Salı, Eylül 28

Holografik Nişan Aletleri

Değişen muharebe şartlarıyla birlikte daha zorlu şartlar altında hızlı sonuçlar almak, savunma sanayinin operasyonel amaçlarından biridir. Savunma sanayi alanındaki yeni çalışmalar atış sıhhatini artırmanın yanında hedefe çabuk nişan alma konusuna yönelmiştir.

Lazer Noktalayıcıların Eksikliği Nedir?

Çabuk nişan almaya yönelik eski nesil teknolojiyle yapılmış lazer noktalayıcıların düşman unsurları tarafından gece görüş cihazlarıyla yeri tespit edilebilmektedir. Mesafe arttıkça ışık hüzmesinin genişleyerek hedef üzerinde nişan noktasını kaybettirdiği tespit edilmiştir. Lazer noktalayıcıların sıfırlandıktan sonra arazi şartlarında ve sabitlenmesi zor olduğundan atış esnasında sarsıntıyla sıfırlamasını kaybettiği gözlemlenmiştir. Eksikliklerin giderilmesi için yapılan çalışmalar holografik nişan aletlerini meydana getirmiştir.

Çabuk Nişan Alma Sistemleri (ÇANAS)

Çabuk Nişan Alma Sistemi olarak da tanımlanan holografik nişan aletleri, kullanıcıdan bağımsız sıfırlama bozulmadan, lazer hologram aracılığıyla atış sıhhatini kaybetmeksizin, çabuk nişan almayı sağlar. Her tüfeğin üzerine monte edilebilen holografik nişan aleti, mesafe sonsuz odaklı gece ve gündüz şartlarında çalışmaktadır. Pilotun sık görmesi gereken bilgileri kolaylıkla görebileceği cama yansıtan “Head Up Display” teknolojisinin silah sanayi alanındaki uygulaması olarak görülür. Mekanik ve optik diğer nişangahların aksine çift göz nişan alma rahatlığı sağlar. Atıcıların çok şikayet ettiği paralaks hatası, ÇANAS ile yaşanmaz. Sahip olduğu artıkılda, iki ayrı hedef noktalayıcı sayesinde yakın hedefler için (25 metre) dairesel noktalayıcı kullanılırken, 150 metre ötesindeki uzak hedeflere merkezdeki kırmızı nokta kullanılmaktadır. Buradaki amaç uzak hedeflerde odaklanma hassasiyetini artırırken, yakın hedeflerde odaklanma hızını artırmaktır. Artıkıl boyutu, 100 metre mesafede 1.75 metre uzunluğundaki insan görünüşüne göre tasarlanmıştır. Parlaklık ayarı, gece ve gündüz şartlarında aydınlık durumuna göre 1-20 arasındaki kademede ayarlanabilmektedir. İki adet AA tipi kalem pil ile 500 saat süreyle çalışabilir. Cihaz pil durumunun takip edilebileceği göstergeye sahiptir. Çalışma süresini artırmak maksadıyla otomatik kapama fonksiyonu mevcuttur. Otomatik kapama fonksiyonu, kullanıcı tarafından 4 saat veya 8 saat olarak belirlenebilir. Görüş alanını kısıtlamamak için tüp şeklinde tasarlanmamıştır. Picatinny/waver arabirimi aracılığıyla tüm silahlara uygun olarak monte edilebilir. Cihaz pasif bir sistem olduğundan hedef tarafından görülmemektedir.

Holografik Nişan Aletinin Özellikleri

Ağırlığı 310 gram, uzunluğu 137 mm, yüksekliği 57 mm, genişliği ise 50.8 mm’dir.

30×23 mm iç mercek yani pencere boyutuna sahiptir.

200 metre mesafeye kadar atışlar 3 cm’lik daire içinde toplanabilir.

Cihaz içinde bulunan artıkıl parlaklığı 1-20 arasındaki bir değere ayarlanabilir. 20. Kademe parlaklık durumunda, gece koşullarında 100 metre mesafeden çıplak gözle lazer ışını görünmektedir. 3.Kademe parlaklık durumuna kadar nişan almaya engel bir durum yokken çıplak gözle ve gece görüş cihazlarıyla tespit edilememektedir.

Atış esnasında kaynak noktası değiştirilse dahi vuruş noktalarında bir değişiklik olmaz.

Tozlu ortamda kullanılsa bile cihazın artıkıl görüntüsünde bir değişiklik olmadan çalışmasını istikrarlı olarak sürdürür.

Yağmurlu ve karlı hava şartlarında görüntüde bir aksama meydana gelmez.

Çok kolay temin edilen kalem pille çalışır olması maliyeti düşürür. Pil seviyesinin %20’ye düşmesi durumunda kırmızı lazer nokta yanıp sönerek uyarır.

Cihazın üzerine monoküler gece görüş ve keskin nişancı dürbünü yerleştirildiğinde gece ve gündüz atış kabiliyetini artırır.

Sabah saatleri 03-05 arası meydana gelen çiğ ve sis durumu cihazı ve nişangahı olumsuz etkilememektedir.

11 metre suya kadar dayanıklıdır. Su geçirmez.

Mercekler askeri standartlarda kırılmaya ve dağılmaya dayanıklıdır. Yansımayı engelleyici çizilmez kaplama ile güçlendirilmiştir.

– 40°C  +65°C de kullanım sıcaklığı, -40°C +70°C de depolama sıcaklığı şartlarında kullanıma uygundur.

10.000 atışı 3500 G geri tepme basıncı ile sorunsuz olarak yapabilir.

Holografik nişan aletinin mercekleri kısmen kırılsa bile, belli bir kısmı çamur veya kar ile kapansa da sağlam kalan kısımdan artıkıl kullanılarak atış yapılabilir.

Askeri birlikler, özel koruma birimleri, özel harekat gibi profesyonel birimlerde atış kabiliyetini yüksek oranda artıran holografik nişan aletleri sivilde avcılık için kullanılmaktadır.

İlgili Yazılar : https://savunma-sanayi.com/gece-gorus-cihazlari-ve-termal-durbunler/

 

 

 

About Author

1 Yorum

  1. Pingback: Kablosuz Göz Vizörleri | Savunma Sanayi

Cevap Bırakın

%d blogcu bunu beğendi: