Pazar, Temmuz 25

Gözat: Kara Sistemleri

Intelkit Defence’in kara sistemleri hakkındaki arşividir. Piyade teknolojileri, tanklar, mekanize piyade araçları, tüfekler, roket atarlar gibi bağlantılı konularla ilgili bilgiler bu kategoride paylaşılmaktadır.

Kara Sistemleri Nükleer Güç
Ülkelerin Nükleer Enerji Gücü ve Geleceği
Yazar

Nükleer enerji ile ilgili olumsuz bir haber incelendiğinde, olumsuzluğun altyapısal ve çeşitli hatalar sebebi ile meydana geldiğinden bahsedilir. Çernobil ve Fukushima’daki felaketlerin sebepleri de, mevcut santrallerdeki eski altyapı, yenilerini inşa etmenin artan maliyeti ve faili meçhul nükleer atık sorunları olarak gösterilmişti.

Kara Sistemleri Covid ve Savunma
Covid – 19’un Savunma Sanayi Üzerine Etkisi
Yazar

COVID-19 salgını, tüm dünya üzerinde etkisini sürdürürken birçok global havacılık ve savunma sanayi şirketi bu belirsiz dönemin etkisini yakından hissediyor. İşçiler evine dönerken, müşteriler yeni uçak almayı ertelerken; şirketler üretimde aksama ve talepte azalma dönemine giriyor.

Kara Sistemleri Sınır Sorunları
Toprak Anomalileri ve Güvenlik Sorunu
Yazar

Dünya üzerindeki toprak anomalisini bir tür stratejik gereklilik olarak kabul edersek toprağa dayanan rekabet alanını da bu gerekliliğin bir parçası olarak değerlendirebiliriz. Toprak bütünlüğü anlayışı modern devletlerin kurulmasıyla gelişmiş ve belirsiz, girift haldeki feodal yapılanmayı zayıflatmıştır.

Kara Sistemleri
Kanada Silahlı Kuvvetlerini Nasıl Modernize Ediyor?
Yazar

Modern kara kuvvetleri komutanları kara kuvvetlerinin yeterince eğitilip gelecek operasyonlar için sağlama alınmasında zorlu bir görevle yüz yüze geliyor. Gelecek tehditlerin doğasının belirsizliği ve gelecek çatışmaları belirleyecek çevre, önümüzdeki yıllarda askeri doktrini, idman kabiliyetini ve tedarik planlarını etkileyecek ana sorunlardan bazıları.

Kara Sistemleri Devrim Muhafızları
İran Ordusunun İç Yapısı : Devrim Muhafızları ve Cumhuriyet Ordusu Hakkında Bir Mukayese
Yazar

İran ordusu alışık olduğumuz tek ve bütün ordu yapısından farklı olarak iki farklı teşkilatın bir araya gelmesi ile oluşmuş bir ordudur. Bu teşkilatlar İran İslam Cumhuriyeti Ordusu ve Devrim Muhafızları Ordusudur. İran İslam Cumhuriyeti Ordusu 1979 devrimi öncesi ordunun devamı, Devrim Muhafızları ise devrim ile birlikte Ayetullah Humeyni’nin emriyle kurulmuş bir askeri yapıdır.

Kara Sistemleri İngiltere Savunma
İngiltere Savunma Bakanlığı’nın tedarik çıkmazı : İnovasyonu ölçeklendirme ve yeni teknolojik yatırımlar
Yazar

Günümüzdeki, strateji ve savaşın birçok araştırmacı tarafından büyük belirsizlik olarak tanımlanmış çağında yaşıyoruz. Bundan sonra ne olacağından emin değiliz. Nedensellik iyice tanınır ve anlaşılır; fakat internetin mevcut dünya düzeninin, küreselleşmenin, hava değişiminin, kitlesel göçün ve kentleşmenin sonuçları son derece karmaşık ve anlaşılması, öngörümlemesi güç.

Kara Sistemleri FNSS Kaplan
Kaplan STA
Yazar

Savunma sanayi ve zırh teknolojisinin gelişmesiyle piyade birlikleri zırhlı araçlara binerek mekanize piyade haline geldi. Zırhlı birlik harekatında ana muharebe tanklarıyla birlikte hareket etmek oldukça koordinasyon ve esneklik ister. Askeri birliklere bu zırh gücü ve hızı sağlayan zırhlı muharebe araçları ülkemizde FNSS Savunma Sanayi A.Ş tarafından Ankara – Gölbaşı tesislerinde üretilmektedir.

Kara Sistemleri İran Hibrit Savaş
Hibrit Savaş Stratejisinin İki Aktörü : İran ve Rusya
Yazar

Hibrit savaş, teoride henüz ortak bir tanımı yapılamamış olsa da pratikte barındırdığı belirli unsurlar nedeniyle savaş teknikleri içinde günümüzde önemli bir yere sahip. Hibrit teknikler savaş tarihinde sıkça kullanılmış olmasına rağmen asıl isimlendirme ilk kez 2007’de Hizbullah’ın Lübnan Savaşı’nda uyguladığı teknikleri ifade etmek için kullanılmıştır.

Kara Sistemleri Aselsan Silah Sistemleri
Aselsan Silah Sistemleri
Yazar

selsan, deniz ve kara platformlarında kullanılmak üzere silah sistemleri üretmekte, geliştirmekte ve tasarlamış olduğu bu sistemler için lojistik destek sağlamaktadır. Aselsan ürünlerinin arasında, hava savunma füze ve top sistemleri; bomba atar ve uzaktan kumandalı makineli tüfek sistemleri; çok namlulu roket atar, havan, obüs, tank ve deniz topları için atış kontrol sistemleri bulunmaktadır.

1 2