Pazar, Temmuz 25

Torpido Karşı Tedbir Sistemleri

İsmini torpido balığından alan, pervane ve dümeniyle su altı ve su üstünden ilerleyerek hedefte patlayan torpidolar deniz savaşlarının vazgeçilmez silahıdır. Denizaltı ve savaş gemilerinde savunma silahı olarak kullanılmaktadır. Geçmişten günümüze hava basıncı, ısı, sıkıştırılmış oksijen gazı, buhar, elektrikli tahrik gibi güçlerden beslenerek geliştirilmiştir. Torpido tüpünden, torpido botlarından ve hava araçlarından atılabilir. Etkili menzillerine göre ve atıldıkları platformlara göre hafif ve ağır olmak üzere ikiye ayrılırlar.

İlkel torpidoların su yüzeyinde bıraktıkları izlerin anlaşılmasıyla torpidolara karşı tedbir uygulanmıştır. Savunma sanayide torpido mühimmatları geliştikçe, torpido karşı tedbir sistemleri de aynı hızla gelişmektedir. Deniz kuvvetleri başta olmak üzere yerli ve yabancı deniz sistemi alıcılarının ihtiyaçları ASELSAN tarafından karşılanmaktadır. Dünya çapındaki mühimmatlar incelenerek, çalışma sistemleri ve hareket kabiliyeti değerlendirmesiyle özgün çözümler üretilmiştir.

ASELSAN TARAFINDAN ÜRETİLEN TORPİDO KARŞI TEDBİR SİSTEMLERİ

HIZIR TORPİDO SAVUNMA SİSTEMİ

Su üstü gemisine atılan torpidolara karşı geliştirilmiş modern torpido karşı tedbir sistemidir. Gemiye atılan torpidoya hedef olmamak için yeterli manevra süresi sağlayarak torpidoyu uzun mesafeden tespit edip aldatma ve karıştırma tedbirleri alır. Modern torpidolara erken tespit, doğru teşhis, etkin önlem, tespit anında manevra özellikleriyle karşı koyar.

Torpido Çekili Tespit Dizini: Geminin arkasında bulunarak sudaki akustik sinyalleri algılayan ve değerlendirmesi için Elektronik Kabinet bileşenine gönderen yapıdır. Ayrıca üçlü hidrofon ile geminin geri manevrasına gerek kalmadan iskele tespit, konumlandırma ve sınıflandırması yapabilir.

Çekili Dekoy: Geniş bantlı akustik sinyal üreterek torpidonun gemi temasını kesmeye yönelik aldatma yapar.

Elektro Kabinet: Akustik sinyallerin algoritmayla değerlendirilmesinden sonra en uygun karşı tedbir taktiğini belirler.

Lançerler: Fırlattığı sarf edilebilir dekoylar ile geniş bantta akustik gürültü oluşturarak karıştırma yapar. Geminin akustik sinyallerini taklit ederek torpidoyu aldatır. Böylelikle torpidonun yönünü kendine çeker.

Hızır aynı anda birden çok torpidoya karşı savunma yapabilir. 6 adet hedef izleme yeteneğine sahiptir. Programlanabilir yapısıyla gelişime açık bir sistemdir.

ZOKA KARIŞTIRICI VE ALDATICI

Akustik sinyallere karşı duyarlı, aktif ve pasif olarak çalışabilen akustik aldatıcı ve karıştırıcı efektörlerdir. İhtiyaca uygun farklı tip ve boyuttaki ZOKA, sualtı ve su üstü tüm akustik güdümlü torpidolara karşı etkilidir. Uzun çalışma süresiyle hedef benzetme konusunda oldukça başarılıdır. Modern torpidoların çalışma frekanslarında geniş bantlı, yüksek seviyede gürültü yaparak torpidoyu yanıltır. Böylelikle zaman kazanan deniz aracı manevrayla kurtulabilir.

Programlanabilir taktiksel farkındalık, torpido davranışlarını değerlendirme, en uygun kaçınma manevrası seçimi, atış öncesi hazırlık özelliklerine sahiptir. HIZIR Su üstü Torpido Karşı Tedbir Sistemi ve ZARGANA Denizaltı Torpido Karşı Sistemleri ile birlikte kullanılmaktadır. Su üstü gemilerinden ve denizaltı toplarından atılabilen boyutlarda üretilebilen ZOKA, tercihe göre yatay ve düşey hareket kabiliyetine sahiptir.

ZARGANA TORPİDO SAVUNMA SİSTEMİ

Operatör kullanımıyla otonom olarak çalışabilen, hızlı tepki yeteneğine sahip, denizaltılarda torpidolara karşı üst düzey savunma sağlayan torpido karşı tedbir sistemidir. İhtiyaca göre 24 adet fırlatıcı hücre, tekli ve devamlı olarak yüksek hızda atış yapabilir. Atışları hava çıkarmadan yaparak tespite imkan vermez.

Zargana tedbir sisteminde ZOKA akustik aldatıcı ve karıştırıcı kullanılır. Entegre edildiği denizaltındaki verileri toplar ve işler. Tehdit ve sonar verilerini toplayarak işlenmesini sağlar. Manevra kaçınma taktiği önerisinde bulunur. Göstergeleri ve uyarı mekanizmasıyla kolay kullanılır. Hesap, filtreleme, optimize, sınıflama ve konumlama gibi fonksiyonlarla verileri değerlendirir. Sistemdeki Lançer kontrol edilebilir niteliktedir. Manuel, otomatik, yarı otomatik ve eğitim mod seçenekleri mevcuttur. Uzaktan erişime sahip bilgisayar tabanlı istasyon veya konsola sahiptir. Türkçe ve İngilizce dil seçeneğine sahip operatör kontrol ünitesiyle kullanılabilir. Endonezya ve Pakistan Deniz Kuvvetleri ZARGANA ile korunmaktadır.

TORK SAVUNMA TORPİDOSU

Su üstü gemiler ve denizaltıları hedef alan tel, akustik ve dümen suyu güdümlü torpidoların hedefe varmadan imha edilmesi maksadıyla geliştirilen torpidoya karşı savunma torpidosudur.

TORK imha edilmesi gereken torpidoya yaklaşırken torpidonun mesafe ve yönünü ölçerek doğru konumda patlamayla torpidoyu etkisiz hale getirir. HIZIR ve ZARGANA karşı tedbir sistemleriyle bütünleşmiş bir şekilde daha etkili savunma sağlar. Programlama ve veri aktarım ara yüzü sayesinde eğitim ve test analizi yapılabilmektedir. Batarya şarj ve harici güç birimi mevcuttur. 30 cm çapında 3 metre boyunda 200 kilogram ağırlığındaki TORK, TÜBITAK TEYDEB 1501 programıyla geliştirilmektedir.

Uluslararası sualtı sistemlerinde standartları belirleyecek güçteki ASELSAN, Sonar System – Global Market Outlook (2017-2026) araştırmasında öne çıkan dünya devleri arasında yer almıştır. Ülkemizde Aselsan dışında Koç Bilgi ve Savunma Teknolojileri A.Ş. (KBS) de torpido karşı tedbir sistemleri alanında çalışmalar yürütmektedir.

KBS’nin Torpido Karşı Tedbir Çalışma Alanları:

  • DCL ( Tespit, Sınıflandırma, Konumlandırma)
  • Karar destek sistemleri
  • Taktik geliştirme
  • Torpido tedbir modelleme ve akustik ortam simülasyonu
  • Lançerlerin arayüz tasarımları
  • Test ve eğitim modları bulunmaktadır.

İlgili Yazılar : https://savunma-sanayi.com/nukleer-denizaltilar/

 

 

About Author

Cevap Bırakın

%d blogcu bunu beğendi: