Gözat: Havacılık ve Uzay Sistemleri

Intelkit Defence’in havacılık ve uzay sistemleri hakkındaki arşividir. Uçaklar, hava savunma sistemleri, uzay kuvvetleri gibi alt kategoriler bu başlık altındadır ve  ilgili bilgiler bu kategoride paylaşılmaktadır.

Hava Sistemleri TF-X Milli Muharip Uçak
TF-X Projesi Hakkında Merak Edilenler
Yazar

Türkiye’nin ilk yerli savaş jeti çalışması olan ve 5. Nesil savaş jeti projesi olarak TAİ tarafından geçtiğimiz günlerde fuarlarda sergilenmeye başlanan Milli Muharip Uçağı (TF-X), Türkiye’nin en önemli ve en çok bütçe sağlanan projesi konumunda yer alıyor.

Uzay Sistemleri Alka lazer silahı
Roketsan Alka Lazer Silahı
Yazar

Droneların kamikaze olarak kullanıldığı günümüzde silahların geleneksel kalması söz konusu değildir. Roketsan, Türkiye’nin füze, roket ve silah sistemi ihtiyacına kinetik ve kimyasal alanda yaptığı çalışmalarla modern çözümler sunmaktadır.

Uzay Sistemleri Lazer Silahları
Yönlendirilmiş Enerji Silahları
Yazar

1930’lu yıllarda H.G.Wells’in Dünyalar Savaşı adlı kitabındaki kuramsal nitelikteki ısı ışınları ve ölüm ışınları lazer silahlarının esin kaynağı olmuştur. Bilimkurgu filmlerinde ve olağanüstü özelliklere sahip çizgi film karakterlerinde görmeye alıştığımız ışık hızındaki lazer silahlar, günümüz savunma sanayisinde gerçekleşmeye başladı.

Hava Sistemleri Çoklu Rol Uçaklar
Savunma Sanayinde Çoklu Rol Trendi
Yazar

Soğuk savaşın bitmesinin ardından savunma sanayi ürünlerindeki inovasyon trendleri dikey ve derinlikli tek bir rolden, yatay ve çok rollü geliştirmelere doğru evriliyor. Muharebe sahasındaki simetrik inatlaşmanın azalması bundaki en büyük etken.

1 2