Pazar, Temmuz 25

İran Ordusunun İç Yapısı : Devrim Muhafızları ve Cumhuriyet Ordusu Hakkında Bir Mukayese

İran ordusu alışık olduğumuz tek ve bütün ordu yapısından farklı olarak iki farklı teşkilatın bir araya gelmesi ile oluşmuş bir ordudur. Bu teşkilatlar İran İslam Cumhuriyeti Ordusu ve Devrim Muhafızları Ordusudur. İran İslam Cumhuriyeti Ordusu 1979 devrimi öncesi ordunun devamı, Devrim Muhafızları ise devrim ile birlikte Ayetullah Humeyni’nin emriyle kurulmuş bir askeri yapıdır.

Bu iki ordudan İran İslam Cumhuriyeti Ordusu ülkenin dış güvenliğini sağlamak ile görevlendirilmiş; Devrim Muhafızlarına ise devrimi muhafaza etme, iç muhalefeti kontrol altında tutma, karşı devrimci hareketleri bastırma ve ülkeyi müdafaa etme görevleri verilmiştir. Devrimin bir unsuru olmaları itibari ile cumhuriyet ordusu silahlı kuvvetler komutanlığına bağlı olup onlara hesap verirken devrim muhafızları her ne kadar bu komutanlığa bağlı olsalar da doğrudan anayasa tarafından yetkilendirilmişlerdir. Dolayısı doğrudan dini lidere bağlıdırlar.

Cumhuriyet ordusu kara kuvvetleri, deniz kuvvetleri, hava kuvvetleri ve hava savunma gücü olmak üzere 4 temel yapıdan oluşmaktadır. Aktif olarak 420,000 kişi bu ordu bünyesinde aktif olarak görev almaktadır. 2019 itibari ile 2.44 milyar dolar bütçeleri vardır.

 • Kara kuvvetleri         : 350.000 personel
 • Deniz kuvvetleri       : 18.000   personel
 • Hava kuvvetleri        : 37.000   personel
 • Hava savunma gücü : 15.000   personel
 • Toplam                     : 420.000 personel

Devrim muhafızları ise kara kuvvetleri, hava kuvvetleri, füze gücü, kudüs gücü ve besic olmak üzere 5 yapıdan oluşmaktadır. Besic dışında 190,000 personelden oluşmak1tadır. 2019 itibari ile 6.09 milyar dolar bütçeleri vardır. Bu yapı İran siyasetinde de etkin bir yapıdır. Mevcut dini lider Ali Hamaney bir zamanlar bu gücün komutanlığını yapmıştır. Yine eski Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad devrim muhafızlarının bir üyesi idi.

 • Kara kuvvetleri   : 150.000  personel
 • Deniz kuvetleri   : 20.000    personel
 • Füze Gücü          : 15.000    personel
 • Kudüs gücü        : 5.000      personel
 • Besic                  : 450.000  personel
 • Toplam              : 190.000 personel (Besic hariç)

Dini lider Ali Hamaney ve şuan ki Kudüs gücü komutanı İsmail Kaani

Devrim muhafızları bünyesindeki Kudüs Gücü ve Besic diğer ordulardan farklı olarak yapılandırılmış iki kuvvettir. Kudüs Gücü sınır dışı operasyonlara odaklanmış bir kuvvet olarak ülke dışında aktif olarak mücadele vermekle birlikte bölgedeki Şii grupları silahlandırıp fonlamaktadırlar. Haşdi şabi, Hizbullah gibi paramiliter gruplar bu güç tarafından desteklenmektedir.

Besic ise devrim sonrası devrim polisi olarak tasarlanmış daha sonra devrim muhafızları ordusuna dahil edilmiş bir yapıdır. Gönüllülük esasına dayalı bir şekilde halktan milis devşirerek bünyesine personel katmaktadır. 2019 itibari ile yaklaşık olarak 450,000 personeli vardır. Ahlak polisliği, ülke içi muhalefeti kontrol altında tutmak, gerekli olduğu taktirde silahlı bir şekilde bastırmak Besic’in yetki alanı içerisine girmektedir. Devrim muhafızlarının bir parçası olmaları itibari ile bu yetkileri doğrudan anayasadan almaktadır.

 

About Author

Cevap Bırakın

%d blogcu bunu beğendi: