Kablosuz Göz Vizörleri

Gözetleme esnasında, kullanılan termal kameradan alınan görüntüyü anlık ve kablosuz olarak kullanıcının gözüne aktaran sisteme Kablosuz Göz Vizörü adı verilir. 2016 yılında meskun mahal operasyonlarında aktif olarak kullanılan göz vizörü, kullanıcıları tarafından büyük takdir toplamıştır. Kablosuz Göz Vizörü takımı, düşmanın gözünden ve ateşinden koruyacak olan sütrenin gerisinden düşman kuvvetlerini gözetleme imkanı sunar. Bunun yanında silah üzerine monte edilebilen Piton, BOA, Mini TSD gibi termal silah dürbünleri yardımıyla siperden çıkmadan ve bina köşelerinden isabet oranı yüksek atışlar sağlar. KGV kısaltmasıyla da bilinen cihazlar ülkemizde Aselsan tarafından üretilmektedir.

Kablosuz Göz Vizörü ve Termal Dürbünler

İsteğe bağlı olarak kablolu olarak da kullanılabilen KGV, göndermeç ve almaç olarak iki birimden oluşur. Cihaz kablo ile kullanılması durumunda CB, kablosuz kullanılması durumunda RF olmak üzere iki moda sahiptir. Kullanıcı KGV’yi kablosuz olarak kullanmayı tercih ettiğinde göndermeç birimini termal silah dürbününe monte eder. KGV baş bandı veya balistik koruyucu başlık ile kullanılabilir. Kullanıcı baş bandını ayar bantları aracılığıyla kafasının yapısına göre ayarlayabilir. KGV’nin fonksiyonel birimleri pil yuvası, dioptri ayar halkası, oküler, açma-kapama düğmesi, baş bandı kask monte kızağından meydana gelmektedir. Sağ göz ile kullanılması için tasarlanmıştır. KGV kullanılmadan önce dioptri ayarı yapılır. Dioptri ayarı, kullanıcıdaki miyop ve hipermetrop göz bozukluğunun cihazdaki düzeltme ayarıdır. Dioptri ayarı yapmak için dioptri ayar halkası cihaz üzerindedir. Mini TSD termal silah dürbünü ile KGV’nin eşleştirme işlemi için aynı cihazların aynı kanalda olması gerekir. Eşleştirme sağlandığında parlaklık ve kontrast ayarı yapılabilmektedir. KGV optik temizleme kiti, bağlantı kablosu, nakliye çantası, batarya şarj kiti ekipmanlarıyla birlikte satışa sunulmuştur. KGV’nin koruyucu camı ve dış gövdesinin temizliği, üretici firma Aselsan tarafından önerilen bakım prosedürlerine dikkat edilerek yapılmaktadır. Kullanım ömrünün uzun olması etkin ve doğru bir şekilde kullanılmasını sağlar.

Kablosuz Göz Vizörü Nerelerde Kullanılır?

Muharebe ortamında durumsal farkındalığı artırmak maksadıyla liderlerin ekip yönetiminde,

Düşman unsurlarının gözetlemesi altında güvenli muharebe etmekte,

Sütre arkasında keşif ve gözetleme faaliyetlerinde,

Pencere, bina köşesi gibi ani çıkacak hedeflere karşı meskun mahalde kullanılmaktadır.

Kablosuz Göz Vizörü Özellikleri

4.2 GHZ çalışma frekansında görüntü aktarır.

Almaç ağırlığı pil dahil 220 gram, göndermeç ağırlığı ise 80 gramdır.

8 farklı seçilebilir kanala sahiptir. Birden fazla cihaz yan yana kullanılabilir.

Görüntü aktarımı kablosuz olarak 8 metreye kadar gerçekleşir.

1 adet AA 3.7 V pil ile çalışır. Şarj edilebilir özellikli piller cihaz kapsamındaki şarj aleti aracılığıyla 220 VAC şehir şebekesine bağlanarak şarj edilebilir.

Göz bozukluklarının giderilmesi için -6 +2 dioptri ayarı mevcuttur.

-30 °C ve +45 °C aralığında çalışma sıcaklığı, -45 °C ve +65 °C arasında depolama sıcaklığına sahiptir.

1 metre suda 30 dakika süreyle su geçirmez özelliktedir.

Balistik koruyucu başlık ve yüz maskesi ile kullanılabilir.

Göz lastiği sayesinde ışık hüzmesi yayılımı engellenerek yer tespitine imkan verilmez.

Kask adaptörü ile balistik koruyucu başlık üzerine sabitlenebilir.

MIL-STD-810G çevre koşulları standartlarına uygundur.

Özel operasyon birlikleri, askeri birlikler ve kolluk kuvvetleri tarafından kullanılan Kablosuz Göz Vizörü’nün görünmeden görebilme üstünlüğü, Aselsan tarafından yürütülen çalışmalarla her geçen gün geliştirilmektedir.

 İlgili Yazılar : https://savunma-sanayi.com/holografik-nisan-aletleri/

About Author

Cevap Bırakın

%d blogcu bunu beğendi: