Pazar, Temmuz 25

Roketsan Alka Lazer Silahı

Droneların kamikaze olarak kullanıldığı günümüzde silahların geleneksel kalması söz konusu değildir. Roketsan, Türkiye’nin füze, roket ve silah sistemi ihtiyacına kinetik ve kimyasal alanda yaptığı çalışmalarla modern çözümler sunmaktadır. Alışılmış silah sanayi ürünleriyle yetinmeyen Roketsan, günümüz savaş teknolojisini yakından takip ederek ALKA Yönlendirilmiş Enerji Silahını geliştirdi. IDEF 2019 savunma fuarında ilk kez görücüye çıkan ALKA, METEKSAN tarafından üretilen radarla birleşerek hedef tespit kabiliyetini artırmıştır.

ALKA Silah Sistemi Teknik Özellikleri

Günümüz tehditlerine karşı ateşli silahlar, hedef dışında oluşabilecek hasar ve uzman personel ihtiyacı sebebiyle kullanılamamaktadır. ALKA, hedefte patlamak üzere geliştirilmiş insansız hava araçları, keşif ve gözetleme yapan kameralı droneların etkisiz hale getirilmesinde ve yol kenarına döşenmiş, meskun mahallerde tuzaklanmış el yapımı patlayıcı düzeneklerinin imhasında kullanılan yönlendirilmiş enerji silahıdır. Tek veya sürü halindeki droneların elektronik karıştırma ile engellenmesinin yanında yoğunlaştırılmış lazer ışını kullanılarak imha edilmesine imkan tanır. ALKA, elektronik korunma ve elektronik taarruz amacıyla kullanılabilir. Elektronik Karıştırma Sistemi (EKS), Elektronik Tahrip Sistemi (ETS) ve Lazer Tahrip Sistemiyle üç katmanlı savunma ve taarruz silahıdır. Elektronik karıştırmadan kurtulan drone lazer silah kullanılarak imha edilir.

 1. 5 kilometre uzaklıktaki insansız hava araçlarını tespit edebilen radarla hedefe otomatik olarak nişan alabilir. Radarsız tek başına da kullanılır.
 2. Sahip olduğu yapay zeka sayesinde minimum yanlış ikazla hedefi tespit eder ve hedef takibinde bulunur.
 3. Etkili menzili lazerle 500 metredir.
 4. Elektronik Karıştırma Sistemi menzili 4000 metredir.
 5. Elektromanyetik Tahrip Sistemi kullanarak imha menzili 1000 metredir.
 6. İnsansız hava araçlarının sürü saldırısında sayıdan bağımsız olarak engelleme yapabilir.
 7. Hedefin üzerinde tahrip edilecek nokta, hassas olarak seçilebilir.
 8. Saatte 150 kilometre yüksek hızda hedef takibinde bulunarak imha.
 9. 1000 metre uzaklıkta 8 milimetre hedefte sapma ile yüksek hassasiyet.
 10. Çok sayıdaki hedefi aynı anda takip.
 11. Karanlıkta ve aydınlıkta, gece ve gündüz çalışma.
 12. Gözetleme ve keşif maksatlı kullanım.
 13. Durmadan, seri olarak atış kabiliyeti.
 14. Kimyasal ve kinetik silah mühimmatlarına göre çok düşük atış maliyeti.
 15. Nöroergonomi teknolojisiyle operatöre kolay kullanım imkanı.

ALKA Lazer Silahı Kullanım Alanları

 • El yapımı patlayıcı ve bombalı tuzaklama yapılan meskun mahal operasyonlarında,
 • Askeri üs ve nizamiyelerin korunmasında,
 • Kamu binalarının güvenliğinde,
 • Hava alanları ve limanların korunmasında,
 • Teknolojik üretim yapan kritik fabrikalarda,
 • Enerji üreten tesislerde,
 • VIP korumasında,
 • Çalışamaz hale geldiğinde psikolojik üstünlüğü kaybettirecek stratejik tesislerde kullanılır.

ALKA, mobil ve sabit olarak kullanılabilmektedir. Mobil kullanımında 4×4 arazi aracına entegre edilerek istenilen bölgeye intikal edebilir. Dahili güç kaynağıyla araç içinden komuta edilir. Modüler yapısıyla iki kişi tarafından kullanılabilir. Mobil yapısıyla meskun mahallerde, arazideki birliklerin operasyonlarında kullanılabilir. Sabit kullanımında hakim noktadaki kuleye veya kabine yerleştirilir. Tesisteki güç kaynağından faydalanarak, komuta merkezinden yönetilebilir. Sabit kullanımda tek personel yeterlidir. Nizamiye, karargah, üsler ve kritik tesisler için sabit kullanımıyla hava savunması sağlar.

ALKA, gerçek test görüntülerinde 500 metre mesafedeki, yerden 14 santimetre görünen bir el yapımı patlayıcıyı 6-7 saniye gibi kısa sürede patlatmıştır. 25 santimetre büyüklüğünde, 500 metre mesafede, saniyede 15 metre hızla hareket eden mühimmat yüklü bir drone, 3-4 saniyede havada imha edilerek düşürülmüştür. Senaryo gereği aynı hızdaki ve uzaklıktaki casus dronenun sahip olduğu 2 santimetrelik kamera merceğine nokta atışı yapılmış ve hedefte istenilen miktarda hasar meydana gelmiştir. 2019 yılının Eylül ayında icra edilen testlere Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay da katılarak Roketsan ekibini tebrik etmiştir.

İlgili Yazılar : https://savunma-sanayi.com/yonlendirilmis-enerji-silahlari/

About Author

Cevap Bırakın

%d blogcu bunu beğendi: