Siber Güvenlik Hizmeti Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar

Internet kullanıcı sayısının 513 milyon (dünya nüfusunun %8’i) olduğu 2001 yılında gerçekleşen bir siber saldırı, 4.54 milyar (dünya nüfusunun yaklaşık %59’u) olduğu 2020 yılından çok daha farklıdır.  Artan ve değişen siber tehditlere karşı kurum ve kuruluşlar, güncel siber saldırı yöntemlerini takip edemiyor ve bilgi sistemlerini yeterince koruyamıyor. Kendi bünyesinde siber güvenlik birimi bulunmayan organizasyonlar, kıymetli bilgilerini korumanın yolunu siber güvenlik hizmeti almakta buluyor. Bilgi güvenliği pazarının 2021 yılında 181.77 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Organizasyonunuz için doğru bir siber güvenlik partneriyle çalışmak, saldırıların kaynağını, motivasyonunu ve olasılığını değerlendirerek değerli bilgi sistemlerinizin saldırıdan nasıl etkileneceğini anlamanıza yardımcı olur.

Siber Güvenlik Hizmeti Alırken Nelere Dikkat Edilir?

Kıymetli veriler, değerli eşyalar gibi herkese emanet edilemez. Bilgi sistemlerinin emanet edileceği siber güvenlik şirketi 7 kritere göre değerlendirilir.

 1. Global Olması ve Kültürel Zenginlik

Farklı coğrafik konumlarda bulunan analist ve araştırmacılara sahip şirketler, farklı dillerde hizmet sağlayarak siber güvenliğe daha geniş bir açıdan bakarlar. Organizasyonun siber güvenlik partneriyle daha kolay etkileşime geçmesi açısından her yerde her dilde hizmet verilmesi önemlidir.

 1. Bilgilerin ve Verilerin Eskiye Dayanması

Siber güvenlik partnerinin oluşturacağı tehdit istihbaratı bir birikime bağlıdır. Tehdit istihbaratı için oluşturulan veritabanlarının ne kadarlık bir zaman dilimine ait olduğu incelenmelidir. Araştırmacılar ve analistlerin mesleki tecrübeleri, çalışma sürelerine göre değerlendirilebilir. Düşman tarafından gerçekleştirilebilecek önceki saldırılar, saldırı teknikleri, mevcut zararlı yazılımlar analiz edilerek kaydedilmelidir. Birkaç yılı kapsayan tarihsel veri ve tecrübeye dayalı çıkarımlar son saldırıları tanımlamak ve analiz etmek için kullanılabilir.

 1. İstihbarat Teslimat Aralığı

Organizasyon, doğrulanmış tehdit göstergeleri, tehdit istihbaratı sağlama, stratejik tehdit istihbaratı alanında hizmet verileceğinden emin olmalıdır. Siber güvenlik şirketi, güncel ve uygun formatta bilgiyi zamanında ulaştırmalıdır. Tehdit aktörleri ve saldırılar hakkında bilgiye ulaşılabilecek IoC (tehdit göstergeleri) sistemlerine sahip olmak son derece önemlidir. Bu otomatik sistemlere bağlanarak yüksek seviyedeki detaylı, doğru formattaki güncel bilgiye gerekli zamanda erişilir. Yüksek kademedeki yöneticiler, detaylı analiz raporlarıyla sık sık bilgilendirilmelidir.

 1. API Kaynakları ve Entegrasyon

Güvenlik sistemleriyle tehdit istihbaratının birleştirilmesi, güvenlik alarmlarını doğru değerlendirmek açısından önemlidir. Otomasyona izin veren bazı kaynaklarla tehdit göstergeleri arasında ilişki kurulabilir. SIEM ve diğer güvenlik ürünleriyle entegrasyonu destekleyen siber güvenlik şirketleri, API içeren sistemleri kullanarak bilgileri ulaştırır. Anlaşılır formattaki bilgiler erişim yetkisi verilen kullanıcılarla otomatik paylaşılır.

 1. İstihbarat Platformları ve Bilgi Bankası

Altyapılar, siber tehdit operasyonlarında önemli rol oynar. Organizasyon siber güvenlik şirketinden aşağıdaki hususları istemelidir:

 • İstihbaratın toplanması, analizi ve dağıtımı için kullanılacak platform tanıtılmalıdır.
 • Bilgi bankasının araştırmaları ve toplama yetenekleri kanıtlanmalı veya açıklanmalıdır.
 • Bilgi bankasının kolay kullanımını incelemek için müşteri portalı test edilmelidir.
 1. Müşteri Hizmetleri

Tehdit istihbaratı, organizasyonun ihtiyaçlarına göre şekillendirilmelidir. Organizasyon, istihbarat ihtiyacını belirlemek için siber güvenlik şirketiyle nasıl koordineye geçeceğini bilmelidir. İstihbaratın nasıl dağıtılacağına, organizasyonun düşmanlarına, risklerine odaklanmak için işbirliği yapılmalıdır.

 1. Ulaşılabilir Uzmanlar

Siber güvenlik hizmeti alınırken müşterilerin uzmanlara direkt ulaşabilmesi önemlidir. Uzmana soru yöneltmek, analizler hakkında bilgi almak, fikir alışverişinde bulunmak güvenliğe katkı sağlar. Güvenlik yatırımlarının gerekçelerini üst kademe yöneticileri, uzmanlara danışarak öğrenebilir.

Doğru bir siber güvenlik şirketi, stratejik, operasyonel ve taktiksel olarak her seviyede istihbarat paylaşımına açıktır. Organizasyon, siber güvenlik şirketini seçerken hali hazırdaki müşterilerinin yorumlarını dikkate almayı unutmamalıdır. Yanlış bir seçim oldukça maliyetli olmasının yanında bilgilerinizi tehlikeye atabilir.

İlgili Yazılar : https://savunma-sanayi.com/siber-tehdit-istihbarati/

About Author

1 Yorum

 1. Pingback: Kritik Altyapılarda Siber Güvenlik | Savunma Sanayi

Cevap Bırakın

%d blogcu bunu beğendi: