Pazar, Temmuz 25

Keşif ve Gözetleme Radarları

Radar sözcüğü RAdio Detection And Ranging kelimelerinin baş harfleri birleştirilerek oluşturulmuştur. Cisimlerin istikamet, mesafe ve yükseklikleri hakkında bilgi sağlayan cihazlardır. Radar ile ilgili ilk çalışamlar 20. Yüzyılın başlarında radyo dalgalarının uygulama prensipleri ve özelliklerinin araştırılmasıyla başladı. İlk radar istasyonu 1940 yılında kuruldu. Radarlar ilk üretildiklerinde temel hedefleri düşman uçaklarını tespit etmek ve düşman uçaklarını göstermekti. Bu sayede düşman uçaklarına müdahale edebilmek için hemen uçaklar havalanıyordu. Günümüz savaş sistemlerinde ise hava, kara ve deniz platformlarında yaygın olarak kullanılan ve sürekli olarak geliştirilen bir sistemdir.

Aselsan tarafından kullanıma sunulan Keşif Gözetleme Radarları şunlardır:

  • ACAR Gözetleme Radarı
  • ALPER Gemi LPI Radarı
  • SARPERTM Sentetik Açıklıklı Radar
  • SERDAR Sahil Gözetleme Radarı

Acar Gözetleme Radarı

ACAR, deniz ve kara platformlarında hareket eden hedeflerin tespiti, takibi ve tanınmasını sağlayıp sınıflandırabilen yeni nesil bir radar sistemidir. Ayrıca topçu atış tanzimi de yapabilmektedir. Aselsan 1990 yılından bu yana ürettiği 200’ün üzerinde radar sisteminin gözetleme radarları operatörlerinden elde edilen geri bildirimlerini dikkate alarak ve operasyonel özellikler ekleyerek ACAR radar sistemlerini geliştirmiştir. Gerek donanımsal yapısının hafifliği gerekse kullanışlı ve kompakt ara yüzü sayesinde ACAR radar sistemleri hassas bölge koruma, sınır güveliği ve anayurt güvenliği gibi birçok alanda keşif ve gözetleme uygulamalarında kullanılabilmektedir.

ALPER Gemi LPI Radarı

ALPER Gemi LPI Radar sistemi her türlü deniz platformu kullanımına uygun olarak geliştirilmiş bir radar sistemidir. Su üstü hareket eden her türlü hedefin tespitini sağlayan sistem LPI (Low Probablity Of Intercep) özelliği sayesinde tespit edilememektedir. Askeri savaş gemilerinin savaş esnasında seyir radarı olarak kullanılabilmesi için tasarlanmış olan sistem LPI özelliği sayesinde düşman gemileri tarafından tespit edilememektedir. Bu da deniz platformları için bir hayli önemli bir özelliktir. Kolay entegre edilebilen yapısı sayesinde gemilerde mevcut olan seyir radarları ve Savaş Yönetim Sistemleri ile entegre edilebilmekte ve ortak konsol üzerinden kullanıma olanak sağlamaktadır.

SARPERTM Sentetik Açıklıklı Radar

SARPERTM Sentetik Açıklıklı Radar sistemleri hava platformlarında insanlı ve insansız araçlar ile birlikte kullanılabilen hareketli hedef tespiti ve yüksek çözünürlüklü yeryüzü görüntüleme yapabilen bir radar sistemidir. SARPERTM sivil ve askeri uygulamalarda kullanılabilen havadan görüntüleme/gözetleme sistemidir. Sahip olduğu SAR sensörleri sayesinde kötü hava koşullarında da yüksek çözünürlüklü görüntüleme kabiliyeti ile önemli kazanımlar sağlamaktadır. SARPERTM sahip olduğu özel sinyal işleme yaklaşımları ve anten tasarımı sayesinde aynı anten üzerinden fiziksel kısıtların elverdiği ölçüde yüksek çözünürlükte görüntü sağlayabilmekte ve hareketli hedef tespiti yapabilmektedir.

SERDAR Sahil Gözetleme Radarı

SERDAR Sahil Gözetleme Radarı, deniz platformlarında su üstü hedeflerin tespit ve takibini sağlamakta kullanılan radar sistemleridir. SERDAR radar sistemi sahip olduğu LPI (Low Probablity Of Intercep) sayesinde tespit ederken tespit edilememe özelliğine sahiptir. Özellikle kritik kıyı bölgelerinde sahip olduğu LPI sayesinde yaklaşan tehditlere karşı etkin müdahale edilebilmesini sağlamaktadır. 2 anten konfigürasyonuna sahiptir. Operasyonel ihtiyaca bağlı olarak üstün hedef çözünürlüğü ve üstün yakın menzil performansı sağlayabilmektedir. SERDAR Sahil Gözetleme Radarı, entegre edilebilir özelliği sayesinde liman kontrol, sahil gözetleme ve gemi trafik kontrol gibi uygulamalarda kullanılabilmekte ve yüksek etkinlik sağlamaktadır.

İlgili Yazılar : https://savunma-sanayi.com/hava-savunma-radarlari/

About Author

1 Yorum

  1. Pingback: Hava Savunma Radarları | Savunma Sanayi

Cevap Bırakın

%d blogcu bunu beğendi: