Salı, Eylül 28

Gece Görüş Cihazları ve Termal Dürbünler

Gece görüş ve termal cihazlar aydınlık durumuna bağlı olarak sadece gözetleme ve keşif imkanını artırmak için kullanılırken günümüzde atış sıhhatini artırmanın en kolay çözümü olarak kullanılıyor. Termal silah dürbünleri, artıkıl içeren sistemleriyle mekanik ve optik nişangahların gelişmiş sürümleri olarak nitelendiriliyor. Türk savunma sanayi artan talepler ve hızlı geri dönüşler sayesinde bu alanda özgün çözümler üretmeyi başarmış durumda. Aselsan’ın liderliğinde üretilen, Fotoniks gibi savunma sanayi şirketleri ile desteklenen yerli gece görüş ve termal cihazlarımızı inceleyelim.

Gece Görüş ve Termal Kamera Farkı Nedir?

Gece görüş kameraları, görünür ışınım bandında çalışıp az miktardaki ışığı operatöre artırılmış olarak sunar. Gece görüşlerde görüntünün kaynağı ışıktır. Ay ışığı gece görüş cihazlarının vazgeçilmez ışık kaynağıdır.

Termal kamera sistemleri ise daha düşük dalga boyundaki ısı yoluyla kızıl ötesi aralığında çalışır. Işık kaynaklarından bağımsız ısı farklılıklarından yararlanır.

Türk Yapımı Gece Görüş Cihazları ve Termal Dürbünler

A100 Monoküler Gece Görüş

40 derecelik görüş alanıyla, görüntü yoğunluğu artıran teknolojisiyle yüksek çözünürlüğe sahip hafif ve sağlam yapıdadır. Kask üzerine monte edilerek istenildiği durumlarda tek hareketle gözetleme yapılabilir. Pikatin ray uyumuyla, silah üzerine kolaylıkla entegre edilebilir. 320 gram ağırlığındaki A100,  kalem pil ile çalışabilir. Gece intikalde, keşif ve gözetlemelerde, arama ve kurtarmada, güvenliğin sağlamasında ergonomik yapısıyla etkin rol alır. Üçüncü nesil ışık yoğunlaştırıcı tüpler sayesinde düşük ışıkta yüksek performans söz konusudur. Aselsan yapımı gece görüş cihazı teröristle mücadelede halen aktif olarak görev almaktadır.

2.      PİTON Termal Dürbünü

Aselsan tarafından üretilen Piton, hafif ve dayanıklı yapısıyla soğutmasız termal silah dürbünüdür. Pasif yapıdaki dürbün, görüş açısına düşen nesnelerdeki ısı farklılıklarını ayırt ederek arka plandaki kızıl ötesi görüntüyle sadece gece değil gündüz de görüntü sağlar.

Piton Termal Dürbün Teknik Özellikleri

1.75 kilogram ağırlığa sahip Piton, ısı farklılığı ve nesnenin büyüklüğüne bağlı olarak kilometrelerce mesafeden tespit eder. 20 saniyede ilk görüntüye ulaşan cihaz, 8 saat aralıksız çalışabilir. 2x ve 4x elektronik büyütmeye sahip, 3x optik büyütmeye sahiptir.

Sis, toz, duman gibi değişen hava koşullarından etkilenmez. Su geçirmez yapıdadır. Medyada bilinenin aksine şemsiye, ıslak battaniye gibi yöntemler görüntüyü kaldırmaz sadece görüntünün şeklini değiştirir. Korsan göz adı verilen görüntü aktarıcı yardımıyla sütre gerisinden, hedef olmadan ateş etme imkanı sağlar.

3.      BOA Termal Dürbünü

Piton’a göre daha büyük yapıdaki Boa, üstün görüşe ve yakınlaştırmada yüksek büyütmeye sahip olduğundan uzak mesafedeki tehditleri kolaylıkla algılayabilir. Aselsan yapımı termal cihaz daha ağır silahlarda tercih edilir.

BOA Termal Dürbün Teknik Özellikleri

2.1 ağırlığındaki termal cihaz, 20 saniyede ilk görüntüye ulaşırken 12 saat boyunca çalışabilir. 6x optik büyütme 2x ve 4x elektronik büyütme özelliklerine sahiptir. Keskin nişancı tüfekleri ve makineli tüfeklerde kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Silahlara özel menüden şebeke seçimi yapılabilir. Görüntü dondurma özelliğiyle keşif ve gözetlemede raporlama ve kayıt alma imkanı sağlar. Işık sızdırmazlığı sağlamak maksadıyla göz lastiği körüklü olarak tasarlanmıştır. Şarj edilebilir bataryalara sahip olan Boa, şarj durumunu gösteren batarya durum göstergesine sahiptir.

4. Mini TSD Termal Dürbün

Atış esnasındaki yüksek titreşime ve şoka dayanıklı yapısıyla Mini TSD, yeni teknoloji soğutmasız termal nişangahtır. Küçük ve ergonomik olmasıyla ön planda olup piyade tüfekleri için tasarlanmıştır. Sis gibi hava koşullarının yanında dumanlı ve tozlu havalarda etkin olarak görüntü sağlar. Kablosuz olarak farklı birimlere görüntü aktarımı yapabilir. Yazılım güncellemeleri harici şekilde yapılabilmektedir.

Mini TSD Termal Dürbün Teknik Özellikleri

640×480 çözünürlüğe sahip dedektörü soğutmasızdır. 650 gram ağırlığında, 5 saat çalışma süresine sahiptir. 2.5x optik büyütme 2x ve 4x elektronik büyütmeye sahiptir. 10.3 görüş açısıyla gece atış imkanı sağlar. Mini TSD geliştirilme safhasında TSD10, TSD15, TSD25M, TSD40, TSD50M  versiyonlarıyla kullanıma sunulmuştur. Elde ve silah üstünde kullanıma uygundur. Görüntü dondurma özelliği sayesinde görüntüler kayıt altına alınarak raporlanabilir. Bataryası şarj edilebilir lityum-iyondur.

Türkiye’nin savunma sanayi alanında önder gücü Aselsan’ın halen kullanılmakta olan gece görüş ve termal cihazları Türk ordusu başta olmak üzere diğer ülkelere ihraç edilmektedir.

 

About Author

1 Yorum

  1. Pingback: Holografik Nişan Aletleri | Savunma Sanayi

Cevap Bırakın

%d blogcu bunu beğendi: