Yeni Hava Savunma Tehditleri ve Eğilimler

Raytheon’ın Patriot sistemindeki isabetsizlik, S400’ün radar menzilindeki kararsızlık en pahalı sistemlerin bile sürekli kendini güncellemesi gerektiğine somut örnektir. Hava savunma sistemleri 21. yüzyıl teknolojileriyle kabuk değiştirmeye devam ediyor. Bir yandan da hava platformlarının gelişen kabiliyetleriyle silahlanma ve caydırıcılık her geçen gün artıyor. Bu gelişmeler hava savunma sistemleri için türlü, yeni tehditler ortaya çıkarmaktadır. Modern konseptte hava sistemleri, birbirine entegre edilmiş birçok tespit, tanıma, takip, imha yeteneğine sahip sistemlerden oluşmaktadır. Örneğin Rusya’nın S400 füzeleri, birbirine entegre bir hava savunma sisteminin sadece bir bileşenidir. S400 hava savunma sisteminde birçok alt birim füzeler için çalışmaktadır.

Hava Savunma Sistemlerine Yönelik Tehditler

  • Bombardıman ve avcı savaş uçaklarına ek olarak Silahlı İnsansız Hava Araçları (SİHA) uzaktan görüntüleme teknolojisiyle nokta atışı yapacak olgunluğa ulaşmaktadır.
  • Görüş mesafesine ek olarak iyileştirilmiş uçuş elektroniği, hava platformlarının çoğuna yerleştirmeye yönelik adımlar atılmaktadır.
  • İHA, SİHA ve mini İHA’ların sürü olarak kullanılması yaygınlaşmaktadır.
  • Hız ve kabiliyetini artıran çeşitli balistik füzeler, orduların envanterine girerek hava savunma sistemlerini aşacak gücü oluşturmuştur.
  • Alçak irtifadaki seyir füzeleri ve hassas güdüme sahip mühimmatlar radarlara yakalanmadan hedefe varabilmektedir.
  • Havanlar, top mermileri, hassas güdümlü roketler  alçak irtifa hava savunma katmanını ihmal eden bölgelerde başarılı sonuçlar almaktadır.
  • Elektronik harp sistemine sahip yeni hava harp silahları, sinyal karıştırıcı yeteneğiyle hava savunma sistemlerini etkisiz hale getirmektedir.
  • Tehditlerin birden fazla uzak mesafeli konumdan sessiz bir şekilde atılması hava savunma sisteminin müdahalesini zorlaştırmıştır.

Hava ve Füze Savunmasında Genel Eğilimler 

Tehditlerin arttığı ve karmaşık bir hale geldiği durumda hava savunma sistemleri de kendini geliştirmek zorundadır. Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu ülkeler, mevcut hava savunma sistemlerini bir taraftan modernize ederken bir taraftan da yeni hava savunma sistemleri geliştirmektedir. Bu çalışmalara yönelik eğilimler şu alanlardadır:

 Entegre Edilmiş Hava Savunma Sistemleri

Kapsama alanını 2 boyuttan çıkaran yeni nesil hava savunma sistemleri hava izleme, muharebe ve silah kontrol işlevlerini bir araya getirmiştir. Havadan sızmaya yönelik düşman hareketlerine karşı kullanılan personel, silah, teçhizat ve prosedürlerin tamamına entegre hava savunma sistemi adı verilir. Sistemin uydulara bağlanarak kesintisiz bir ağ içerisinde işlemesi entegrasyon için önemlidir. Bu teknolojiler sayesinde hedef görünür olmadan tespit edilebilecektir. Mevcut sistemlerin entegrasyonu için çalışmalar artmıştır. ABD, Kuzey Kore tehdidi altındaki Güney Kore’nin Patriot füzeleriyle, THAAD uzun menzilli radarlarını entegre etmeye başlamıştır.

Akıllı Ağlar ile Esnek Savunma

İsabet oranı en yüksek silahı, en iyi algılayıcılarla bir araya getirmek akıllı ağlar ile mümkün olabilir. 5G mobil teknolojisi, hızlı ve güvenli olarak nesneleri birbiriyle bağlar ve taktik ağ oluşturabilir. Tehdidin hızlı bir şekilde algılanması, tehdide süratle yanıt verilmesi, çok sayıdaki füzenin aynı anda ateşlenmesi esnek bir hava savunma sistemi oluşturacaktır. NATO müttefiklerinin kullanımı için ABD, İtalya ve Almanya liderliğinde tasarlanan MEADS (Medium Extended Air Defense System) ilk akıllı ve dinamik ağa sahip orta menzilli hava savunma sistemine örnektir. 360 derecelik koruma sahasıyla Patriotlar’ın menzil ve savunma çapını 8 kat üstünlükle geliştirmiştir. Sistem unsurlarının sayısının  Patriotlar’dan az olmasına rağmen bu kadar etkin olması gelişen savunma sanayinin sonucudur. Araçlarla ve kargo uçaklarıyla kolay bir şekilde taşınabilir. Modüler yapısıyla tak çalıştır özelliğine sahiptir. Birimlerden biri zarar gördüğünde kısa sürede yenilenebilecektir. İlerleyen zamanda Avrupa ülkelerinin ve Türkiye’nin topraklarında savunmaya katkıda bulunacaktır.

Yönlendirilmiş Enerji Silahlarına Sahip Sistemler

Sistemlerin genel mimarisinin yanında silah ve mühimmatlar da alt bileşen olarak gelişmektedir. Atış kontrol sistemlerinin ve mühimmatın gelişmiş, akıllı ve düşük maliyetli yapıda olması büyük bir avantajdır. İnsansız ve entegre mühimmat besleme yeteneğine sahip silahlar, kısa sürede hızlı tepki vermeye yönelik büyük bir adımdır. Mobil hareket kabiliyetine sahip bağımsız  gövdesiyle çok namlulu roketatarlar  esnekliği artıracaktır. Işık hızında angajman imkanı sağlayan lazerler, mikrodalga, yüksek enerjili ses silahları ve parçacık ışıması hava savunmasını sürekli ve sınırsız ateş gücüyle desteklemektedir. YES’in atışlardaki isabet ve hızı sayesinde hava savunma sistemlerinde hedef tespiti ve takibine odaklanmak daha rahat olacaktır. Hedefin hızı ve manevra yeteneği, ışık hızı karşısında üstünlüğü kaybedecektir. İsrail, Demir Kubbe (IRON DOME) hava savunma sistemini maliyet, hız ve süreklilik avantajı sebebiyle Demir Işın (IRON BEAM) olarak geliştirmeye karar vermiştir.

İlgili Yazılar: https://savunma-sanayi.com/yonlendirilmis-enerji-silahlari/

Cevap Bırakın

%d blogcu bunu beğendi: