Yönlendirilmiş Enerji Silahları: Edinim İnovasyonunda Bir Vaka Çalışması

Londra’da her yıl yüksek teknoloji silahlarla ilgili konferanslar düzenleniyor. Bu yıl düzenlenen DEW(Directed Energy Weapons) konferansında Yönlendirilmiş Enerji Silahları ve bunların askeri stratejideki yeri ile alakalı meseleler tartışıldı.

Yetenek Geliştirmede Yenilik

Tartışmalar boyunca devam eden ana temalardan biri yetenek geliştirme ve sunmadaki yenilikti. Platform ve sistem değiştirme veya yükseltmeleri için tedarik yapılandırmasının nispeten basit olduğu, ancak yepyeni bir yeteneğin, yani DEW’nin (Directed Energy Weapons) sunulmasıyla, sanayi, akademi, hükümet ve ordu için belirli zorluklar olduğu iddia edildi.

Bu zorlukların üstesinden gelmek için, hızlı bir şekilde inovasyon yapma gereği ile desteklenen yeni satın alma modelleri ortaklar ve müttefikler tarafından benimsenmiştir. Bu modelin merkezi bir yönü, silah kullanımı keşfetmek ve yönlendirilmiş enerji sistemlerinin sahasını hızlandırmak için kullanılan yetenek göstericilerinin (İngilizce: capability demonstrators) kullanılmasıdır.

ABD ve İngiltere DEW programları, bu modellerin nasıl uygulandığına ve nasıl bir etkiye sahip olduğuyla ilgili faydalı vaka çalışmaları sağlamaktadır.

Ölüm Vadisi’ Arasındaki Farkları Azaltmak: İngiltere Yeni Silah Programı

İngiltere’nin Yeni Silah Programı sözde ‘Ölüm Vadisi’ndeki farkları azaltmak, DEW’nin bilim ve teknoloji olgunlaştırmasını hızlandırmak ve savunma topluluğunu gelecekteki edinim ve tertiplenmesini hazırlamak için kuruldu.

İngiltere’de Defence Science and Technology Labratory , Defence Equipments and supports gibi kurumlar ve bireysel çalışan iki kişilik bir ekip tarafından yönetilen bir grup, İngiltere’ye silah sistemini getirmeye yardımcı olmak için ‘Başarı Merdiveni’ni (İngilizce: Capability of Ladder) takip ediyor. Bu merdiven, etki değerlendirmeleri, taslak yaklaşımları, ekipman programı tasarımını ve eleştirel olarak ‘bilgilendirici’ yetenek göstericilerini içerir. İngiltere temsilcileri teknolojinin kendisi olgunlaşırken, bu teknolojinin eğitim, doktrin ve lojistik gibi alanların hala nispeten olgunlaşmadığını açıkladı. Test ve değerlendirme gerekliliklerinin de aynı zamanda inceleme altında olduğu söylenmiştir.

ABD Lazer Silahları

ABD Hava kuvvetleri THOR Enerji Silah Programı. Kaynak: TECHSPOT

İngiltere, müttefiklerine ve dahası rakiplerine ayak uydurmak için DEW’nin edinilmesine ‘geleneksel bir yaklaşım’ getirmeyecek. Geleneksel yol çok yavaş ve riske karşıt kabul edildi. Bu nedenle Savunma Bakanlığına bu teknolojiyi geliştirmek için 130 milyon euro tahsis edildi ve bu yatırımın çoğu savaşçılara deneyim kazandırmak, silahın tanıtımındaki riski azaltmak için yetenek göstericilerine ve gelecekteki gereksinimlerini bildirmek için savaş alanı üzerindeki etkileri hakkında daha fazla bilgi toplama faaliyetlerine gidiyor.

Yetenek göstericileri; C-RAM, C-UAS, C-ISR ve C-EW (Bazı roket engelleyici toplar) için kullanılacak iki yüksek lazer ve bir yüksek güçlü radyo frekans silahını içerir. Yani yeni lazer sistemleri bu roket engelleyici toplara destekleyici olarak eklenecektir.

İngiltere Savunma Bakanlığının belirttiği hedef “bu sistemlerin performans testi ve değerlendirilmesi için küresel bir merkez” haline gelmektir. Bu daha geniş inovasyon girişimlerine çok uygundur. Niteworks tarafından hükümet için yayımlanan 2017 içerik broşüründe, teknolojinin daha hızlı benimsenmesine olanak veren bir dizi yenilik modeli belirlediler. Bunlardan biri, hak ettiği ismi ile ‘Sürekli İnovasyon Modeli’, bu model ‘inovasyonu hızlandırmak için gösterilerin kullanımını’ vurgular, ancak ‘Bu modeli uygulamak için genellikle kültürel değişime ihtiyaç duyulur’ ikazı ile uygulama zorlukları da vurgulanır.

Kavgaya Işık Hızı

ABD, iktisap kültürü ve prosedürleri içerisinde değişime bağlılık gösterdi ve Yönlendirilmiş Enerji Silahları programları bunu yansıtıyor. Konferansta ABD’den bir endüstri konuşmacısı ‘hızlı prototipleme ve dağıtıma odaklanan yeni bir sistemin, DEW’nin hızla ilerlemesinde kritik öneme sahip olduğundan söz etti. Geleneksel ana yükleniciler ve sistem entegratörleri, alt sistemlerin platformlarına hızla entegre edilmesini istedikleri için bu değişikliklerin ticari sektör üzerinde de olumlu bir etkisi vardır.

ABD Hava Kuvvetleri’nden bir yetkili, THOR’un (Abd DEW Programı) yönlendirdiği enerji programını satın almasındaki beklenmedik gelişmenin, yeniliğin bir göstergesi olarak vurguladı: Bir prototip geliştirmeleri sadece 18 ay sürdü. Şimdi Hava Kuvvetleri de ‘Ölüm Vadisi’nden kaçındığından ve savaşçıya yeni yetenekler getirdiğinden emin olmak için savaş oyunları oynama, modelleme, simülasyon ile test ve değerlendirme çözümlerine öncelik veriyor. Yönlendirilmiş enerji silahlarına ilişkin genel kanı, teknolojiyi laboratuvarlardan sahaya taşımak için daha ciddi bir endüstriyel gelişim ve olgunlaşma gerekli olduğu yönünde.

Abd Thor programı

ABD Hava kuvvetleri THOR Enerji Silah Programı. Kaynak: TECHSPOT

Bununla beraber, yönlendirilmiş enerji slahlarına ilişkin kültürel ve düzenleyici kısıtlamalar devam etmektedir ve Hava Kuvvetleri’nin içinde yapılması gereken bürokratik işler vardır. Çoğu askeri organizasyonda olduğu gibi, risk postürü de gelişmeyi yavaşlatmaya devam ediyor. Uydudan kaçınma buna bir örnektir. Bir uyduyu bozan veya yok eden yönlendirilmiş bir enerji silahının riski, test ve değerlendirmenin sınırlı olduğu ve geliştiricilerin yönetmeliklerle kelepçelendiği anlamına gelir. Hızlı prototipleme söz konusu olduğunda yatırım hala sınırlıdır.

Belki de Yönlendirilmiş Enerji Silahları topluluğunun bakması gereken bir örnek ABD Ordusu’nun Korgeneral Neil Thurgood tarafından desteklenen yeni Hızlı Yetenekler ve Eleştirel Teknolojiler Ofisi. Ofis sırasıyla 2022 ve 2024 yılına kadar Yüksek Enerjili Laser ve Yüksek Güçlü Mikrodalga’yı tanıtmayı sorumluluk edinmiştir.

Her durumda, İngiltere ve ABD ‘iki kentin hikayesini’ temsil etmiyor. Her ikisi de yönlendirilmiş enerji kapasitelerinin geliştirilmesi ve sunumunda farklı aşamalarda olsa da, yaklaşımları ileri görüşlüdür ve gelecekteki satın alma politikasını iyi şekillendirebilecek yenilik modellerine dayanmaktadır.

Kaynak: Defenceiq, Directed Energy Weapons: A case study in acquisition innovation, Hannah Croft

İlgili Yazılar : https://savunma-sanayi.com/yonlendirilmis-enerji-silahlari/

 

About Author

Cevap Bırakın

%d blogcu bunu beğendi: