Pazar, Temmuz 25

Gözat: Havacılık ve Uzay Sistemleri

Intelkit Defence’in havacılık ve uzay sistemleri hakkındaki arşividir. Uçaklar, hava savunma sistemleri, uzay kuvvetleri gibi alt kategoriler bu başlık altındadır ve  ilgili bilgiler bu kategoride paylaşılmaktadır.

Uzay Sistemleri
Ülkelerin Uzay Güvenliği Politikası
Yazar

Soğuk savaş yıllarındaki üstünlük mücadelesi, 4 Ekim 1957’de Rus Sputnik I yapay uydusunun uzayda yörüngeye yerleşmesine sebep olmuştur. Bu uydu, 80 kg ağırlığa ve iki radyo vericisine sahip olsa da uzay güvenliği açısından önemli bir değeri var.

Hava Savunma Sistemleri
Yeni Hava Savunma Tehditleri ve Eğilimler
Yazar

Raytheon’ın Patriot sistemindeki isabetsizlik, S400’ün radar menzilindeki kararsızlık en pahalı sistemlerin bile sürekli kendini güncellemesi gerektiğine somut örnektir. Hava savunma sistemleri 21. yüzyıl teknolojileriyle kabuk değiştirmeye devam ediyor. Bir yandan da hava platformlarının gelişen kabiliyetleriyle silahlanma ve caydırıcılık her geçen gün artıyor.

Hava Savunma Sistemleri
Demir Kubbe ve SkyHunter Füzesi
Yazar

Savunma sanayide hava araçları ve füzelerin gelişmesiyle saldırıların ve harplerin boyutu da değişti. Gelişen silah sistemlerini engellemek için gelişmiş savunma sistemlerine ihtiyaç var. Hava savunma alanındaki bu sistemlerden biri de Demir Kubbe ve SkyHunter füzesi.

Uzay Sistemleri Uzay Savunması
Rusya ve ABD Uzay Savunma Sistemleri
Yazar

Dünya korona virüs salgınını kontrol etmek için uğraşırken, ABD ve Rusya arasında arka planda savaş hala devam ediyor. Stratejik askeri amaçlar için uyduları etkisiz hale getirecek veya yok edecek ASAT silah projeleri hız kesmiyor. ABD, 13 Eylül 1985’te P78-1’i yok eden ASM-135 ASAT füzesini fırlattığından beri uzayda Rusya-ABD mücadelesi sona ermedi.

Deniz Sistemleri ASELSAN Gemi
ASELSAN – Deniz ve Hava Savunma Sistemleri
Yazar

ASELSAN, kurulmuş olduğu yıldan bu yana başta Deniz Kuvvetleri Komutanlığı olmak üzere birçok yerli ve yabancı kullanıcının deniz platformlarındaki (suüstü ve sualtı) ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik Savaş/Görev Sistemleri çözümleri sunmaktadır. ASELSAN 2006 yılından itibaren Deniz Savaş Sistemleri’nde aşağı yer alan alt sistemlerin tedarik, üretim, tasarım, entegrasyon, test ve lojistik destek faaliyetlerini sürdürmektedir.

Hava Sistemleri Neptün Füzeleri
Ukrayna’nın Füze Projesi Neptün
Yazar

Neptün, 2013 yılında duyuruldu. Füze projesinin geliştirilmesi yaklaşık 3 yıl aldı ve 2016 yılında testlere tabii tutuldu. İddialara göre, testlerde füzenin takip sisteminde sorun olduğu belirtildi. Devam eden çalışmalar sonucunda füze sistemi 2019 yılında tamamlandı.

Hava Sistemleri Balistik Füze
Balistik Füzeler
Yazar

Havadan Ateşlenen Balistik Füze şeklinde sınıflandırılan bu füzeler tasarımlarına göre değişken miktarda patlayıcı taşıyabilmektedir. Çok aşamalı olacak şekilde ateşlenen balistik füzelerde temel çalışma prensibi bir füze rampasından ateşlenip füze motoru aracılığı ile hedeflenen yüksekliğe çıkıp burada başlıkla motorun birbirinden ayrılmasının ardından savaş başlığının hedefe doğru yer çekiminin de yardımı ile ivmelenerek düşmesi şeklindedir

Havacılık ve Uzay Sistemleri Seyir Füzeleri
Seyir Füzeleri
Yazar

Uzun mesafelerde vuruş kabiliyetine sahip olan seyir füzeleri hava savunma sistemlerinden mümkün olduğu ölçekte kaçabilecek şekilde tasarlanmış bir füze türüdür. Radar güdümlü olarak hareket eden bu füzeler 1000 kilometre ötedeki hedefleri 20 metre yanılma payıyla vurabilmektedir.

1 2 3