Uyum Yeteneği Neden Zırhlı Araç Tasarımı İçin Kilit Nokta?

Modülerite, zırhlı araçların tasarım şartlarıyla kısıtlanmadığından emin olarak işlevsel uyum yeteneği ve maliyetten büyük tasarruf sağlıyor.

Uyum sağlama, bir aracın farklı muharebe senaryolarına karşı cevap verme yeteneğidir. Tek bir araç için bu yetenek düşükten yükseğe şiddeti değişen çeşitli görevleri sergilemek, bugünün şartlarında kilit noktadır, modülerite de buna ulaşmanın esas yollarından biri.

Modülerite, bugünün şartlarındaki en değerli zırhlı araç tasarımı niteliğidir. Sadece muharebe sahasındaki uyum yeteneğini geliştirmiyor, ayrıca önemli miktarda lojistik süreçleri ve yeni görev gereksinimleri için ihtiyaç olan tamamen farklı sistemlerin saha ihtiyacını azaltarak maliyet tasarrufu da sağlıyor.

Üretimin kolaylığı ve hızlılığı, lojistik ile yıpranmanın öneminin gitgide arttığı çatışmaların değerlendirilmesindeki diğer önemli unsurlardan biri. Yaygın bir ana gövde içeren aracın birkaç yeri değiştirilebilir basit seçeneklerinin üretimi, onarımı ve savaş alanındaki bakımı 80 ton bir tank ile karşılaştırıldığında daha kolay olacaktır. The Boxer  (bir zırhlı taşıma aracı) gibi bazı modüler araçlar rakibi olmayan esneklik sunarak parçalarını bir saatten az sürede değiştirebilir.

Tanklar ve Ağır Silahlardan Uzaklaşıyor Muyuz?

ABD M1A1 Abrams’ın geniş düz bir arazide T-72(Rus tankı) ve BMP tanklarını bağladığı Körfez’in aksine, günümüzdeki çatışmalar gösteriyor ki ağır silahlı araçlar kentsel sıkışık arazilerde zorluk çekiyor. Türk Leoparından 2A5(Alman tankı) Suriye’de kayba uğruyor, T-80(Sovyet tankı) Grozni’de (Çeçenistan’ın başkenti)  kayba uğruyor ve Iraklı M1A1ler de ISIS’e karşı kayba uğruyor. Modern MBTler(ana savaş tankları), Abrams(Amerikan tankları), Leopar ve Challanger(İngiliz tankı) gibi, aynı hareket kabiliyeti ve konuşlandırma sorununa sahip ve ülkeler bu yüzden ağırlığı azaltma yollarına bakıyorlar.

Sonuç olarak, geleneksel zaman-bütçe-kapsam üçgeni farklı bir vurgu oluşturmak için geliştirildi, 8×8 zırhlı araçlar modülerite avantajları sağlıyor, hala hareketli ve kentsel muharebeler için bugünün ana muharebe tanklarıyla karşılaştırıldığında oldukça sessiz olabilirken, açık düzlük muharebeleri için baştan başa manevra yeteneği olması avantajı gibi. Fakat bu demek olmuyor ki gelecek savaşlarda tanklara yer yok. Tekerlekli çözümler daha ağır zırhlı araçlara ihtiyaç duyacağı için sadece 40 tona kadar olan araçları destekleyebilir.

Ted Maciuba, Amerika Ordu Manevrası Mükemmelleştirme Merkezindeki Robotik Gereksinimleri diyor ki: ‘Zırhlı araçlar için en büyük zorluk daha ölümcül, korunmalı ve durumsal olarak vakıf sistemlerin hareketli kalmasını sağlamak. Aktif bombalamadan korunmayı sağlayan teknoloji var – bu çözümleri sistemler halinde birleştirmemiz gerek, böylece 80 tonluk bir aracın sahip olabileceği gibi korunaksız kısımların bombalanmasına karşı dayanıklı 30 tonluk bir araca sahip olabiliriz. Biçimlendirme yeniden yapılandırılacak. Zırhlı araçların 21. yüzyılın en güçlüleri olacağı bir noktada olabiliriz – boyut ve ağırlık limitlerine ulaşmış olabiliriz- ve seçeceğimiz gidişat için daha küçük ve hafif, aynı zamanda da önemli derecede etkili araçlar gerekiyor.

Modülerite Etkili Biçimlendirmenin Yeniden Yapılandırılmasının Bir Yolu Mu?

1990’larda Soğuk Savaş’ın sona ermesine rağmen NATO ağır zırhlara vurgu yaptı. Örneğin İngiltere, araçları olağanüstü derecede ağır ve yavaş hale getirmesine rağmen 1960’larda geliştirilen Chobram zırhına vurgu yaptı.

Görüntünün diğer tarafında ise, Irak ve Afganistan’da kullanılan birçok araç türü yüksek yoğunluklu, yer manevra kabiliyeti için uygun değildir. MRAP’lar(ABD tarafından geliştirilmiş zırhlı, askeri arazi aracı) yolda iyi performans sergiler ancak yol dışında sınırlı hareket kabiliyetleri vardır, özellikle geniş değillerdir ve korunan bir silah istasyonu veya 50mm kalibreli makineli tüfek bulunan uzak bir istasyon ile silahlandırılırlar.

Zırhlı araç adaptasyon

Hareketlilik ve ateş gücünden yoksundurlar ancak mayınlara ve RPG’lere(Rus yapımı tank silahı) karşı yüksek bir koruma seviyesine sahiptirler ama benzer çatışmalarda sıradan olacak diğer savaş silahları yoktur. MRAP’ler modülerliğin artırılması için iyi bir durum çalışması sağlar çünkü tek boyutlu bir görev tasarımı oldukları için Irak ve Afganistan gibi isyan ortamlarının dışında sınırlı kullanımı ve düşük maliyet etkenliği anlamına gelir.

Kolayca yeri değiştirilebilen bir şase, araçların yüksek ve düşük yoğunluklu savaşlarda performans göstermesine izin vermekle kalmaz, aynı zamanda büyüme potansiyeline de sahip olur.

Uyum Yeteneği Örnekleri

Bu Boxer, Foxhound, Lynx ve diğer gelecek araç tasarımlarında olduğu gibi bir temel araca sahip olmak ve daha sonra görev modülünü değiştirme ile elde edilebilir. Örneğin Boxer, görev modüllerini bir saat içinde değiştirebilir ve alternatif araçları operasyonel ortama getirirken ihtiyaç duyulacak lojistik süreçleri önemli ölçüde azaltır.

Boxer

Boxer ağırdır, 35 tonun üzerindedir. Ancak hızlı dönüşüm sağlayan yenilikçi görev modülü özelliği ile bunu telafi eder. Bir işlem, bir komut sonrası modülü gerektirebilir ama kullanıcı eşsiz bir uyumluluk sağlayarak bir saatten kısa bir sürede IVF modülüne geçebilir. Teorik olarak; bir kullanıcı, araçlardan daha fazla görev modülüne sahip olabilir ve uzun vadede maliyetten tasarruf edebilir. Afganistan’daki tüm potansiyeli keşfedilmese de Boxer platformu eşsiz bir esneklik seviyesine sahip. Bazı çeşitleri:

 • Ambulans
 • Ortak Yangın Destek Ekibi
 • Komuta Merkezi
 • Piyade Savaş Aracı
 • Eğitim
 • Zırhlı Personel Taşıyıcı
 • Komuta Merkezi
 • Mühendis
 • Lojistik
Ajax 

Ajax İngiliz Ordusu için orta yük kapasitesi sağlayacak. 42 ton üst tasarım limiti, açık elektronik mimarisi ve modüler zırh sistemi, uyarlanabilirlik, Boxer’ın araç tasarımının merkezinde yer alır ve nispeten kısa sürede bir dizi farklı görevi yerine getirme potansiyeline sahiptir. Modüler hayatta kalma teknolojileri, İngiltere’nin mevcut paletli keşif araçları cephaneliğinden yoksun, hayatta kalmak için büyük bir destek sağlayacaktır. Bazı çeşitleri:

 • Keşif
 • Ekipman Desteği ve Onarımı
 • Komuta ve Kontrol
 • Korumalı Hareketlilik
Lynx

Rheinmetall, muhtemelen yeni neslin ilki olan Lynx adında yeni bir araç geliştirdi. Bu araç farklı gereksinimlere uyacak şekilde hızla adapte edilebilen modüler bir araçtır. Son zamanlarda Paris’te de görüldüğü gibi, Soucy tarafından geliştirilen ve birçok avantaj sunan kompozit lastik paletlerle bir versiyona uyuyorlar. Daha sessiz, hafif, yakıt verimliler ve titremeyi daha az hissettiriyorlar. Bu modül kentsel savaşlar için ideal olabilir.

Leopard 2

Leopard 2 serisinin şasesi Leclerc tareti için modifiye edildi. Bu çok ileriye bakan bir düşünce çünkü Leopard’ın yaşı 30’un üzerinde ve aracın ömrünü uzatmanın en iyi yolu bu.

Combat Vehicle 90 (Savaş Aracı 90)

İsveç ordusu için CV90’da 40mm Bofors silahıyla iki kişilik taret vardı. Hägglund, bunun pazara uymadığını fark etti, böylece 30 mm’lik bir silahla bir versiyon geliştirdiler; bu da Norveç tarafından satın alındı. Ayrıca 35 mm’lik bir versiyon ve 120 mm’lik bir topu destekleyebilen bir şaseye sahip bir varyant var. Ek olarak, Hägglund CV90 platformunun uyarlanabilir doğasını vurgulayan bir kurtarma aracı türü, ileri gözlem aracı türü ve bir harç türü ortaya koydu.

Kaynak : https://www.defenceiq.com/armoured-vehicles/articles/armored-vehicle-adaptability

İlgili Yazılar : https://savunma-sanayi.com/kaplan-sta/

 

About Author

Cevap Bırakın

%d blogcu bunu beğendi: