İsrail Hava Kuvvetleri Uçuş Eğitimi Merkezine Bir Bakış

IAF Bağlantılı Similatör Tesisleri İsrail Hava Kuvvetleri (IAF) F15’inin kanopisi (Uçak kanopisi (İngilizce: aircraft canopy), bazı uçak türlerinde kokpiti saran saydam yapı. Gürültü ve meteorolojik etkileri yalıtırken, görüş imkânını artırdığı, sürtünmeyi azalttığı için özellikle akrobasi ve savaş uçaklarında tercih edilir.) uçak 30.000 fitte koptu. Pilot ve silah sistemleri operatörü zarar gören uçağı İsrail’in güneyindeki bir üsse güvenli iniş yaptı. Bu olay ekstrem sıcaklıklara maruz kalma sonucu meydana geldi.

IAF’a bağlı hava filosu similatörlerinin yarbay kumandanı, ona kanopiyi kaybetmenin olası sonuçlarını sorduğumuzda gayet netti, “Ne yapacaklarını kesinlikle biliyorlardı çünkü gelişmiş similatörlerimizde onlar devamlı eğitildiler.” dedi. Hatzar Hava Üssündeki IAF bağlantılı similatör tesislerine yapılan nadir ziyaret boyunca IAF savaş pilotlarının dünyanın en iyileri arasında yer almalarında büyük bir rol oynayan hava filosunun eşsizliğine birinci elden şahit oldum.

İsrail Askeri Simülatör

M-346 Similatörleri. Kaynak: Elbit

IAF’ın tüm savaş similatörlerini tek yerde toplamaya karar vermesinin ardından 2010’da uçuş eğitim istasyonu inşa edildi. “Burada pilotlarının uçtukları uçaklar hakkında öğrenmelerine yardımcı olan ve bir de uçuş similatörü olmak üzere iki tip similatör bulunmaktadır.” Her bir IAF savaş uçakları F-15,F15 I, F-16 ve F-16 I için tahsis edilmiş similatörler vardır.

Similatör geniş bir kubbe içine yerleştirilmiş gerçek bir kokpitin kopyasıdır. Tek similatörler kubbede 180 derece projekte edebilirken gerçek savaş hedeflerini simüle eden bağlı simülatörler 360 derece projeksiyon sağlamaktadır. Savaş pilotları başlangıç eğitimlerini aldıktan ve spesifik hava filolarına seçildikten sonra similasyon merkezinde eğitim görürler. Yarbay kumandan “Gerçek bir uçuşta simüle edilemeyen durumlar vardır.” Diyor. İsrail Hava Kuvvetleri, Suriye ve Lübnan gibi komşu ülkelere ve bazı uzak mesafelere simülasyonların sağlam alt yapısına bağlı olarak yüzlerce savaş operasyonu düzenledi ve savaş pilotlarını spesifik hedeflere hazırlıyor.

Tüm bir hava filosu düzenli olarak eğitim için merkeze ulaşıyor. Uçuş eğitmenleri, zorunlu askerlik hizmetindeki 20’li yaşlardaki kadınlardır. Bunlar gruptaki en iyi insanlardır ve simülasyonların başarısına çok büyük katkıları vardır. Bir uçuş simülatörü eğitmenini yetiştirmek 8 ay alıyor. 2 sene zorunlu askerliği düşünürsek onların askerliği normal hizmet süresinden 8 ay daha fazladır. Yarbay kumandan, bağlı uçuş simülatörlerinin uçuş saatlerinden en az %14 kazandırdığını söylüyor ve bu 7/24 uçuşta olan bir hava kuvveti için çok büyük bir para kazancı demek. “Uçuş simülatörü eğitmenleri İsrail Hava Kuvvetlerinin hazır bulunmasından sorumludurlar.” diyor Tuğgeneral Amnon Ein-Dar, Eğitmen ve Prensip Tümeni Başı. “Havacılık pahalı, tehlikeli olmasına, ek olarak kuvvetlerin simülatif eğitiminin faaliyet alanını arttırmaktadır. Gelişmiş teknoloji ve kaliteli personel daha da ileri gitmemizde bize yardımcı olmaktadır. ”

Geçen sene İsrail Hava Kuvvetleri simülasyon merkezinde on binlerce hücumda bulundu. Her simülasyon merkezi binlerce hava kabin memuru yetiştirmektedir, uzaktan kontrollü hava araçları operatörleri, hava trafik kontrolcüleri, hava savunma muharipleri ve diğerleri. Hedef Eğitim Merkezi F-15 pilotlarının kullanımı için iyileştirilmektedir. Bu iyileştirmeden önce Hedef Eğitim Merkezi sadece F-16 pilotları tarafından kullanılabilmekteydi. Bu iyileştirme F-15 pilotları ve silah sistemleri operatörleri gerçekçi koşullar altında eğitim alabilmektedir. “Baz” (F-15) ve “Ra’am” (F-15I) savaş uçaklarının entegrasyon süreci İsrail Hava Kuvvetlerinin Uçuş Test Hava Filosu tarafından yapıldı.Bu entegrasyon İsrail Hava Kuvvetlerinin F-15leri temel araç olarak görüp komşu olmayan ülkelere yapılan hedef vuruşlarındaki başarısının doğal bir sonucuydu.Böylelikle İsrail Hava Kuvvetleri üçüncü bir Lockheed Martin F-35 Hava Filosu almak yerine F-15in yeni versiyonlarını filosuna ekleyebilir.

Yakın zamanlardaki İsrail Hava Kuvvetlerinin müzakerelerinde alınan karar ek F-15’lerin alımına öncelik tanınması ve üçüncü bir F-35 Hava Filosunun alımının ertelenmesidir. Konuyla ilgili kaynaklara göre F35’lerin havada dikkat çekmeden görevi yapabilme özelliğinin kritik olmasına rağmen savaşın ilerleyen süreçlerinde F35’lere ağır silah yüklemesi yapacak gelişmiş havacılık elektronik sistemine ihtiyaç vardır.

Kaynak : Defenceiq , Inside the Isreli Air Force Mission training Center, Arie Egozi

İlgili Yazılar : https://savunma-sanayi.com/atak-helikopteri-tam-gorev-simulatoru/

 

About Author

Cevap Bırakın

%d blogcu bunu beğendi: