Pazar, Temmuz 25

TCG Anadolu Amfibi Uçak Gemisi

2013’te HAVELSAN ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından geliştirilen Advent’in entegre edildiği TCG Anadolu’nun inşasına 2016’da, Sedef Tersanesi’nde başlandı. Çok maksatlı amfibi hücum gemisi niteliği taşıyan TCG Anadolu, söylenenlerin aksine bir uçak gemisi değildir. İçinde havuz barındıran LHD (Doklu Çıkarma Gemisi) sınıfı bir gemidir. Tasarımında bir amfibi hücum gemisi olan İspanyol Juan Carlos örnek alınmıştır. Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı envanterine girmiş en büyük savaş gemisi olma özelliği taşıyan TCG Anadolu, Türk sularının amiral gemisi ünvanının sahibidir. Proje kapsamında 1 milyar Euro harcama yapılan TCG Anadolu, lojistik destek almaksızın 30 gün seyrine devam edebilme kabiliyetine sahiptir.

TCG Anadolu, bir uçak gemisi olmamasına rağmen güvertesinin baş kısmında bulunan 12°’lik fırlatma rampası sayesinde F-35B gibi dikey iniş-kalkış yapabilen savaş uçakları için uygundur. Bu özellik, TCG Anadolu’yu kapsamlı bir uçak gemisi yapmasa da sınırlı hava harekatına elverişli bir gemi olmasına imkan tanıyor. Operasyon sahaları Akdeniz, Karadeniz ve Ege ile sınırlı Türkiye için uçak gemisi olmaması da sorun teşkil etmiyor.

Tam yük deplasmanı: 28000 ton

Uzunluk: 232 m

Genişlik: 38 m

Yükseklik: 58 m

Güverte: 5440 m²

Hız: 37-39 km/hz

 

TCG Anadolu uçak gemisi

Karaya ayak bastıktan sonra komuta kontrol ve lojistik destek imkanı sunan TCG Anadolu, bir tabur askeri birliği araçlarıyla birlikte hedefe taşıyabilme kabiliyetine sahiptir. Bunun yanında taşıyabileceği araçlar şöyledir;

  • 4 adet Mekanize Çıkarma Aracı (LCM)
  • 2 adet Hava Yastıklı Çıkarma Aracı (LCAC)
  • 2 adet Personel Çıkarma Aracı (LCVP)
  • 2 adet İHA
  • 8 adet orta yüklü helikopter
  • 4 adet Atak Helikopteri
  • 2 adet SeaHawk Genel Maksat Helikopteri
  • 6 adet Lockheed Martin F-35B Savaş Uçağı

TCG Anadolu Özellikleri

TCG Anadolu’nun araç taşıma kapasitesi ise şu şekilde;

Hafif Araç Güvertesi (1880 m²): 27 adet ZAHA ve ZPT

Ağır Araç Güvertesi (1410 m²): 29 adet tank

Hangar (900m²): 12 adet helikopter

Havuz (1165m²): 2 adet Hava Yastıklı Çıkarma Aracı + 4 adet Mekanize Çıkarma Aracı

*Hangar ve Hafif Araç Güvertesi birlikte 10 adet F-35B Savaş uçağı ve 12 helikopter taşıma kapasitesine sahiptir.

2020 yılı sonu Türk Deniz Kuvvetleri envanterine dahil edilmeye hazırlanan TCG Anadolu’yu diğer gemilerden ayıran ve uçak gemisine yaklaştıran özelliği F-35B gibi dikey iniş-kalkış yapabilen savaş uçaklarını kaldırarak sınırlı hava harekatı imkanı sağlamasıdır. Fakat Amerikan ambargosu sebebiyle F-35 siparişlerinin askıya alınması TCG Anadolu için yerli İHA’ların alternatif olarak görülmesine sebep olmuştur. TCG Anadolu’yu İHA’lara entegre edebilmek için ise bazı özelliklerinin modernize edilmesi gereklidir. Örneğin; İHA’ların havalanabilmesi için gemide uzun piste, önde rampaya ve ivme kazandırması amacıyla katapulta ihtiyacı vardır. Bunlar TCG Anadolu’nun modernize edilmesi gereken noktalardır. Yahut bu modernizasyon İHA’ların TCG Anadolu’ya entegre edilmesi şeklinde olabilir. O zaman ise İHA’ların gemide fazla yer kaplamasına sebep olan kanat genişliği sorunun çözülmesi ve İHA’lara, TCG Anadolu’da bulunan fren yayını tutacak kanca aparatı eklenmesi gerekmektedir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

About Author

Cevap Bırakın

%d blogcu bunu beğendi: