleri şunlardır:

Simülatör Sistemleri Trafik Kontrol Simülatörü
Hava Trafik Kontrol Simülatörleri
Yazar

Hava Trafik Kontrolü (ATC / Air Trafic Control Service) hava araçlarının bulundukları noktadan ulaşmak istedikleri noktaya kadar emniyetli bir şekilde uçmalarını sağlamaktadır. Yani Hava Trafik Kontrolü havaalanındaki ve havadaki trafiğin düzenli, hızlı ve emniyetli bir şekilde akmasını sağlamaktadır.

Simülatör Sistemleri Simülatörler
Uçuş Simülatörleri
Yazar

Uçuş simülatörleri, en küçük hataların insan hayatına mal olabileceği havacılık alanında yetiştirilen ve çalışan personelin eğitimin daha kalıcı, ucuz maliyetli gereken niteliklere sahip olmasını sağlar. 20’nci yüzyılın başından itibaren büyük bir ivme ile gelişen sivil ve askeri havacılığın eğitiminde simülasyon teknolojileri ayrılmaz bir parça olmuştur.