Pazar, Temmuz 25

Gözat: Endeksler

Intelkit Defence’in savunma sanayi alanında geliştirmiş olduğu veya önemli gördüğü endekslerdir. Askeri güç endeksleri, savunma sanayi firmalarının kıyaslanması, ürün endeksleri gibi bağlantılı konularla ilgili endeksler bu kategoride paylaşılmaktadır.

Endeksler BMC Savunma Sanayi
BMC ve Savunma Sanayi Ürünleri
Yazar

BMC, 1964 yılından bu yana Türkiye’nin en büyük askeri ve ticari araç üreticilerinden biri olmuştur. 1966 yılında Leyland ismiyle TM Serisi kamyon üretmeye başlayan firma, 1973 yılında Türkiye’nin ilk otomotiv dökümhanesini bünyesinde kurmuş ve 1975 yılında ilk dizel motoru üretmiştir.

Endeksler Ülkelerin Aktif Askeri Personel Sayısı
Ülkelerin Aktif Askeri Personel Sayıları
Yazar

Aktif askeri personel sayısı, hali hazırda “aktif hizmet durumunda” bulunan askeri personeline ait rakamları vermektedir. Ek sayıma alınmış olan personellerin tamamı savaşa hazır durumundadır. Değerlenmiş olan rakamlar 2019 yılına aittir. Dünyada aktif askeri personel sayısı en fazla olan 25 ülke şunlardır;

Endeksler
Modern Silahlarda Hasar Sınıflandırması
Yazar

Akademik literatürde Modern silahlara ilişkin bilinen bir hasar kategorizasyonu çalışması bulunmamaktadır. Bunun sebebi modern savaştaki hasar tiplerine ilişkin ortak bir lisan geliştirilmiş olsa da üzerinde tam bir uzlaşma bulunmamasıdır. Ayrıca modern silahların hibrit nitelikleri birden fazla hasar tipini barındırır ve hangisinin önceleneceği, hangi hasar tipine göre sınıflandırılacağı ayrı bir tartışma konusudur.

Endeksler Ülkelerin Askeri Gücü
Ülkelerin Askeri Güç Sıralaması – 2020
Yazar

Global Fire Power isimli web sitesi her yıl çeşitli kuvvet parametreleri kullanarak ulusların askeri gücünü hesaplamaya çalışıyor. Bu parametreler arasında askeri envanter, lojistik kabiliyet, finans ve coğrafi faktörler gibi askeri avantajlar açısından belirleyici olabilecek unsurlar yer alıyor. Nükleer kabiliyetinhesaba alınmadığı bu endekse göre 0.0000 rakamı ulaşılabilecek en yüksek rakam ve bu rakama en yakın olan ulus yani askeri kuvvet katsayısı en küçük olan ülke en yüksek askeri kabiliyete sahip kabul ediliyor.