Pazar, Temmuz 25

Türkiye’nin S-400 Süreci ve Patriot Sistemlerle Mukayesesi

Türkiye 2017 yılının Aralık ayında Rusya ile 2.5 milyar dolarlık S-400 antlaşmasını imzaladı. Anlaşmanın imzalanmasının ardından anlaşma dünya gündemine düştü. Bu anlaşma NATO’nun güvenlik sistemleri açısından bir tehdit olduğu kadar Türkiye’ye yapılması muhtemel herhangi bir yaptırımın da nedeniydi. Keza Türkiye anlaşmayı imzaladığından itibaren çeşitli ültimatomlarla muhatap oldu.

Tüm bu yaptırım tehditlerine karşın S-400 hava savunma sistemleri 2019 yılının Temmuz ayında Türkiye’ye geldi. 1. Filosu Ankara Akıncı Hava Üssü’nde “Zafer Filosu” adıyla kuruldu. S-400 bataryaları toplam 72 uçuşla Türkiye’ye teslim edildi. Teslimatın ardından aktif hale getirilebilmesi için belli sayıda personel eğitim amacıyla Rusya’ya gitti. Yaklaşık 6 aylık eğitimin tamamlanması ardından Türkiye’nin kritik bölgelere (Ege, Akdeniz ve Doğu Anadolu) sistemleri konuşlandırılması bekleniyor. Eğitimin tamamlaması ve konuşlandırılması için tahmin edilen tarih ise Nisan 2020.

S-400 tartışması başladığından beri Amerika tarafından yaptırımların yanında gelen bir Patriot teklifi de vardı. Bu Patriot teklifine Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Türkiye’nin daha önce Patriot füze sistemi almak için çok uğraştığını ancak bu isteğinin gerçekleşmediğini söyledi. Türkiye’nin sadece hava savunma sistemi almak istemediğini, aynı zamanda kendi sistemini de geliştirmek istediğini, ancak ABD’nin sunduğu paketin, Türkiye’nin ihtiyacını karşılamadığını ve Rusya’nın teklifinin ”birlikte üretimi” içerdiğini ifade etti.

Birleşik Devletlerden gelen diğer bir tehdit ise CAATSA (ABD’nin Düşmanlarıyla Yaptırımlar Yoluyla Mücadele Etme) yasasıydı. Fakat bu konuda Türkiye’nin Rusya ile yapmış olduğu anlaşma CAATSA’dan 1 yıl önce yapıldığı için hukuki olarak S-400’ler için herhangi bir yaptırım bu yasaya dahil edilmemeliydi. S-400 hava savunma sistemi konusunda iddia edilen bir başka husus ise F-35’ler için istihbarat zafiyeti oluşturacağıydı.

S-400 VS F-35

NATO müttefikleri hava, deniz, kara her türlü askeri araç ve birlik için ortak eşzamanlı bir veri tabanı kullanırlar. Bu veri tabanına “Link 16” ismi verilir. Aynı zamanda NATO müttefikleri Identification Friend or Foe (Dost-Düşman belirlenmesi) sistemini de kullanırlar. Bu sisteme biz kısaca IFF diyeceğiz. IFF’nin basit anlamda sağladığı ise radardaki müttefik güçleri belirlemektir.

IFF ve Link 16 sistemleri NATO müttefiki olan Türkiye’ye entegredir. Bu sistemlere Türkiye’nin sahip olduğu S-400 sistemini de entegre etmek F-35 savaş uçağının özellikleri için büyük bir tehdit oluşturmaktadır. Öyle ki F-35’in S-400 radarında düşük irtifalı yapacağı uçuşlar sistem tarafından takip edilebilir ve gizlilik özelliğini deşifre edebilir.

F-35’in dalga hareketleri, yüzey gizliliği ve sinyalleri yüksek gizlilikte Link 16 sistemine şifrelenmiş bulunmaktadır. Bu durumda S-400’lerin Link 16’ya entegre olması olanaksız gözükmektedir.

Atlantik perspektifinde durum böyleyken Türkiye bu durum hakkında ne yapabilir sorusu akıllara gelmektedir. Öncelikle IFF ve Link 16 sistemlerine S-400’lerin dahil olamayacağı açıktır. Fakat bu entegre olmama durumu sistemler bir arada kullanılamaz demek değildir. Zira S-400’ler için özgün bir sistem oluşturulabilir. NATO sistemine bağlanılmasa dahi Türkiye’nin kendi hava savunma sistemine entegre edebilir. Keza Milli Savunma bakanlığınca da yapılan açıklamada birlikte kullanılmak üzere alternatiflerin arandığının altı çizildi.

S-400 VS PATRIOT

Birleşik Devletlerin S-400’e alternatif olarak verdiği öneri ise Patriot hava savunma sistemidir. 1982’de ABD ordusuna dahil olan hava savunma sistemi sahada ilk defa 1991 Körfez Savaşı’nda İsrail ve Suudi Arabistan’ı korumak amacıyla kullanıldı. 1982 yılından beri güncellemelerle geliştirilen hava savunma sisteminin son hali PAC-3 MSE versiyonudur. Aşağıdaki tabloda S-400 ve Patriot PAC-3 MSE özelliklerini mukayeseli olarak görebilirsiniz.

S-400 ve Patriot Sistemler Mukayese

 

About Author

1 Yorum

  1. Pingback: Demir Kubbe ve SkyHunter Füzesi | Savunma Sanayi

Cevap Bırakın

%d blogcu bunu beğendi: