Pazar, Temmuz 25

Kanada Silahlı Kuvvetlerini Nasıl Modernize Ediyor?

Kanada Modernleştirme Programı

Modern kara kuvvetleri komutanları kara kuvvetlerinin yeterince eğitilip gelecek operasyonlar için sağlama alınmasında zorlu bir görevle yüz yüze geliyor. Gelecek tehditlerin doğasının belirsizliği ve gelecek çatışmaları belirleyecek çevre, önümüzdeki yıllarda askeri doktrini, idman kabiliyetini ve tedarik planlarını etkileyecek ana sorunlardan bazıları.

Tümgeneral Stephen Cadden ( Kanada Ordu Doktrini ve Eğitim Merkezi Komutanı) Kanada Ordu Doktrini ve Eğitim Merkezi’nin Kanada eğitim programının kara kuvvetleri için bir uçtan bir uca modernize edilmesini desteklemesindeki rolünden şöyle bahsetti:

Kanada Ordusu Doktrin ve Eğitim Merkezi, Kanada ordusunun Mükemmeliyet Merkezi (Center of Excellence) kara operasyonları eğitimi için olan, şartlara uyabilen ve yenilikçi bir eğitim kuruluşudur. Bilişsel olarak baskın profesyonel ve güçlükleri yenme yeteneği olan askerler ve devletimizin talebi üzerine harekete geçmeye hazır olan takımlar geliştirmek için çığır açan teknolojilerden ve yöntemlerden istifade ediyoruz.

Bunu etkin ve etkili bir şekilde yaptığımızdan emin olmak için aynı zamanda üç unsura başvuruyoruz. İlk olarak; çağdaş, tam spektrum operasyonlar için eğitimin gerçekliğini ve ilişkisini geliştirdiğimizden mütemadiyen emin oluyoruz.

İkinci olarak, mümkün oldukça eğitimin maliyetini azaltmaya önem veriyoruz ki böylece sermaye sık sık geleceğin diğer eğitim platformlarına ya da sistemlerine yeniden yatırım yapılabilir. Üçüncüsü, yeni sistemlerin tanıtımına ve geleceğin savaş meydanında hazır olmamıza izin veren senaryoları destekliyoruz.

Bunu tüm güncel ordumuzun yapılarını ya da işlemlerini onların artan tehditler için (siber tehdit arttıkça C2’de – (Command and control) engellenmiş çevrelerde komut sağlamak ve kontrol etmek gibi) en iyi şekilde kullanıldığından emin olmak için analiz ederek, sağlama alarak yapıyoruz. Sistemlerimizde fazlalığımız olduğundan çeşitli teknolojiler ve platformları kullanarak emin oluyoruz; bu örnekte, eğer C2 egzersizinden biri bize engellendiyse, diğer seçenekler ortaya çıkıyor.

Kanada Silahlı Kuvvetleri

Bu, radyo sistemleri arasında bir değiştirme durumu olabilir, VHF’den(200-300 mhz arası frekans bandı) HF’ ye,(3-30mhz arası frekans bandı) değişimli olarak uyduyla, hatta daha eski sistemleri kullanarak, haberci ve başka bilgileri yayma ve kara kuvvetlerini kontrol etme metotları gibi.

İlaveten; Kanada kayda değer üniformalı ve sivil elemanları içeren birleşmiş bir savunma departmanına sahip, araştırma ve geliştirmeye adanmış belirli bir unsurumuz var. Saha ekibinin güncel ve gelecek zorlukları ayırt edebilmesini sağlama almak amacıyla gelecek için çok önemli bir araştırma yaptık. Elverişli bir süreçle, kenara belirli bir miktar para ayırdık, endüstrinin dahil olmasını sağlamasına izin vermek için, programın çözülmesine yardım etmek, bize değerlendirebileceğimiz ve yatırım yapıp yapmayacağımıza karar verebileceğimiz çözümler sağlaması için.

Tehditler arttıkça gelecek için neler yapıldığı ve ardından ortaklarıyla çok uluslu eğitim alıştırması yönetip yönetmediği sorulunca alıştırması sorulduğunda ise şöyle dedi:

Kanada en büyük ya da en küçük ordu değil, bu da müttefik kuvvetlerle ve ortaklarla sağlam bağlar geliştirmeyi garanti etmeye çok fazla odaklanıyoruz demek oluyor. Bunun için iki ana format bizim Beş Göz İttifakımız (Five Eyes Alliance) ile onun ABCANZ programı ve bizim NATO ortaklığımız.

Tüm ittifaklarımızla gelecek tehditlerin ne olacağı hakkında ilk değerlendirme dayanağını elde etmek istiyoruz, bunların üstesinden gelmenin kapsamlı ve çok pahalı olacağını onaylayarak, sonrasında yatırım yapıp geliştirmek istediğimiz birtakım yeni kabiliyetlerin bu ittifak programının bir parçası olduğundan emin oluyoruz. Bu şekilde, sadece zorunlu olarak uygun kabiliyetlere yatırım yapmayacağız, aynı zamanda yaptığımız şeyin gelecek savaş meydanlarında güvenilir ortaklaşa savunmamız olduğundan emin olmak için çatışma yapmak zorunda kalacağımızı öngördüğümüz ülkelerin silahlı kuvvetlerine tamamlayıcı olarak yaptığımızdan emin olacağız.

Ortaklarımızla çok uluslu eğitim alıştırması yönetiyoruz. Benim takımım uluslararası eğitimlerde kara kuvvetlerinin katılımına takvim belirlemeye yardım ediyor. Birçok ittifakımızla sınır ve askeri birlik seviyesinin kritik bölgesinin gelecek savaş meydanlarındaki iş birliğini sağlama almamız gereken yerler olduğu konusunda hemfikiriz.

Tüm bu müşterek çalışma çözümleri, komut ile kontrol sistemleri ve onların teknolojik onarımlarıyla alakalı. 12 ay civarı sonrasında Kanada sınırının altında yan yana yerleştirme zorunluluğu olmadan bir eğitime katılan tam müttefik askeri birlik karargâhlarına sahip olabilecek bir noktaya bizi getirecek teknolojiyi son beş yıldır satın alıyoruz.

Bir Birleşik Krallık askeri birliği ille de bize mevzilendirmeyecek, onun yerine biz sahici büyük çaplı senaryoları fiziksel olarak hareket etmeye ve eş konumlu olmaya gerek kalmadan fişe takıp çalıştırabiliriz. Bu sistemler savaş meydanında kullanmayı umduklarımızla aynı olacak, bu durum üzerine ayrı eğitim ve operasyon sistemimiz yok. Bu çok heyecan verici bir zaman, tahmin ediyorum ki önümüzdeki 12 ila 36 ay arası askeri birlikte ve Beş Göz ortakları arasında bölgesel seviyede düzenli bir etkileşim göreceğiz. Bu da bizim operasyonlar esnasında birbirimizi görmeden iş görebileceğimizi kanıtlayacak.

Yeni kapasitenin tasarımı ve sunumunda endüstrinin rolünü ve programları desteklemek için ne tür çözüm sağlayıcılarıyla çalıştıkları hakkında ise şunları ifade etti:

Hiçbirimiz gerçekten de bizim çabucak ve etkili biçimde ihtiyacımız olan kesin çözümleri temin etmemize izin verecek şeyin formülünü bulamadı, ama daha büyük başarılarımız, endüstri ile bir araya geldiğimizde ortaya çıkıyor. Onlar bizim söylediğimiz minimum gereksinimlerin ötesinde ve ilerisinde bulunan ihtiyaçlarımızı ve hedef çözümlerimizi anlayabiliyor.

Kaynakça: https://www.defenceiq.com/defence-technology/articles/how-is-canada-modernising-armed-forces-training

About Author

Cevap Bırakın

%d blogcu bunu beğendi: