Pazar, Temmuz 25

Jammerlar ve Aselsan’ın Ürünleri

Karıştırma ve Köreltme Sistemi olarak da bilinen JAMMER cihazlar kelime anlamı itibariyle sinyal boğan,  sinyal karıştırıcı, köreltici veya frekans bozucu gibi ifadelerle kullanım alanına göre tanımlanabilir. Jammer cihazlar etki alanı dahilindeki tehdit sayılabilecek frekanstaki dalgaları karıştırmak suretiyle kablosuz olarak kullanılan alıcı ve vericilerin (Cep telefonu, telsiz, araç kumandası) etkin olarak çalışmasına engel olur. Böylelikle patlamak üzere tasarlanmış düzenek çalışmaz.

JAMMER SİSTEMİ NASIL ÇALIŞIR?

Günümüzde Radyo Frekans kontrollü uzaktan komutalı ateşleme düzenekleri, patlayıcı maddeyi ateşlemek için fünyeye gerekli elektrik kaynağını sağlayan elektrik devresini kontrol eden kablosuz cihazlardan oluşuyor. JAMMER sistemleri baraj, spot, tarama bastırması gibi teknik yöntemlerden bir veya birkaçını birlikte kullanarak beyaz gürültü veya sıralı/sırasız tarama karıştırması yaparak çalışır. Sistemin performansı kullanıldığı bölgenin arazi yapısı, batarya durumu, verici çıkış gücü, alıcı ve verici arasındaki mesafe, araçta kullanılıyorsa aracın hızı gibi dış etkenlere bağlı olarak değişir. Sistemler genellikle 4 saati aşmayacak sürede kullanılır. Cihazın ısınmasını kontrol eden ısı sensörleri otomatik kapanmayı engellemektedir. Sistemin alandaki etkinliğini artırarak tam kapasitede çalışması için tam olarak şarj edilmesi önemlidir.

JAMMER ÇEŞİTLERİ

 1. PASİF JAMMER

Alıcı ve verici arasındaki düzeneği bozmaya yarayan elektronik cihazlardır. Alıcıyı hedef alan kuvvetli elektronik dalga, ses veya ışık sinyali yayan verici söz konusudur. Alıcının hassas olduğu band ayarında yüksek güçte sinyal çıkışı yaparak alıcının girişini oluşturan bandı baskılar ve alıcıyı sağır hale getirir.

 1. AKTİF JAMMER

Radyo frekans çalışma düzeneğine sahip cihazları uzaktan sinyal göndererek aktif hale getiren sistemdir. “Radyo Frekans Patlatma Cihazı” olarak da bilinen aktif jammer, yerleştirilmiş patlayıcı maddenin hedef alınan kitle henüz gelmeden Radyo Frekans göndererek emniyetli bir şekilde etkisiz hale getirilmesini sağlar. Aktif Jammer, geniş band aralığını taraması sebebiyle frekanslar arası uzun geçiş süresine sahiptir.

JAMMER KULLANIM ALANLARI

 1. Topluluk içinde yüksek sesli dinlenen radyo ve televizyon seslerinin engellenmesi
 2. Tiyatro, konser, sinema, toplantı gibi cep telefonu kullanımının kısıtlanması gereken yerlerde düzeni sağlamak
 3. Uzaktan kumandalı cihazların kullanımının engellenmesi
 4. Radyo frekans düzenekli patlayıcıların erken imhası veya engellenmesi
 5. İç iletişimin engellenmesi maksadıyla bina dışında kullanılarak elektronik kalkan görevi almak
 6. Kolluk kuvvetlerinin hız detektörlerini engellemek için
 7. Lazer ve elektromanyetik alan yardımıyla güvenlik kameralarının çalışmasının engellenmesi
 8. Askeri ve sivil alandaki radarların engellenmek
 9. Alandaki mikrofonların çalışmasını engellemek
 10. Askeri alanda düşmanın iletişim kanalını sabote etmek
 11. Aktif Jammerda radyo frekans düzenekli patlayıcıları önceden imha etmek

Araçta taşınan büyük boyutta ve yüksek hızda Jammer olduğu gibi insan gücü ile taşınan sırt tipi Jammer mevcuttur. Ülkemizde ASELSAN ve SAMA firmalarının üretmiş olduğu Jammer yaygın olarak kullanılmaktadır.

ASELSAN TARAFINDAN ÜRETİLEN JAMMER SİSTEMİ

 1. KİRPİ RF EYP KARIŞTIRMA SİSTEMİ

Yazılım tabanlı karıştırma sistemi olarak tasarlanan kirpi radyo frekans mekanizmalı el yapımı patlayıcılara karşı geliştirilmiştir. Kullanım alanları kritik tesislerin giriş kapıları, VIP ve servis araçların korunması, bomba imha ekiplerinin müdahale alanlarından oluşur.

Geniş banttaki yüksek güç çıkışıyla Sayısal Frekans Sentezleme tekniği ayrıcalığıyla değişken yapıdaki RF El Yapımı Patlayıcılara karşı etkilidir. Li-Ion bataryalarıyla sahada taktik ve operasyonel alanda, zorlu koşullar altında çalışabilir.

Kirpi yaya topluluk koruma, VIP ve servis araçlarının korunması, bomba imha ekibinin güvenliği, tesis nizamiyeleri gibi kullanım alanlarına göre farklı yapıda kullanılabilir.

Kirpi sırt tipi karıştırma cihazı 11 kilogram ağırlığında 2 batarya ile 1.5 saat 4 batarya seçeneğiyle 3 saat çalışabilir. -30ºC ve +50ºC aralığında insan sağlığını olumsuz etkilemeyecek elektrik alanına sahiptir. MIL-STD-810 standartlarında yağmur, toz, duman, rüzgâr, nem ve titreşime dayanıklıdır.

 1. ​​GERGEDAN Taşınabilir RF Aktif Köreltme/Karıştırma Sistemi

Cep telefonu, kumanda, telsiz gibi RF kontrollü EYPlerin aktif karıştırma uygulaması ile önceden patlatılması ve engellenmesi için geliştirilmiştir. GERGEDAN programlanabilir yapısıyla gelişime açık ve etkindir. Karıştırma profilleri oluşturularak hedefler önceliklendirilebilir. Sistem araçlara özellikle arazi tipi 4×4 araçlara taşınabilir olarak entegre edilebilir. Li-Ion bataryaları sayesinde 2 saat boyunca köreltme ve karıştırma işlemi yapabilir. Araca ilave edilecek ekipmanlarla bu süre uzatılabilir.

Kullanımı oldukça kolay El Kontrol Ünitesi ile köreltme ve karıştırma işlemi akıllı olarak başlatıp durdurabilme, arıza durumu göstergesi, sistem durumu anlık izlenebilmektedir. Önceden yapılandırılmış kullanıcı profilleri sisteme yüklenebilmektedir.

 1. SAPAN Programlanabilir Aktif/Pasif Elektronik Karıştırma Sistemi

Havada bulunan anlık tetikleme sinyallerini en kısa süre içinde uygun algoritmayla tespit edip engellemek üzere geliştirilmiştir. Araç konvoylarında ve sahada mobil olarak kullanılarak El Yapımı Patlayıcı maddelerini aktif ve reaktif uygulamalarla etkisiz hale getirir. Yüksek işlem kapasitesi ve hıza sahip almaç ve üreteçlere sahiptir.

SAPAN kapsadığı alan itibariyle emsalleriyle kıyaslanamayacak programlanabilir yapıda koruma mesafesine sahiptir. Reaktif yapısına göre 1000 kat daha fazla çıkış gücüne sahip aktif karıştırma sistemi mevcuttur.

 

İlgili Yazılar : https://savunma-sanayi.com/aselsanin-gelistirdigi-tum-savunma-sanayi-urunleri/

 

 

 

About Author

Cevap Bırakın

%d blogcu bunu beğendi: