OTOKAR ve Ürünleri

Koç Topluluğu şirketlerinden biri olan OTOKAR, 1963 yılında “Otobüs Karoseri Sanayi A.Ş.” adı ile Magirus Deutz lisansı üretimi yapmak üzere kurulmuştur. Şirket 1976 yılında Koç Holding bünyesine katılmıştır. Kurulduğu günden bu yana kendi tasarım, teknoloji ve çözümleri ile sektöründe öncü olan firma Sakarya’daki 552.000 m2’lik alanda 2000’den fazla çalışanıyla hizmet vermektedir. Otokar; lojistik ve nakliye sektörü için hafif kamyon, toplu taşıma alanında otobüs, savunma sanayii için paletli zırhlı araçlar, tekerlekli zırhlı araçlar üreterek müşterilerine sunmaktadır. 5 kıtada 60’dan fazla ülkede fikri mülkiyet hakları olan şirket, Türk Silahlı kuvvetlerinin öncü kara araçları tedarikçisidir. Otokar, müşteri istek ve beklentilerine en iyi cevabı verebilmek için ürünün ilk eskiz çizimlerinden pazara çıkma sürecine kadar teknolojik imkanlardan yararlanarak ergonomik, fonksiyonel ve yenilikçi estetik bakış açısıyla ürünlerini üretir. Yaptığı Pazar araştırmaları sonucu aldığı geribildirimler ışığında AR-GE faaliyetlerini yürütür ve sürekliliği sağlar. Otokar’ın savunma sanayii alanında geliştirdiği çözümler şu şekildedir:

1.Tekerlekli Zırhlı Araçlar

4×4 Zırhlı Araçlar

 • AKREP II: Her arazi koşulunda eşsiz manevra kabiliyeti ve hareket performansı ile tasarlanmış olan AKREP II Otokar tarafından silah platformu ve zırhlı keşif aracı olarak tasarlanmıştır. Araç dizel, hibrit ve elektrik gibi farklı güç kaynaklarının kullanılmasına uygun bir alt yapıya sahiptir. Türkiye’nin ilk elektrikli zırhlı aracıdır. AKREP II yüksek hız, düşük termal iz ve sessizlik avantajlarını birlikte sunmaktadır.
 • COBRA: Yüksek güç/ ağırlık oranına sahip olan COBRA, sürekli dört çeker çekişi, otomatik kilitlemeli arka ve ön diferansiyelleri, süspansiyon sistemi ve otomatik şanzımanı ile kendi sınıfındaki araçlar arasında en yüksek hareket kabiliyetine sahip araçtır. Araç mayın etkisini sönümleyecek şekilde tasarlanmıştır ve bu özelliği sayesinde mürettebatın can güvenliğini sağlamaktadır.
 • COBRA II: Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ileriye dönük gereksinimlerini karşılayabilmek için üstün taktik ve teknik özelliklere sahip olarak geliştirilen modüler bir platform olan COBRA II, iç güvenlik, sınır koruma, barış koruma harekatları dahil birçok görevde kullanılabilmektedir. Cobra II sahip olduğu modüler yapısı sayesinde; silah platformu, ambulans, kara gözetleme radar, personel taşıyıcı, KBRN keşif, iç güvenlik ve komuta kontrol araç konfigürasyonlarına entegre edilebilmektedir.
 • KAYA II: Araziye maksimum uyum sağlayan KAYA II mayına dayanıklı personel taşıyıcı araçtır. Araç kapasitesi sürücü dahil 10 kişidir.
 • URAL: Personel taşıyıcı araç olarak tasarlanmış olan URAL; dünya çapında kendini ispatlamış motor, mekanik parçalar, şanzıman ve özel tasarım şasiye sahiptir. URAL 3-kapı versiyonunda 10 kişiye kadar, 5-kapı versiyonunda 9 kişiye kadar teçhizatlı personeli en zor arazi koşullarında bile görev ortamına taşır.
 • ISV: Farklı iç güvenlik görevleri için tasarlanmış olan ISV, personel taşıyıcı versiyonu ve su topu versiyonuna sahiptir. ISV personel taşıyıcı versiyonu personelin araziyi rahat şekilde görebilmesini ve gelişen durumları kolayca takip edilmesini sağlayacak şekilde tasarlanmıştır. Su topu versiyonunda ise su topu sisteminin çalıştırılmasına yardımcı motora sahiptir.

6×6 Zırhlı Araçlar

 • ARMA 6×6: Üstün taktik ve teknik özelliklere sahip olan ARMA 6×6 çok tekerlekli zırhlı muharebe aracı ailesindendir. Uzun mesafe yol koşulları, zorlu arazi koşulları ve her türlü iklim şartında yüksek hareket kabiliyetine sahip bir araçtır. ARMA 6×6 özel tasarımı sayesinde zırhlı muharebe aracı, radar aracı, KBRN keşif aracı, sürücü eğitim aracı, EYP imha aracı, yaralı tahliye aracı, zırhlı personel taşıyıcı ve komuta kontrol aracı gibi farklı görevlerde kullanılabilmektedir. Merkezi lastik şişirme sistemi (CTIS), patlak gider lastikleri, ABS fren sistemi ve bağımsız hidro-pnömatik süspansiyonu ile zorlu arazi koşullarında yüksek kabiliyete ve konfora sahiptir.

8×8 Zırhlı Araçlar

 • ARMA 8×8: Ordumuzun gücüne güç katacak modüler bir platform olan ARMA 8×8, zırhlı monokok gövde yapısı, yüksek seviyede mayın ve balistik koruması sağlayan farklı görev ve silah sistemlerine entegre edilebilen yüksek hareket kabiliyetine sahip tekerlekli zırhlı araçtır. Merkezi lastik şişirme sistemi (CTIS), patlak gider lastikleri, ABS fren sistemi ve bağımsız hidro-pnömatik süspansiyonu ile üstün hareket kabiliyetli ve güç/ağırlık oranı yüksek tekerlekli zırhlı araçtır. ARMA 8×8; 105 mm Ateş Destek Aracı, Alçak ve Orta İrtifa Hava Savunma Aracı, 120 mm Havan Aracı, Zırhlı Personel Taşıyıcı, 30 mm Kuleli ZMA, 25 mm Kuleli ZMA, Keşif Aracı, KBRN Keşif Aracı, Yaralı Tahliye Aracı, Zırhlı Kurtarıcı ve Komuta Kontrol Aracı gibi farklı görevlerde kullanılabilen modüler bir araçtır.

2.Paletli Zırhlı Araçlar

OTOKAR, geliştirmiş olduğu savunma sanayi çözümleri arasında paletli zırhlı araçlar da yer almaktadır. Bunlar TULPAR ve TULPAR S olmak üzere ikiye ayrılmıştır.

 • TULPAR: Modüler bir yapıya, yüksek ateş gücüne ve büyüme potansiyeline sahiptir. Şimdiki ve gelecekteki operasyonel ihtiyaçları karşılamak amacıyla çeşitli konfigürasyonlar oluşturabilen çok amaçlı bir platformdur. Sahip olduğu modüler tasarım yaklaşımı ile çeşitli konfigürasyonlar için ortak gövde yapısı ve ortak alt sistemlerin kullanılabilmesine olanak sağlamıştır. TULPAR’ın sahip olduğu çeşitli araç yapılandırmalarının ortak alt sistemler ile iş birliği yapabilmesi kullanım esnekliğini arttıran bir etkendir.
 • TUPLAR S: Amfibi zırhlı paletli araç modüler bir tasarıma sahiptir. Görevin gerekliliğine göre; zırhlı savaş aracı, kurtarma ve bakım aracı, komuta-kontrol aracı, ambulans, personel taşıyıcı araç gibi çeşitli yapılandırılmaları (konfigürasyonları) oluşturabilen bir yapıdadır.

Sahip olduğu modüler tasarım yapısı ile çeşitli konfigürasyonlar için ortak gövde yapıları ve ortak alt sistemler kullanım olanağı sağlamaktadır.

3.Kule Sistemleri

OTOKAR tarafından geliştirilmiş olan bir diğer savunma sanayi çözümü ise kule sistemleridir. Geliştirilmiş olan kule sistemleri MIZRAK 30, MIZRAK-S 30, BOZOK 25, ÜÇOK, BAŞOK, BOZOK12.7 ve KESKİN olmak üzere 7 tanedir.

 • MIZRAK 30: Bu sistem uzaktan kontrol edilebilen bir silah sistemidir ve zırhlı savaş (muharebe) araçları kullanımı için üretilmiştir. Komutan ve nişancı silah sistemini kullanırken aracın içinde ve zırh koruması altındadır. Bu sistem 7.62 mm eş-eksenli makine tüfek ve 30 mm çift beslemeli otomatik ana silaha sahiptir. MIZRAK 30 ile 30×173 mm NATO Cephaneleri (Mühimmatları) ile atış yapılabilir.

Bu sistem yeni nesil cebirsel atış kontrol sistem mimarisine sahip olmakla birlikte CCD gündüz görüş kamerası, maksimum performanslı soğutmalı termal kamera ve lazer uzaklık ölçer içermekte olan 2 eksende bağımsız sabit nişancı ve komutan görüş sistemi ile havabilgisi algılayıcıyla bütünleşmiş GPS sisteme sahiptir. Sahip olduğu iki görüş sisteminde de otomatik (kendiliğinden) hedef takip özelliği vardır.

 • MIZRAK-S 30: Bu sistem uzaktan kontrol edilebilen bir silah sistemidir ve zırhlı savaş (muharebe) araçları kullanımı için üretilmiştir. Nişancı silah sistemini aracın içerisinde ve zırh koruması ile kullanmaktadır. Kuvvetli yapısına karşın düşük ağırlığa sahiptir ve taşıma kapasitesi yetersiz veya sınırlı olan zırhlı araçlarla entegre olmak için uygundur. MIZRAK-S 30, 30 mm çift beslemeli otomatik ana silaha ve 7.62 mm eş-eksenli makine tüfeğe sahiptir. Zırh delici ve tahrip tipi dahil olmak üzere bütün 30×173 mm NATO Cephaneleri ile atış yapılabilir şekilde tasarlanmıştır.

MIZRAK 30 sisteminde bulunan en yeni nesil cebirsel atış kontrol sistem mimarisine, CCD gündüz görüş kamerasına, maksimum performanslı soğutmalı termal kamera ve lazer uzaklık ölçer içermekte olan 2 eksende bağımsız sabit nişancı görüş sistemi ile meteoroloji algılayıcıyla bütünleşmiş GPS sistemlerine ve otomatik hedef takip özelliğine sahiptir.

 • BOZOK 25: Tek mürettebat aracılığıyla kullanılabilen elektriksel güçlü ve sabit kapalı silah kulesidir. Kullandığı ana silah 25 mm çift beslemeli otomatik toptur. Kule içinde cebirsel gündüz / gece (termal) nişancı periskop sistemi bulunmaktadır. Lazer uzaklık ölçer, CCD görüş kamerası ve soğutmalı termal kameraya sahip olan BOZOK 25, otomatik hedef takip özelliğine sahiptir. Bunların yanı sıra sabitleme sistemi ve otomatik artıkıl kaydırma ile balistik düzeltme özelliklerine sahiptir.
 • ÜÇOK: 3 çeşit silah kullanabilen bir uzaktan komutalı silah sistemidir. Bu çeşitler 12.7 mm uçaksavar makineli, 7.62 mm makineli tüfek ve 40 mm bomba atar silah olarak sıralanmaktadır.

Bu silah sisteminde 2-eksende bağımsız olarak yönlendirilme özelliğine sahip nişangah bulunmaktadır. Sahip olduğu yönlendirilebilen nişangah ile artıkıl hedefin üzerindeyken; görüntüde değişme olmadan silahın yan ve yükselişte balistik düzeltmesi yapılabilmektedir.  Nişangah CCD görüş kamerası, termal kamera ve lazer uzaklık/mesafe ölçer özelliklerine sahiptir.

ÜÇOK, stabilizasyon ve elektrikli takat sistemine sahip olmasının yanında otomatik hedef takibi ve balistik hesaplama yapma özelliğine sahiptir. Gerekli görüldüğü durumlar silah manuel şekilde araç üzerinden de kullanılabilmektedir. Gözetleme durumunda silah hareketsizken kameralar bağımsız şekilde yönlendirilme yapılarak hedef tespiti gerçekleştirebilmektedir.

 • BAŞOK: Zırhlı savaş araçlarında kullanılmak üzere tasarlanmış olan stabilize 7.62 mm makineli tüfek sistemidir. Uzaktan kumandalı silah sistemleri kategorisindedir. CCD gündüz görüş kamerası, silahla birlikte hareket etmekte olan değişken hüzmeli projektöre sahiptir.

BAŞOK, stadiametrik taksimat ve elektrik tahrikli stabilizasyon ile balistik düzeltme özelliğine sahiptir. Gerekli olunan durumlarda araç üstünden manuel kullanıma imkan veren şekilde tasarlanmıştır.

 • BOZOK 12.7: Tek kişi tarafından manuel olarak kullanılan makineli kapalı silah kulesidir. Bu sistemin 3 çeşit kullanımı mevcuttur. 12.7 mm makineli tüfek, 7.62 mm makineli tüfek veya 40 mm bomba atar olarak kullanılabilmektedir.

BOZOK 12.7, CCD kamera ve termal kameraya sahip cebirsel/sayısal görüş sistemi ve fonksiyonel nişancı görüntüleme özellikleri mevcuttur. Sayısal silah kontrol birimi silah fonksiyonlarını kontrol etmektedir.

Cephane atım sayısı seçim anahtarı, son cephane uyarı ve iptal işlevi, tüm konumlarda namlu-kule kilitleme özelliğine ve manuel takat sistemine de sahiptir. Bunların yanında çift huzme projektör ve barut gazı tahliye fanı bulundurmaktadır.

 • KESKİN: 62 mm, 12.7 mm, 14.5 mm veya 40 mm otomatik bomba atar silahlarının araç içerisinden kullanılmasına olanak sağlayan ve etrafında tam tur dönüş yapabilme kabiliyetine sahip olan uzaktan komutalı silah sistemidir.

Sahip olduğu gece/gündüz görüş sistemi sayesinde, nişancı, zırhlı araç koruması altında hedefi tespit edebilmektedir.

 

 

About Author

Cevap Bırakın

%d blogcu bunu beğendi: