Salı, Eylül 28

Uçuş Simülatörleri

Uçuş simülatörleri, en küçük hataların insan hayatına mal olabileceği havacılık alanında yetiştirilen ve çalışan personelin eğitimin daha kalıcı, ucuz maliyetli gereken niteliklere sahip olmasını sağlar. 20’nci yüzyılın başından itibaren büyük bir ivme ile gelişen sivil ve askeri havacılığın eğitiminde simülasyon teknolojileri ayrılmaz bir parça olmuştur.

Simülasyon ve Simülatör Nedir?

Simülasyon kavramı birçok alanda karşımıza çıkmakla birlikte bir sürecin ya da sistemin taklit edilmesi olarak tanımlanabilir. Simülasyon haline getirilen durum, sistem ya da süreçler gerçek hayatta gerçekleştirilmesi pahalı, zaman gerektiren ve en önemlisi riskli durumlardır. Yani simülasyonlar bu durumların gerçekleştirirken zaman, risk ve maliyet açısından tasarruf edici bir bakış açısı sağlamaktadır.

Simülatörler ise yazılım aracılığı ile ortam, ortam elemanları ve senaryoların oluşturulup, kaydedilip, oynanmasını ve değiştirilmesini sağlamaktadır. Simülatörlerin oluşturulabilmesi için genel olarak COTS (Commercial off the Shelf) yazılımlar kullanılmaktadır. Bu yazılımlar ile gerekli standartları (IEEE 12207 gibi) sağlayan ve amacına uygun olarak özgün çözümler geliştirilebilir. Donanım için ise simülatörlere şu alt elemanlar eklenebilmektedir:

 • Eğitmen Bölümü
 • Kabin
 • Görüntü Sistemi
 • Ses Sistemi
 • Bilgisayar Sistemi
 • Kontrol Sistemi
 • İletişim Sistemi

Uçuş Simülatörlerinin Eğitimde Kullanım Amacı

Eğitim simülatörlerinin sivil ve askeri havacılık alanında tercih edilmesinin amaçları şunlardır:

 • Senaryoların gerçeğe uygun bir şekilde hazırlanması sayesinde herhangi bir olayın eğitim esnasında birebirini yaşatarak eğitim verme.
 • Eğitim anında yaşanılacak olumsuz doğa şartlarının etkisini kaldırma.
 • Eğitim anında meydana gelebilecek kaza gibi olumsuz sonuçları ortadan kaldırma.

Uçuş Simülatörleri uçmayan bir uçak gibi dizayn edilmektedir. Simülatör tüm ekipmanı, ortamı ve bütün şartları içermektedir. Eğitim esnasında pilotlar gerçeğini yaşıyormuş gibi bütün senaryoları deneyimlemektedir. Eğitimde gerçek hayatta nadir karşılaşılan durumlarda (sis, uçak motorunun durması, uçağın dağa çarpması, uçağın düşme pozisyonuna girmesi) karşılaşılmış gibi senaryolarda yer almakta bu durumlarda hangi manevraların yapılması gerektiği pilotlara gösterilmektedir.

Uçuş Eğitiminde Kullanılan Simülatörler

 1. CTP (Cockpit Procedures Trainer): Temel cockpit süreç ve işlevlerinin öğretilmesi amacıyla kullanılmaktadır. Öğrencilerin cihazları ve temel sistemi tanıyıp nasıl kullanılacağını Temel cockpit süreç ve işlevlerinin öğretilmesi amacıyla kullanılmaktadır. Öğrencilerin cihazları ve temel sistemi tanıyıp nasıl kullanılacağını öğrenmesini amaçlar.
 2. ATD (Aviation Training Device): Kumandaların temel usulleri ve uçuş yönetiminin nasıl yapılması gerektiğini içeren bir simülatördür. Öğrencilerin kumanda sistemine ve tepkilere alışmasını amaçlamaktadır.
 3. BITD (Basic Instrument Training Device): Temel aletli uçuş eğitimi simülatörüdür. Senaryo esnasında uçuş enstrümanlarının doğru bir şekilde gözlenmesi ve yorumlanmasını amaçlamaktadır.
 4. FNPT (Flight and Navigation Procedures Trainer): Başlangıç seviyesi seyfüsefer ve uçuş eğitimin verildiği simülatördür.
 5. IPT (Integrated Procedures Trainer): Sanal bir kokpit kullanarak hazırlanmış 3 boyutlu gerçeklik sunan bir simülatördür. Birçok farklı kokpit tipi bu simülatör ile gösterilebilmektedir.
 6. FTD (Flight Training Device): Gerçekçi bir uçuş deneyiminin öğrenciye kazandırılabilmesi için hazırlanmış bir uçuş simülatörüdür.
 7. FFS (Full Flight Simulator): Tam sistem bir simülasyondur. Simülatörde tüm cihazlar ve sistemler gerçeğine uygun olarak yerleştirilerek hazırlanmıştır.
 8. FMS (Full Mission Simulator): Askeri tip simülatörlerdir. FFS simülatörlere ek olarak sensör ve silah sistemleri de gerçeğe uygun olarak modellenmiştir.

İlgili Yazı : https://savunma-sanayi.com/hava-trafik-kontrol-simulatorleri/

 

About Author

1 Yorum

 1. Pingback: İnsansız Hava Aracı Simülatörleri | Savunma Sanayi

Cevap Bırakın

%d blogcu bunu beğendi: