Ukrayna’nın Füze Projesi Neptün

Neptün, 2013 yılında duyuruldu. Füze projesinin geliştirilmesi yaklaşık 3 yıl aldı ve 2016 yılında testlere tabii tutuldu. İddialara göre, testlerde füzenin takip sisteminde sorun olduğu belirtildi. Devam eden çalışmalar sonucunda füze sistemi 2019 yılında tamamlandı. En son hali 5 Nisan 2019’da Ukrayna Başkanı Petro Poroshenko’nun da katıldığı törenle sunuldu. Ukrayna Başkanı, çok kısa bir sürede kendi komutası altında bu projenin gerçekleştirildiğini belirtti. Bu kısa sürenin Ukrayna’ya karşı herhangi saldırgan bir tutumda Ukrayna’nın cevap vericiliğini arttıracağını da ekledi. Ukrayna Savunma Bakanı Andriy Zagorodnyuk’un Şubat 2020 tarihli açıklamasında belirttiği üzere, Ukrayna Savunma Bakanlığı bu yıl içerisinde Neptün füzelerini envanterine katmayı planlıyor.

Bazı kaynakların iddialarına göre Sovyetler Birliği’nin Ukrayna’da Kh-35 füzelerini üretme planları vardı. Ancak Sovyetler Birliği bu planı gerçekleştiremeden dağıldı. Bu projenin ilk örneği 1990’lı yılların ortasında Rusya’da hayata geçirildiği bilinse de görülen o ki füzenin üretilmesi için gereken bütün teknik doküman Ukrayna’nın da elinde vardı. Ayrıca zaten Ukrayna’nın Kh-35 füzeleri için makineler ve diğer teknik bileşenleri ürettiği bilinmekteydi.

Neptün ile ilgili bir diğer ilginç mesele ise neredeyse tıpa tıp aynısının 2014’te Kuzey Kore’de gözlemlenmiş olmasıdır. Kuzey Kore bu füzeye yerel dilde Kumsong 3 (ki bu da Venüs 3 demek) adını vermiştir. Başlangıçta Kuzey Kore’nin Rusya’nın Kh-35 füzelerini elde ettiği düşünüldü. Ancak detaylı incelemelerden sonra anlaşıldı ki Kh-35’lerden ziyade Ukrayna’nın Neptün füze sistemiyle aşırı benzerlik gösterdiği anlaşıldı. Kuzey Kore’nin “Kumsong 3” sisteminin testi ilkin 2015’te gerçekleşti. Bu tarihte füzelerin menzili 200 km idi. 2017 yılına gelindiğinde füzenin menzili 240 km’ye çıkarılmıştı.

Bu hikâyede ilginç olan, füze projesinin tamamen Ukrayna’nın kontrolünde olmasına rağmen Kuzey Kore’nin Ukrayna’dan önce üretmiş olmasıdır. Bu durumun sebebi olarak, geçmişte Kuzey Kore ile savunma sanayi alanında iş yapan Ukrayna’nın bu füze projesinde Kuzey Kore’ye destek vermiş olması düşünülmektedir.

NEPTÜN TEKNİK ÖZELLİKLERİ

RK-360MC Neptün, Ukrayna yapımı anti-gemi füze sistemidir. Luch Design tarafından üretilmiş olan sistem R-360 gemi savar seyir füzesini kullanır. R-360 her ne kadar Rus üretimi Kh-35U ile benzerlik gösterse de Kh-35U’ya nazaran daha uzun gövdesi ile daha fazla yakıt alabilmekte ayrıca daha geniş çaplı booster kullanmaktadır.

Menzili 280 km olarak bildirilse de yapılan en son teste 250 km’deki hedefi vurabilmiştir. Neptün Sisteminin kullandığı R-360 füzesinin harp başlığı 145 kg’dır. Füze sisteminin savaş gemilerine karşı etkili bir şekilde angaje olabilmesi için kıyı hattından maksimum 25 kilometre uzakta konuşlandırılması gerekmektedir.

Neptün, ataletsel seyrüsefer sistemine sahiptir. Neptün’ün dikkat çeken bir diğer özelliği ise füzenin hedefe yaklaşana kadar deniz seviyesinden 10-15 metre yükseklikte uçması ve hedefe yaklaşınca yüksekliğinin 3 ila 10 metre seviyesine inmesidir. Füzenin deniz seviyesinden yüksekliği avantaj sağlasa da füzenin hızı ses hızından daha düşük seyretmesi sebebi ile gelişmiş savunma sistemlerine karşın pek etkili olamayacağı öngörülmektedir. Tüm sistemin totalde gösterdiği özelliklere bakıldığında Rusya üretimi Bal kıyı savunma sistemi ile benzerliği dikkat çekmektedir.

NEPTÜN BATARYASI

Ukrayna, Neptün füze sisteminin taşıyıcısını da üretmektedir. Taşıyıcı konusunda her ne kadar Sovyet kökenli yüksek MAZ-543M düşünülse de (envanterde olmasına rağmen) taşıyıcı olarak kullanılmadı. Bunun yerine KrAZ-7634 tercih edildi. Neptün kıyı savunma bataryası 6 adet ateşleyici, her ateşleyici 4 adet anti-gemi füzesi içermekte yani toplamda bir batarya 24 adet füze ateşleyebilmektedir. Sistemin optimum düzeyde çalışması için denize 25 kilometre uzakta konuşlandırılmalıdır. Tüm bataryanın kurlumu 15 dakika sürmektedir. Tüm sistemin totalde gösterdiği özelliklere bakıldığı vakit Rusya üretimi Bal hava savunma sistemine benzerliği ile de dikkat çekmektedir.

Füze RK-360MC (Neptün)
Menşei Ülke Ukrayna
Kullanıma başlandığı tarih Henüz aktif kullanımda değil.
Füze uzunluğu 4.4 m/booster ile birlikte 5.05 m
Füze çapı 0.4
Füzenin total ağırlığı 870 kg
Harpbaşlığı ağırlığı 150 kg
Harpbaşlığı cinsi HE-FRAG
Menzil 280 km

 

Füze KH-35U
Menşei ülke Rusya
Kullanıma başlandığı tarih 2015
Füze uzunluğu 4.4
Füze çapı 0.42
Füze ağırlığı 670 kg
Harpbaşlığı ağırlığı 145 kg
Harpbaşlığı cinsi HE-FRAG
Menzil 260 km

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

About Author

Cevap Bırakın

%d blogcu bunu beğendi: