Seyir Füzeleri

Uzun mesafelerde vuruş kabiliyetine sahip olan seyir füzeleri hava savunma sistemlerinden mümkün olduğu ölçekte kaçabilecek şekilde tasarlanmış bir füze türüdür. Radar güdümlü olarak hareket eden bu füzeler 1000 kilometre ötedeki hedefleri 20 metre yanılma payıyla vurabilmektedir. Balistik füzelerden farklı olarak ufak çaplı uçak veya drone gibi çalışan bu füzeler hedefine yaklaşıp çarpmak suretiyle üzerindeki patlayıcıyı infilak ettirerek hedefi imha eder. Bu anlamda seyir füzelerini kamikaze dalışı yapan küçük uçaklara benzetilebilir. Aynı savaş uçakları gibi jet motoru ile çalışan seyir füzeleri genelde 800 km/saat hızla hareket etmektedir. Bunun yanında ses hızını geçebilecek şekilde tasarlanmış olan Brahmos gibi füzeler de bulunmaktadır. Jet motoru kullanılması hasebiyle atmosfer içerisinde uçuş yapmak zorunda olan seyir füzeleri hava savunma sistemlerinin etkinliğinin düştüğü alçak irtifada rahatlıkla uçuş yapmakta olup yüksek manevra kabiliyeti sayesinde de radarların sağlıklı çalışamadığı rotaları kullanabilmektedir. 900 kg üzerinde patlayıcı taşıyabilen seyir füzeleri savaşlarda kullanılabilecek en işlevsel silahlardan biridir.

Gelişmiş güdümlü mermiye benzetebileceğimiz bu füzeler temel balistik füzelerden tamamen farklı şekilde hareket etmektedirler. Balistik füzelerin çalışma prensibi sabit bir platformdan belirlenen hedefe doğru fırlatılmasına dayanırken seyir füzelerindeki platformun görevi füzeyi ateşlemektir. Ateşlenen füze içerisine yüklenen koordinatlara doğru bir yolculuk gerçekleştirir. Balistik füzelerde ise olay ivmeli bir hareketle füzenin hedefe düşmesine dayanmaktadır.

Ateşlendiği platforma göre katı veya sıvı yakıt kullanılabilen bu füzelerin menzilleri de değişkenlik göstermektedir. Deniz gücü tarafından efektif olarak kullanılması planlanan Tomahawk füzeleri denizaltılar için risk teşkil etmesi itibari ile sıvı yakıt yerine katı yakıt tercih edilen füzelerden biridir. Birden fazla radar sistemi kullanılarak tasarlanan bu füzeler hedefine doğru uçarken üzerinden geçtiği yer şekillerine göre rotasını düzeltebildiği gibi GPS sistemi ile uzaydan uydu aracılığı ile gönderilen sinyaller ile de yönetilebilmektedir. Böylelikle uzak mesafelerden çok spesifik hedefler vurulabilmektedir. Öyle ki ırak işgali sırasında Irak’ın tekdüze çöllerinde yolunu kaybetme ihtimali olması hasebiyle Tomahawklar körfez bölgesinden ateşlenip İran’daki Zagros dağlarının üzerinden uçurularak Bağdat hedeflenmiştir.

Farklı tipte başlıkların kullanılabildiği seyir füzeleri tasarımlarına göre değişken miktarda patlayıcı taşıyabilmektedir. Örneğin bir 1000 km üzerinde seyir edebilen Tomahawk füzesinde 450 kg yüksek patlayıcı mühimmat taşınabildiği gibi W80 nükleer başlık da kullanılabilmektedir veya TÜBİTAK üretimi Som füzelerinde 230 kg yüksek patlayıcı mühimmat taşınabilmektedir. Füzeler kullanım amacına ve şekline göre farklı mesafelere de ulaşabilmektedir. Bir denizden karaya seyir füzesi olarak tasarlanmış olan Tomahawk 1000 km ila 2000 km arasında bir mesafe katedebilirken bir havadan karaya seyir füzesi olarak tasarlanan Som füzesi 250 km’lik bir menzile sahiptir.

Seyir füzelerinde genel olarak Turbojet motorların kullanıldığını görsek de teknolojinin gelişmesi ile farklı tip motor denemelerine de şahit olmaktayız. Bunların en bilineni ise Hindistan-rusya ortak üretimi Brahmos füzesidir. Brahmos füzesinde 2 aşamalı olacak şekilde roket ve Ramjet motoru kullanılmıştır. Bu motorlar Turbojet motorundan farklı çalışma prensiplerine farklı motorlardır. Turbojetlerde bir kompresör yardımı ile hava sıkıştırılırken Ramjet motorlarda hava yüksek hızlarda kendi kendiliğine sıkışmaktadır. Bu şekilde de füzenin daha yüksek hızlara ulaşması sağlanmaktadır. Brahmos füzesi de bu motor sayesinde 3700 km/saatlik bir hıza ulaşılabilmektedir. 880 km/saat ile uçan Tomahawk’ın yanında bu hız muazzam miktardadır. Lakin bu füzelerin de menzili 500 km’dir. Üretim maliyeti olarak bakıldığında ise bir Tomahawk 1,8 milyon Dolar’a üretilirken bir adet Brahmos füzesi 2,7 milyon dolara üretilebilmektedir.

About Author

Cevap Bırakın

%d blogcu bunu beğendi: