Pazar, Temmuz 25

Yönlendirilmiş Enerji Silahları

1930’lu yıllarda H.G.Wells’in Dünyalar Savaşı adlı kitabındaki kuramsal nitelikteki ısı ışınları ve ölüm ışınları lazer silahlarının esin kaynağı olmuştur. Bilimkurgu filmlerinde ve olağanüstü özelliklere sahip çizgi film karakterlerinde görmeye alıştığımız ışık hızındaki lazer silahlar, günümüz savunma sanayisinde gerçekleşmeye başladı. Yeni nesil silah teknolojisi, İngilizcesiyle Directed Energy Weapons, Türkçesiyle Yönlendirilmiş Enerji Silahları (YES), sahip olduğu operasyonel potansiyeliyle savaşların boyutunu değiştirebilir.

Elektromanyetik spektrum kullanan yönlendirilmiş enerji silahları, muharebede barut, nükleer silah, siber tehditlere ilave olarak yeni bir çağ açacaktır. Kinetik ve kimyasal güçteki silahlar yüksek maliyetli olmasının yanında günümüz savaşlarında yetersiz kalmaktadır. Nükleer silah sistemleri kadar tehlikeli boyutta olmasa da YES, kinetik ve kimyasal silahlardan çok üstün özelliklere sahiptir. Işık ve ses enerjisini yoğunlaştırarak kullanan YES, yüksek hedef isabet oranıyla amacı dışındaki hasar ve kayıpları en aza indirmiştir. Hedeflere verilecek zarar miktarının ayarlanabildiği YES, askeri kullanımı dışında toplumsal güvenliğin sağlanmasında kullanılabilir.

Yönlendirilmiş Enerji Nedir?

Şekillendirilebilen ve yönlendirilebilen yoğunlaştırılmış elektromanyetik enerji dalgalarının veya atom altı parçacıklarının ışın yaymasıdır.

Yönlendirilmiş Enerji Silahlarının Sivil Kullanım Alanları

Öfkeli kalabalık grupların kontrolünde

Havalimanı, liman, enerji boru hattı, enerji tesisleri gibi kritik tesislerin korunmasında

Terör eylemleri ve organize suç faaliyetlerinin engellenmesinde

Bomba, mayın ve el yapımı patlayıcıların uzaktan imhası amacıyla kullanılabilir.

Yönlendirilmiş Enerji Silahlarının Askeri Kullanım Alanları

Roketler, insansız hava araçları, balistik füzeler ve diğer silah sistemlerinin hareket halinde imhasında

Elektronik taarruz faaliyetlerinin engellenmesinde

Düşman personeli ve teröristlerin etkisiz hale getirilmesinde

Kara, hava ve deniz silah ve teçhizatının bulunduğu üslerin korunmasında kullanılabilir.

Yönlendirilmiş Enerji Silahlarının Üstün Özellikleri

 1. Hedefe ışık hızında ulaşır. En hızlı füze 8346 km/s hızla hareket ederken, YES saatte 300.000 kilometre hızla tepki verir.
 2. Mühimmatı sınırsızdır. Enerji kaynağı kesilmedikçe sınırsız ve sürekli atış yapabilir.
 3. Atış, tamir ve bakım maliyetleri kinetik ve kimyasal silahlara göre oldukça düşüktür. Patriot füzesinin fırlatması 3.3 milyon dolarken, lazer silahın atış maliyeti 1 dolardır.
 4. Uzun menzil ve aşma kabiliyetine sahiptir. Duvardan geçebilen uzun menzilli enerjiyi kullanır.
 5. Uzun mesafelerde nokta atışı yapabilir. Hedefe nişan alma ve atış süresi az miktardadır. Bu sebeple hareketli hedeflerde yüksek performans gösterir.
 6. Balistik hesaplamalara gerek kalmadan, ışını hedefe doğru yönlendirerek atım yapılabilir.
 7. Çok sayıdaki hedefe aynı zamanda atış yapılabilir.
 8. Frekans ve enerji miktarı ayarlanarak hedefteki zarar belirlenebilir. Ölümcül ve barışçıl çözümler üretebilir.
 9. Çıplak gözle görülmeyen ışınlar aynı zamanda ses çıkarmaz.

Yönlendirilmiş Enerji Silah Türleri 

 1. Lazer Silahlar

Lazer kelimesi, İngilizce Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation ifadesinden türetilmiştir. 1960 yılında ABD’de laboratuvar ortamında 1 KW gücünde ilk kez üretilmiştir. Yüksek enerjili lazer silahları 10-30 KW arasında güce sahiptir. ABD, 2020’de aktif olarak kullanabileceği 100 KW ve 150 KW gücünde lazer silahlara sahip olmayı planlamaktadır. Hedefte yoğun ısı oluşturarak yakan ve tahrip eden lazer silahlar, termal ve darbe niteliğindeki saldırılarda kullanılır. Termal saldırılarda beklemenin ardından yoğun ısı enerjisi uçak, füze, uydu ve elektronik sistemlerde delerek büyük hasar oluşturmaktadır. Hedefin yapısına bağlı olarak erime ve aşırı ısınma sebebiyle hasarın boyutu değişebilir. Lazer ışınları havanın yoğunluğunu etkileyen toz, duman, bulut ve gazlardan olumsuz etkilenmektedir. Lazer silahlarının kaynağında kimyasal maddeler kullanıldığından ve aşırı ısınmadan kaynaklı soğutma sistemine ihtiyaç vardır. Savaş gemileri, elektrik giderlerini azaltmak için lazer silahlarının monte edilebileceği en uygun platformdur.

Düşük enerjili lazer silahlar: Düşman personelinde geçici veya kalıcı körlük, geçici bilinç ve duyu kaybı gibi ölümcül olmayan etkilere sahiptir. Dazzler lazeri yeşil renkteki düşük enerjili lazer silahına örnektir. Yol kontrol noktalarında durmayan sürücüleri durdurmak maksadıyla piyade tüfeklerine entegre edilmiştir (IRAK, 2006).

Yüksek enerjili lazer silahlar: Yakut, Neodinyum, YAG, Fiber ve Titanyumdan oluşan katı hal lazerleri, kimyasal reaksiyonlardan faydalanılan kimyasal lazerler, partikül hızlandırıcılı serbest elektron lazerleri, nükleer reaksiyonların ürettiği iyonlarla nükleer pompalı lazerler olmak üzere dört çeşittir.

 1. Mikrodalga Silahları

Radyo frekansı veya elektromanyetik sprektrumun mikrodalga boyutunu hedefi tahrip etmek için kullanan silahlardır. Lazerin dalga boyu mikrodalgadan kısa olduğu için uzun mesafede mikrodalga silahları daha fazla dağılır. Ancak geniş bir alanda çok sayıdaki hedefi imha etme konusunda lazer silahlara karşı üstündür. Sovyetler Birliği’nin 1970 yılında 1 GW gücünde mikrodalga silah ürettiği bilinmektedir. ABD, Afganistan’daki el yapımı patlayıcıları mikrodalga silahları ile imha etmiştir. Mikrodalga silahların insan üzerindeki etkisi denge ve işitme kaybına ilave olarak her geçen gün artmaktadır. Milimetrik mikrodalga silahları ve E-BOMBA olmak üzere iki çeşittir.

 1. Parçacık Işınlı Silahlar

Elektrik yükü bulunmayan atom parçacıkları ve nötronları ışık hızında yönlendirerek yüksek güçte ışın oluşturur. Hedefin atomlarıyla buluşan ışın bulunduğu yeri ısıtır ve patlatır. Sadece yüzeyde etkisini göstermez, ışın platformun içine de sızarak yakıt deposunu patlatır ve elektronik sistemlere zarar verir. Lazerler parlak yüzeylerde yansır fakat parçacık ışınlar hedef yüzeyinden sapmaz. Atmosfer olaylarından etkilenmeyerek lazer silahlardan üstünlüğünü artırmıştır. ABD’nin 2023 yılında uzaya parçacık ışınlı silah yerleştirmeyi planladığı bilinmektedir.

 1. Yüksek Güçlü Sonik Silahlar

Yüksek enerjideki ses dalgası, frekans ve güce göre canlılar üzerinde olumsuz psikolojik etkilere, bulantı, organ tahribatı, yanık gibi biyolojik etkilere ve ölümlere yol açmaktadır. Genellikle 1 Hz ile 30 KHz arasındaki frekanslarda kullanılmaktadır. İnsan kulağının duyamayacağı frekanstaki ses ötesi dalgaları kullanan, deprem etkisi olan Ses Ötesi Silahlar, yakma ve ısıtma özelliğine sahip Ultrason Silahlar, fiziksel ve psikolojik etkiler oluşturan Uzun Menzilli Akustik Cihazlar, yüzlerce metre öteye atılan görünmez sonik mermili Ses Tüfekleri ve Ses Topları olmak üzere dört çeşittir.

Savunma stratejisini değiştirebilecek nitelikteki YES, ABD, Rusya, Çin, Almanya, İngiltere, İsrail ve Türkiye’nin savunma sanayisindeki araştırma ve geliştirme çalışmalarının odak noktasındadır.

 

 

About Author

3 yorum

 1. Pingback: Roketsan Alka Lazer Silahı | Savunma Sanayi

 2. Pingback: Yönlendirilmiş Enerji Silahları: Edinim İnovasyonunda Bir Vaka Çalışması | Savunma Sanayi

 3. Pingback: Yeni Hava Savunma Tehditleri ve Eğilimler | Savunma Sanayi

Cevap Bırakın

%d blogcu bunu beğendi: