Salı, Eylül 28

WarLoc: Botunuzdaki Alternatif GPS

Robotik Araştırmalar’ın üretmiş olduğu “asker konum tespiti sensörü” arkadaşınızın ve sizin konumunuzu, herhangi bir uydu bağlantısı veya statik radyofarlar olmadan nokta atışı ile belirler. İşin sırrı ağ bağlantısında.

 Washington: Rusya, Çin ve İran GPS’te takılıp kaldılar. Fakat konumunuzu uzak bir uydudan değil de bir sinyal kullanarak beraber squad yaptığınız arkadaşınızın bileğinden tespit edebilseniz nasıl olur? GPS’e ulaşmamakla birlikte az güçlü, kısa mesafeli iletim düşmanın tespit etmesini olanaksız kılmaktadır.

Robotik Araştırmalar’ın WarLoc ismiyle piyasaya sunulan asker konum belirleme sensörü 4 piyade tugayını teçhiz etmek için 16.5 milyon dolarlık ordu sözleşmesi kazandı. Sensör bileği saracak kadar küçük, savaş botunun arkasıyla aynı hizadadır. Bu, ordunun savaş araçlarına monte ettiği ağır görevler için karışıklık önleyici antenlere nazaran piyade erleri için hayati öneme sahiptir.

Küçük WarLoc kutusu giyen kişinin GPS kesildiğinde nerede olduğunu söyleyen çeşitli yollar içermektedir, diyor Robotik Araştırmalar’ın başkanı Albert Lacaze. Başlangıçtakiler için, birkaç minyatürize edilmiş, ivmeölçer, jiroskop ve giyen kişinin ne zaman döndüğünü ve ne kadar hızlı hareket ettiğini belirlemek için yüksek hızlı sayaçlar yer alan Atalet Navigasyon Sistemleri (INS) içermektedir.

Ne var ki atalet navigasyon gittikçe küçülmesi ve hassaslaşmasına rağmen oldukça eski bir teknolojidir. Problemi kaba kompas hesabına dayanmasıdır, eğer X’te başlayıp Z yönünde Y metre kadar gitmişse şurada olmalıdır şeklinde, hatalar zaman geçtikçe birikir ve esas konumun gittikçe hassaslığı ve kesinliği azalır.

Warloc’u ön plana çıkaran kapsadığı küçük telsiz ve bu telsizlerin birbirini tespit ettiği zaman otomatik olarak ürettiği düzensiz ağ oluşumudur.

GPS’in büyük zaafı merkezileşmiş olmasıdır. Eğer benim ve senin GPS’in varsa birimiz diğerinin konumunu görebilir, bireysel cihazlarımız direkt olarak iletişim halinde değildir. Benim ve senin cihazın uydu ile iletişim halindedir, uydu bize “Sen buradasın, arkadaşın orada.” demektedir. Uyduyu yerinden söksek veya bağlantımızı karıştırsak, GPS bazlı olan aletlerimiz çalışmaz olur.

GPS Uyduları

GPS Uydusu

Pek çok GPS alternatifi aynı akışı kullanır, diyor Lacaze. Örneğin, itfaiyeciler ve olay komutanlarının bir felaket bölgesinde konumunu takip ettiği ilk müdahale ekibi için sistemler vardır: Bu harika, diyor, kumandanla ve kullandığın ana uydu istasyonu ile bağlantın kesilene kadar. Özellikle kentsel kesimler kuvvetlendirilmiş beton binalar, yeraltı tünelleri ve telsiz sinyallerinin işlemediği bodrumlarla dolu olduğu için bağlantıyı kaybetmek oldukça kolaydır.

WarLoc bu şekilde çalışmamaktadır. Dağıtımlı bir sistemdir. İki cihaz birbirini tanımladığı zaman, aralarındaki yön ve mesafeyi belirlemek için otomatik olarak telsiz sinyallerini değiştirirler. Bu, sinyalin geri dönmesi için geçen süreyi saatte yaklaşık 186.000 mil olan ışık hızıyla çarpmayı gerektirir. Eğer süre ölçmenizi saniyenin binde biri kadar yanlış hesaplarsanız, mesafe cevabınız doğru olmayacak. Bu yüzden çok ama çok hassas bir saate ihtiyacınız var.

Ne var ki bu dolaşıp duran sinyallerin değiş tokuşu sadece başlangıçtır. Her cihaz iletişim halinde olduğu diğer tüm cihazlarını konumunu, iletişim halinde olduğu cihazların iletişim halinde olduğu cihazların konum bilgilerini, sonsuz olarak, bir network oluşturarak iletmektedir.

“Tüm bu üniteler, o esnada sahip olduğu en iyi bilgiyle devamlı surette senkronize etmeye çalışmaktadır.” diyor Lacaze. “Bağlantı bir kez kurulduktan sonra, sistem tüm takım için opsiyonel konumlara doğru birleştirmektedir.” Eğer farklı cihazlar birinin neree olduğu konusunda muhalefet içerisinde ise, dijital olarak sorunu tartışır ve en iyi tahminle sonuçlanır. Daha sonra herkesin gösterilen konumları ve hatta tüm hareket geçmişini otomatik olarak doğrular.

Ölümcül Merdiven

Merdivenler şehir çatışmalarında ölümcül dargeçitler haline gelmişlerdir.

WarLoc cihazınız bir diğerine bağlanır, nerede olduğunuza bağlı olarak cihaza bağlı olan herkesin konumunu bilebilirsiniz. Bu, GPS’in yaptığı gibi enlem ve boylamınızı bilmek gibi değildir. Zaten piyade erleri bir binayı araştırırken veya bir tüneli temizlerken ihtiyaç duydukları şey küresel konumlarına göre nerede olduklarını bilmek değil arkadaşlarına göre mevkilerini bilmeleridir, böylelikle taktikleri koordine edebilir ve kazara birbirlerini vurmazlar.

Her WarLoc atalet ölçüm sistemine sahip olduğundan kullanıcılara bilinen başlangıç noktasına göre nerede olduklarına dair bir fikir verir. Cihaz sadece askerlerde değil, araçlarda, robotlarda ve hatta işaret ateşinde bile Hansel ve Gratel’in ekmek ufaklarının kablosuz versiyonu gibi çalışır. Böylelikle networkteki her bir ağ yer yüzündeki kesin konumunu bildiği gibi, bağlı her ağ haritadaki konumunu da tespit edebilir. Ve networkteki her ağ aynı noktadaki tam konumunu bildiği sürece atalet ölçüm sistemi p esnada nerede olman gerektiğine dair oldukça doğru bir tahmin verir.

GPS Alternatif Takip

Lider-Takipçi Otonom Sistemleriyle teçhiz edilmiş Oshkosh PLS (Paletli Yükleyici Sistem) kamyonları

“Burası, sistemin büyüleyici tadının olduğu yer.” diyor Lacaze. “O sadece bireysel bir sistem değil, grup olarak çalışmak için tasarlanmış bir sistemdir.”

Ne var ki benim endişem, eğer tüm WarLoc cihazları iletişim kuruyorsa, düşman biri bu sinyallari tespit edemez mi?  “Bu çok teknik kalıyor ama bu sistem her zaman yayımlanmıyor.” dedi Lacaze. “Doğrusunu isterseniz, cihaz asker telsizinin halihazırda var olan elektromanyetik ayak izini arttırmıyor.” Taktiksel Ordu Ağı WarLoc’un eklediği “fazla lokalleştirilmiş yayınım” askerlerin iletişim kurabilmesi, konumlarını bulabilmesi ve istihbarat bilgilerini indirebilmesi için elde taşınabilir telsizleriyle pek çok askerin çıkarılmasını gerektiriyor.

Bu sinyaller çok kısa mesafeli ve düşük güçte, diyor Lacaze: “Askerler bundan daha kolay tespit edilmelerini sağlayan pek çok şey taşıyorlar.”

Ve tabi ki askerler konumlarının açığa çıkmasından endişe ediyorlarsa, cihazı kapatabilirler. Teknolojinin tüm taahhütüne rağmen her ihtimale karşı ordu eski okul becerilerinden kaığt harita ve pusula kullanım eğitimini artırmaktadır.

Kaynak: https://breakingdefense.com/2020/01/warloc-a-gps-alternative-on-your-boot/

İlgili Yazılar : https://savunma-sanayi.com/yapay-zeka-ve-askeri-uygulamalar/

 

About Author

Cevap Bırakın

%d blogcu bunu beğendi: