Pazar, Temmuz 25

Hava Savunma Radarları

Savunma Sanayi İcra Komitesi’nin 1991 yılında almış olduğu karar doğrultusunda Radar Teknoloji Merkezi olarak Aselsan, silahlı birliklerinin ihtiyaçlarına yönelik olarak gelişmiş teknolojiye sahip radar sistemlerini tasarlamakta, geliştirmekte ve üretmektedir. Radar sistemleri farklı menziller için hava, kara ve deniz platformlarında kullanılmaktadır.

Hava Savunma Radarları, 2D (2 boyutlu) ve 3D (3 boyutlu) radarlar sayesinde hava hedeflerini geniş bir alanda algılarlar ve hızını, rotasını, konumlarını tespit ederler. 2 boyutlu radarlar sadece azimut açı ve menzil bilgilerini sağlayan radarlardır. 3 boyutlu radarlar ise azimut açısı ve menzilin yanı sıra yükseklik bilgilerini de sağlamaktadır.

Hava Savunma Radarları aynı zamanda yaklaşan düşman füze ve uçaklarını uzak mesafeden algıladıkları için erken uyarı cihazları olarak da bilinmektedirler.

Hava Savunma Radarlarının uygulama alanları şu şekildedir:

  • Balistik füzelerin yer tespiti ve uyarılması
  • Yükseklik Bulma (Radyo – altimetre)
  • Airbone Early Warning (Uzun Menzilli Erken Uyarı)
  • Ground Controlled Interception (Yer Kontrollü Önleme)

Aselsan tarafından geliştirilen ve yaygın olarak kullanılan Hava Savunma Radarları şunlardır:

  • Kalkan Hava Savunma Radarı
  • Hava Savunma Silah Sistemi Atış Kontrol Radarı
  • Hava Savunma Silah Sistemi Mobil Arama Radarı
  • Smart-S Mk2 Deniz Platformu Üç Boyutlu Arama Radarı

Kalkan Hava Savunma Radarı

Kalkan Hava Savunma Radarı, kısa ve orta menzilde, alçak ve orta irtifa hava sahası içerisinde yer alan hedeflerin 3 boyutlu olarak tespit ve takibinin yapılmasını sağlamaktadır. Aynı zamanda hedeflerin döner kanatlı ve sabit hedefler olarak sınıflandırılmasını bilinmeyen/dost olarak teşhis edilmesini sağlamaktadır. Hedeflerin komuta kontrol sistemine hava resmini aktarmaktadır. Kalkan Hava Savunma Radarı, alçak ve orta irtifa düzeylerinde füze ve kontrol sistemlerinin ana arama radarı olarak kullanımına uygun şekilde tasarlanmıştır.

Hava Savunma Silah Sistemi Atış Kontrol Radarı

Modern 3 boyutlu takip sistemi ile Atış Kontrol Radarı hava, kara ve deniz platformları için silah sistemi uygulamalarına yönelik olarak yüksek hassasiyetli olarak geliştirilmiştir. Kullanıldığı platforma uygun olarak hedef tespit ve takip ihtiyaçlarına yönelik olarak tasarlanmıştır.

Hava Savunma Silah Sistemi Atış Kontrol Radarı sistemi paletli araçlarla kullanıma uygun olarak tasarlanmıştır. Sistem bağlı olduğu top sisteminin belirlediği azimut açısı, yükseklik ve menzilde ki hedefe kilitlenmesini sağlamaktadır. Sistem bu özelliği sayesinde deniz platformlarında CIWS (Yakın Hava Savunma Silah Sistemi) uygulamalarında kolaylıkla kullanılmaktadır.

Hava Savunma Silah Sistemi Mobil Arama Radarı

Hava Savunma Silah Sistemi Mobil Arama Radarı, alçak irtifa hava hedeflerinin doğru ve hızlı tespit edilmesi ve takibinin sağlanabilmesi için tasarlanmış yeni nesil bir radarlı sistemdir. Mobil hava savunma silah sistemlerinin gereklerine uygun olarak tasarlanmış ve yakın muharebe özelliklerine yönelik olarak kullanılmaktadır. Sistem çeşitli kara platformları sistemlerine kolaylıkla entegre edilebilmektedir.

Sistem sayısal huzme oluşturma mimarisi ve elektronik tarama özelliği sayesinde yakın menzil ve alçak irtifa alanında geniş bir yükseliş çözünürlüğü ve yükseliş kapsamasını eş zamanlı olarak sağlayabilmektedir. Ayrıca Mobil Arama Radarı sistemi gemi platformlarının özelliklerine uygun olarak da tasarlanmıştır.

Smart-S Mk2 Deniz Platformu Üç Boyutlu Arama Radarı

Deniz Platformu Üç Boyutlu Arama radarı hava ve suüstü hedeflerin tespit ve takibinin yapılabilmesi için tasarlanmış, 3 boyutlu, orta menzilden uzun menzile kadar kullanılabilen bir arama radarı sistemidir. Sistem pek çok değişik hedeflerin ve farklı çevresel faktörlerin birlikte bulunduğu koşullarda bile üstün performans sergilemektedir. Smart-S Mk2; geniş hedef yelpazesine sahiptir ve orta menzilli güdümlü mermiler ile at-unut tipi güdümlü mermilerin güdümü için gerekli bilgileri üretmektedir.

İlgili Yazılar : https://savunma-sanayi.com/kesif-ve-gozetleme-radarlari/

About Author

%d blogcu bunu beğendi: