İnsansız Hava Aracı Simülatörleri

İnsansız hava aracı simülatörleri, yetiştirilen operatörlerin eğitimlerini en az riskle tamamlamaları için geliştirilmiş bir eğitim sistemidir. Hava – yer entegre sistemleri, hava aracı, yer sistemleri ve görev sistemleri modüllerini içermektedir. Bu modüller geliştirilebil şekilde simülle edilmiştir. Değişen teknoloji ya da kullanım alanlarına uygun olarak güncellenebilmektedir.

İnsansız Hava Aracı (İHA) Nedir?

Modern savaş teknolojilerinde önemli bir yere sahip olan insansız hava araçları (İHA) bir tür uzaktan kumanda edilebilen uçaktır. Genel olarak drone olarak da bilinmektedir. İnsansız hava araçları 2 sınıfa ayrılmaktadır:

  • Belirli bir uçuş planı aracılığı ile kendi hareket edebilen İHA’lar.
  • Bir operatör tarafından uzaktan kumanda ile yönetilen İHA’lar.

İnsansız hava araçları savaş teknolojilerinde ilk olarak keşif amaçlı kullanımlar için üretilmişlerdir. Günümüz savaş teknolojilerinde ise birçok saldırı görevinde kullanılmaktadır.

Farklı konfigürasyon, ebat, şekil ve karakterde İHA’lar üretilmektedir. Savunma ve güvenlik alanlarında kullanımının yanı sıra yangın söndürme gibi sivil projeler için de üretilmektedir. İnsansız hava araçları tekrar kullanılabilir bir yapıya sahiptir. Bağımsız kumanda sistemlerinin çok gelişmiş olması insansız hava araçları ile güdümlü füzeler arasındaki en temel farktır.

İHA’ların yapımında iki zamanlı motor veya jet motorları kullanılmaktadır. Mürettebatsız uçabilen araçlar belirli bir irtifa düzeyinde uzun süre uçabilirler. Ülkemizde savunma alanında kullanılan insansız hava aracı Aksungur’dur.

Anka insansız hava aracının bir üst modeli olarak geliştirilmiştir. Daha önce üretilmiş olan insansız hava araçlarından bir hayli büyüktür. Neredeyse bir uçak büyüklüğünde olan Aksungur’un mühimmat taşıma kapasitesi oldukça yüksektir.

İnsansız Hava Aracı Simülatörlerini Oluşturan Ögeler

İnsansız hava aracı simülatörleri oluşturulurken operatörlerin gerekli yetenekleri edinebilmeleri şunlardan oluşturulmuştur:

  • Taktik çevre yazılımı
  • Şebekelenme için HLA/DIS arayüzü
  • Otopilot simülasyonu
  • FLIR (IR sensor simülasyonu)
  • Faydalı yük simülasyonu
  • Kamera simülasyonu
  • Parametrik aerodinamik simülasyon (Tüm İHA modellerinde uygulanabilir)

İnsansız Hava Aracı Simülatörleri Eğitimi

İnsanız hava aracı simülatörleri eğitimi operatörlerin İHA kullanımı hakkında yeterli yeteneğe sahip olabilmeleri için geliştirilmiştir. Eğitim simülasyonu sayesinde operatörler en az risk ile karşılaşabilecekleri tüm senaryoları deneyimlemektedir. Eğitim simülatörlerinin eş zamanlı raporlama özelliği sayesinde operatörler denedikleri her senaryo sonrasında değerlendirilebilmektedir. Eğitimde adaylar farklı mekanlar, koşullar ile denenmektedir. Senaryo uygulaması esnasında adaylara sorular sorulmakta ve oluşturulan zor durumlara karşı karar vermeleri istenmektedir. Verilen tüm cevaplar ve alınan kararlar senaryo sonunda adayların skorlarını belirlemektedir. Simülasyon eğitimleri başlangıçtan ileri seviyeye kadar birçok seviye ve farklı senaryo içermektedir.

İnsansız hava aracı simülatörleri tüm İHA’lar için oluşturulabildiğinden operatörler hepsi ile kolaylıkla eğitim yapabilmektedir. Ayrıca yaşanan değişiklikler sonrasında kolaylıkla güncellenebilmektedir. İnsansız hava aracı simülatörleri eğitimi ile operatörler sentetik, yarı sentetik ve gerçek sistemler aracılığı ile insansız hava araçlarını gerçek ortamda kullanıyormuş gibi deneyim elde edebilmektedir.

İlgili Yazılar : https://savunma-sanayi.com/ucus-simulatorleri/

About Author

1 Yorum

  1. Pingback: Akıncı İnsansız Hava Aracı | Savunma Sanayi

Cevap Bırakın

%d blogcu bunu beğendi: