Gözat: Kara Sistemleri

Intelkit Defence’in kara sistemleri hakkındaki arşividir. Piyade teknolojileri, tanklar, mekanize piyade araçları, tüfekler, roket atarlar gibi bağlantılı konularla ilgili bilgiler bu kategoride paylaşılmaktadır.

Kara Sistemleri FNSS Kaplan
Kaplan STA
Yazar

Savunma sanayi ve zırh teknolojisinin gelişmesiyle piyade birlikleri zırhlı araçlara binerek mekanize piyade haline geldi. Zırhlı birlik harekatında ana muharebe tanklarıyla birlikte hareket etmek oldukça koordinasyon ve esneklik ister. Askeri birliklere bu zırh gücü ve hızı sağlayan zırhlı muharebe araçları ülkemizde FNSS Savunma Sanayi A.Ş tarafından Ankara – Gölbaşı tesislerinde üretilmektedir.

Kara Sistemleri İran Hibrit Savaş
Hibrit Savaş Stratejisinin İki Aktörü : İran ve Rusya
Yazar

Hibrit savaş, teoride henüz ortak bir tanımı yapılamamış olsa da pratikte barındırdığı belirli unsurlar nedeniyle savaş teknikleri içinde günümüzde önemli bir yere sahip. Hibrit teknikler savaş tarihinde sıkça kullanılmış olmasına rağmen asıl isimlendirme ilk kez 2007’de Hizbullah’ın Lübnan Savaşı’nda uyguladığı teknikleri ifade etmek için kullanılmıştır.

Kara Sistemleri Aselsan Silah Sistemleri
Aselsan Silah Sistemleri
Yazar

selsan, deniz ve kara platformlarında kullanılmak üzere silah sistemleri üretmekte, geliştirmekte ve tasarlamış olduğu bu sistemler için lojistik destek sağlamaktadır. Aselsan ürünlerinin arasında, hava savunma füze ve top sistemleri; bomba atar ve uzaktan kumandalı makineli tüfek sistemleri; çok namlulu roket atar, havan, obüs, tank ve deniz topları için atış kontrol sistemleri bulunmaktadır.

Kara Sistemleri Taşınabilir Termal Kamera
Portatif Termal Kameralar ve Baykuş
Yazar

Gözetleme ve keşif yapmak, savunmanın temel etkinliklerindendir. Doğanın değişen hava koşullarında, sis, pus, karanlık ve yağmur görüş mesafesini düşürerek tespiti olumsuz etkiler. Gelişen savunma sanayi, her türlü toz, duman, alev ve gizleme gibi muharebe koşullarını gözeterek yeni çözümler sunmaya devam ediyor.

Kara Sistemleri Holografik Nişanlama
Holografik Nişan Aletleri
Yazar

Değişen muharebe şartlarıyla birlikte daha zorlu şartlar altında hızlı sonuçlar almak, savunma sanayinin operasyonel amaçlarından biridir. Savunma sanayi alanındaki yeni çalışmalar atış sıhhatini artırmanın yanında hedefe çabuk nişan alma konusuna yönelmiştir.

Kara Sistemleri
Bora-12 Keskin Nişancı Tüfeği
Yazar

Bora-12 veya JNG-90 ismiyle, Jandarma Genel Komutanlığı ve Makine Kimya Endüstrisi’nin müşterek çalışmaları sonucunda yerli sermaye ve milli tasarıma sahip Türk keskin nişancı tüfeği, 2008 yılından beri kullanılmaya devam ediyor.