Gözat: Askeri Strateji

Kara Sistemleri Nükleer Güç
Ülkelerin Nükleer Enerji Gücü ve Geleceği
Yazar

Nükleer enerji ile ilgili olumsuz bir haber incelendiğinde, olumsuzluğun altyapısal ve çeşitli hatalar sebebi ile meydana geldiğinden bahsedilir. Çernobil ve Fukushima’daki felaketlerin sebepleri de, mevcut santrallerdeki eski altyapı, yenilerini inşa etmenin artan maliyeti ve faili meçhul nükleer atık sorunları olarak gösterilmişti.

Kara Sistemleri Covid ve Savunma
Covid – 19’un Savunma Sanayi Üzerine Etkisi
Yazar

COVID-19 salgını, tüm dünya üzerinde etkisini sürdürürken birçok global havacılık ve savunma sanayi şirketi bu belirsiz dönemin etkisini yakından hissediyor. İşçiler evine dönerken, müşteriler yeni uçak almayı ertelerken; şirketler üretimde aksama ve talepte azalma dönemine giriyor.

Kara Sistemleri Sınır Sorunları
Toprak Anomalileri ve Güvenlik Sorunu
Yazar

Dünya üzerindeki toprak anomalisini bir tür stratejik gereklilik olarak kabul edersek toprağa dayanan rekabet alanını da bu gerekliliğin bir parçası olarak değerlendirebiliriz. Toprak bütünlüğü anlayışı modern devletlerin kurulmasıyla gelişmiş ve belirsiz, girift haldeki feodal yapılanmayı zayıflatmıştır.

Endeksler Ülkelerin Aktif Askeri Personel Sayısı
Ülkelerin Aktif Askeri Personel Sayıları
Yazar

Aktif askeri personel sayısı, hali hazırda “aktif hizmet durumunda” bulunan askeri personeline ait rakamları vermektedir. Ek sayıma alınmış olan personellerin tamamı savaşa hazır durumundadır. Değerlenmiş olan rakamlar 2019 yılına aittir. Dünyada aktif askeri personel sayısı en fazla olan 25 ülke şunlardır;

Endeksler
Modern Silahlarda Hasar Sınıflandırması
Yazar

Akademik literatürde Modern silahlara ilişkin bilinen bir hasar kategorizasyonu çalışması bulunmamaktadır. Bunun sebebi modern savaştaki hasar tiplerine ilişkin ortak bir lisan geliştirilmiş olsa da üzerinde tam bir uzlaşma bulunmamasıdır. Ayrıca modern silahların hibrit nitelikleri birden fazla hasar tipini barındırır ve hangisinin önceleneceği, hangi hasar tipine göre sınıflandırılacağı ayrı bir tartışma konusudur.

Kara Sistemleri Devrim Muhafızları
İran Ordusunun İç Yapısı : Devrim Muhafızları ve Cumhuriyet Ordusu Hakkında Bir Mukayese
Yazar

İran ordusu alışık olduğumuz tek ve bütün ordu yapısından farklı olarak iki farklı teşkilatın bir araya gelmesi ile oluşmuş bir ordudur. Bu teşkilatlar İran İslam Cumhuriyeti Ordusu ve Devrim Muhafızları Ordusudur. İran İslam Cumhuriyeti Ordusu 1979 devrimi öncesi ordunun devamı, Devrim Muhafızları ise devrim ile birlikte Ayetullah Humeyni’nin emriyle kurulmuş bir askeri yapıdır.

Deniz Sistemleri
Çin ve Rusya ABD’nin Geri Çekilme Görüşmeleri Esnasında Orta Doğu Çıkarları İçin İş Başında
Yazar

Moskova, Orta Doğu’da oynadığı rolü kimsenin unutmadığından emin olurken Pekin Başkan Trump’ın ayrılma sözü verdiği bir bölgede baskınların izini sürüyor. WASHINGTON: Geçen hafta Arap Denizi’nde bir Rus savaş gemisi ile bir Amerikan muhribi arasındaki yakın karşılaşma Rus ordusunun yüksek bahisli kovalamaca oyununun yeni bir turundan daha fazlasıydı.

Hava Sistemleri Çoklu Rol Uçaklar
Savunma Sanayinde Çoklu Rol Trendi
Yazar

Soğuk savaşın bitmesinin ardından savunma sanayi ürünlerindeki inovasyon trendleri dikey ve derinlikli tek bir rolden, yatay ve çok rollü geliştirmelere doğru evriliyor. Muharebe sahasındaki simetrik inatlaşmanın azalması bundaki en büyük etken.